Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Split payment będzie obowiązkowy

 

22/03/2018

urzad-skarbowy-very-big

Mechanizm podzielonej płatności miał być dobrowolny. I będzie. Ale tylko przez sześć miesięcy. Już bowiem po pół roku od wdrożenia, system split payment w niektórych branżach stanie się obowiązkowy.

 



O terminie wejścia w życie rewolucyjnego systemu split payment informowaliśmy pod koniec zeszłego roku. Przypomnijmy, że ten początkowy termin przesuwany był dwukrotnie. Pierwotnie nowe przepisy miały wejść w życie już w styczniu 2018 roku, po czym termin ten odłożono na kwiecień tego roku. Ostatecznie jednak - i tego możemy być już pewni - system podzielonej płatności zacznie obowiązywać od lipca 2018 roku. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy tutaj.

Przypomnijmy, że już za kilka tygodni każdy polski przedsiębiorca otrzyma ze swojego banku informację o założeniu nowego rachunku VAT, powiązanego z dotychczasowym kontem firmowym. Rachunek ten będzie kluczowym elementem funkcjonowania systemu split payment. Po wprowadzeniu przepisów o podzielonej płatności, każdy firmowy przelew będzie bowiem dzielony na dwie niezależne części.


Do tej pory, nabywca po otrzymaniu faktury wpłacał na rachunek sprzedawcy całość kwoty wykazanej na fakturze (kwotę brutto). Po wprowadzeniu mechanizmu podzielonej płatności, płatność automatycznie rozdzielana będzie na dwie części:

  • cenę netto, którą wpłacana będzie, tak jak dotychczas, na rachunek sprzedawcy oraz
  • kwotę podatku VAT, która przelewana będzie na oddzielny rachunek VAT.

Środki zgromadzone na rachunku VAT będą pozostawać w dyspozycji przedsiębiorcy, jednak w znacznie ograniczonym zakresie. Środki te będzie można wykorzystać bowiem jedynie w celu płatności przewidzianych w ustawie, a więc zasadniczo tylko w celu regulowania zobowiązań z tytułu podatku VAT (zarówno wobec urzędu skarbowego, jak i wobec kontrahentów). Szczegółowo na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Oddzielny rachunek VAT będzie obowiązkowy. Otrzyma go każdy polski przedsiębiorca posługujący się kontem firmowym w banku.

Pomimo jednak, że posiadanie rachunku będzie obowiązkowe, to samo stosowanie systemu split payment miało pozostać dobrowolne. O decyzji w kwestii zastosowania (bądź zaniechania stosowania) podzielonej płatności miał za każdym razem decydować nabywca. To od jego woli zależeć miało, czy przelew zostanie podzielony na dwie części (oddzielnie kwota netto i oddzielnie VAT), czy też płatność wykonana zostanie tak jak do tej pory, tj. jako jeden łączny przelew.

Zasada dobrowolności została utrzymana w aktualnej treści przepisów i jako taka będzie obowiązywać po wejściu ustawy w życie. Wszystko wskazuje jednak na to, iż przedsiębiorcy nie nacieszą się wolnym wyborem zbyt długo.

Dyrektor departamentu VAT w Ministerstwie Finansów, w wywiadzie dla DGP, poinformował bowiem, że już od stycznia 2019 roku dobrowolność w mechanizmie split payment zostanie zniesiona w przypadku firm działających w niektórych branżach:

"Pierwszym możliwym terminem [wprowadzenia obowiązku - przyp. red.] jest 1 stycznia 2019 r., jeśli oczywiście przez te pierwsze 6 miesięcy okaże się, że mechanizm podzielonej płatności działa sprawnie. System obowiązkowy wprowadzimy najpierw w tych branżach, w których obecnie stosujemy odwrotne obciążenie."

Przypomnijmy, że mechanizm odwrotnego obciążenia stosowany jest obecnie m.in. w branży budowlanej, elektronicznej oraz jubilerskiej, a także w obrocie stalą, metalami, odpadami czy surowcami wtórnymi. Firmy działające w tych branżach mogą zatem spodziewać się wprowadzenia bezwzględnego obowiązku stosowania systemu split payment, we wszystkich przeprowadzanych transakcjach już od 1 stycznia 2019 roku.

Na jak długo dobrowolność stosowania podzielonych płatności będzie pozostawiona pozostałym przedsiębiorcom? O tym zapewne dowiemy się już niedługo po wprowadzeniu mechanizmu w życie. Wnioskując jednak z długości okresów przejściowych, jakie zostały zastosowane chociażby dla obowiązku wysyłki plików JPK, wprowadzenie powszechnego obowiązku split payment nie pozostanie perspektywą zbyt odległą... 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Koniec faktur na podstawie paragonu
  Półroczne zwolnienie z ZUS uchwalone przez Sejm
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?