Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Skarbówka wytypowała 26 tysięcy podejrzanych przedsiębiorców

 

26/09/2018

urzad-skarbowy-very-big

Za pomocą systemu STIR skarbówka przeanalizowała już 5 miliardów transakcji na naszych rachunkach bankowych. Fiskus wytypował aż 26 tysięcy firm, które mogą być podejrzane o wyłudzenia skarbowe.

 Przypomnijmy, że w styczniu tego roku weszły w życie przepisy powołujące tzw. STIR, czyli System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej. Za pośrednictwem systemu STIR skarbówka uzyskała dostęp do informacji o rachunkach bankowych wszystkich firm w Polsce.

To jednak nie wszystko. Ustawa przewidywała 6-miesięczny okres przejściowy, podczas którego banki miały przygotować się do przesyłania znacznie bardziej szczegółowych danych. Wspomniany okres przejściowy minął w lipcu. Od tego momentu banki zobowiązane są do przesyłania na serwer ministerstwa finansów codziennych raportów o wszystkich transakcjach zawieranych za pośrednictwem rachunków firmowych.


Ustawowym zadaniem systemu STIR jest szczegółowa analiza wszystkich transakcji dokonywanych przez polskie firmy za pośrednictwem rachunków bankowych. Analiza ta ma na celu - poprzez wychwycenie podejrzanych transakcji - przeciwdziałanie wyłudzeniom podatku VAT.

Algorytmy stosowane przez system STIR oceniają firmy i dokonywane przez nie transakcje w oparciu o kilka różnych kryteriów (ekonomiczne, geograficzne, behawioralne i kryterium wzajemnych powiązań). Na podstawie tych kryteriów STIR przyporządkowuje każdemu przedsiębiorcy odpowiedni wskaźnik ryzyka, który określa prawdopodobieństwo dokonywania nadużyć.

Jak podaje DGP, do chwili obecnej STIR przeanalizował już ponad 5 miliardów transakcji zawartych przez polskie firmy. Na podstawie tej analizy aż 26 tysięcy podatników zostało "oznaczonych" jako podmioty z wysokim wskaźnikiem ryzyka. Oznacza to, że "wyłowione" w ten sposób firmy zostaną teraz poddane szczegółowej analizie, na podstawie której mogą zostać wszczęte u nich kontrole skarbowe.

Oprócz jednak samej kontroli, STIR umożliwił skarbówce stosowanie dodatkowego narzędzia, jakim jest natychmiastowa blokada rachunku bankowego na okres 72 godzin. Co istotne, blokada taka może być jednak przedłużona na okres aż 3 miesięcy. Do tej pory fiskus zablokował w ten sposób 12 rachunków bankowych należących do ośmiu różnych firm. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS
  Składki ZUS 2019
  Działalność nierejestrowana jednak ze składkami ZUS
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?