Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Split payment będzie obowiązkowy jeszcze w tym roku

 

14/03/2019

urzad-skarbowy-very-big

Mechanizm podzielonej płatności przestanie być dobrowolny. Stosowanie systemu split payment w niektórych branżach stanie się obowiązkowe jeszcze w tym roku.

 



Przypomnijmy, że w lipcu zeszłego roku weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o VAT wprowadzające mechanizm podzielonej płatności, czyli tzw. split payment. W ramach nowego systemu, firmowy przelew wykonywany przez naszego kontrahenta nie trafia w całości na nasze konto firmowe, lecz dzielony jest na dwie części. Na podstawowe konto firmowe trafia jedynie kwota netto widniejąca na fakturze, natomiast kwota podatku VAT trafia na oddzielny rachunek VAT. Szczegóły dotyczące funkcjonowania mechanizmu split payment opisywaliśmy tutaj.


Dokonywanie płatności przy zastosowaniu mechanizmu split payment jest obecnie dobrowolne. Oznacza to, że nabywca towaru lub usługi może zdecydować o zastosowaniu podzielonej płatności przy wykonywaniu przelewu, ale nie jest do tego zobligowany. Obecnie więc to od woli nabywcy zależy, czy przelew zostanie podzielony na dwie części (oddzielnie kwota netto i oddzielnie VAT), czy też płatność wykonana zostanie jako jeden łączny przelew.

Ministerstwo Finansów już w zeszłym roku zapowiedziało jednak, iż docelowo mechanizm podzielonej płatności będzie stosowany obowiązkowo. Obecnie sprawa wydaje się już przesądzona, ponieważ Komisja Europejska wydała właśnie decyzję derogacyjną i tym samym zgodziła się na wprowadzenie obowiązku stosowania split payment w określonych branżach. O unijnej zgodzie poinformował wiceminister finansów, Filip Świtała:

"1 marca zaczęła obowiązywać decyzja derogacyjna Komisji Europejskiej o obowiązkowym split payment. Natomiast my musimy przeprowadzić proces legislacyjny w tym zakresie. (...) Projekt może być gotowy w ciągu miesiąca-dwóch. Realny termin wprowadzenia zmian to nie wcześniej niż koniec tego roku."

Zgoda Komisji Europejskiej dotyczy wprowadzenia podzielonej płatności:

  • w branżach, w których obecnie obowiązuje odwrotne obciążenie (np. branża budowlana),
  • w branżach, w których obecnie obowiązuje solidarna odpowiedzialność (np. branża paliwowa),
  • w handlu węglem i częściami samochodowymi.

To właśnie te branże zostaną objęte obowiązkiem stosowania split payment w pierwszej kolejności. Jak jednak zapowiada ministerstwo, nawet w tych sektorach zmiany wdrażane będą stopniowo:

"Zastanawiamy się nad wprowadzeniem zmiany fazowo, by nie było tak, że jednego dnia we wszystkich tych branżach zacznie obowiązywać podzielona płatność. (...) Poza tym trzeba dać czas przedsiębiorcom, aby dostosowali się do nowych obowiązków, którymi zostaną objęci. Nie możemy przejść w krótkim okresie z obecnego systemu, w którym mamy odwróconą płatność w VAT na system, w którym firmy będą otrzymywać płatności na konta VAT."

Z informacji przekazanych przez ministerstwo wynika również, że obowiązkowy split payment dla branży budowlanej może jednak wejść w życie nieco później. Według słów wiceministra, w branży budowlanej działa bowiem więcej małych firm, dla których dostosowanie do zmian może być trudniejsze niż w przypadku dużych podmiotów działających np. w branży paliwowej. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Koniec deklaracji VAT już w tym roku
  Nieoczekiwane skutki split payment
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?