Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Split payment: Z rachunku VAT opłacimy również PIT, CIT oraz składki ZUS

 

04/11/2019

urzad-skarbowy-very-big

Od 1 listopada mechanizm podzielonej płatności stał się obowiązkowy dla wielu polskich firm. Jednak tego dnia weszły w życie również inne zmiany w zakresie split payment. Środki zgromadzone na oddzielnym rachunku VAT nie będą już blokowane w takim zakresie jak dotychczas.

 



Przypomnijmy, że mechanizm split payment wszedł w życie w lipcu zeszłego roku. W ramach nowego systemu, firmowy przelew wykonywany przez naszego kontrahenta nie trafia w całości na nasze konto firmowe, lecz dzielony jest na dwie części. Na podstawowe konto firmowe trafia jedynie kwota netto widniejąca na fakturze, natomiast kwota podatku VAT trafia na oddzielny rachunek VAT. Szczegóły dotyczące funkcjonowania mechanizmu split payment opisywaliśmy tutaj.

Przez niemal półtora roku stosowanie mechanizmu podzielonej płatności było dobrowolne. Oznaczało to, że nabywca towaru lub usługi mógł zdecydować o zastosowaniu podzielonej płatności przy wykonywaniu przelewu, ale nie był do tego zobligowany. Od 1 listopada 2019 roku ten stan uległ jednak zmianie.


Zgodnie z nowymi przepisami, duża część przedsiębiorców nie ma już obecnie wyboru co do możliwości stosowania podzielonej płatności. Nowe przepisy ustawy o VAT wprowadziły bowiem obowiązek stosowania mechanizmu split payment m.in. w odniesieniu do firm działających w branży budowlanej czy prowadzących handel częściami samochodowymi. Ale nie tylko. Pełna lista branż, które objęte zostały obowiązkiem split payment dostępna jest tutaj.

 

Z rachunku VAT opłacimy PIT, CIT i ZUS

Oprócz obowiązku stosowania mechanizmu split payment w niektórych branżach, nowelizacja ustawy wprowadza również inne istotne zmiany w zakresie podzielonej płatności.

Przypomnijmy, że do tej pory środki zgromadzone na rachunku VAT mogły być przeznaczane wyłącznie na regulowanie zobowiązań fiskalnych w podatku VAT lub opłacanie podatku VAT wynikającego z faktury wystawionej przez kontrahenta.

Jak się jednak szybko okazało, był to poważny mankament systemu split payment. Taki stan rzeczy powodował bowiem, iż w niektórych firmach mogło dochodzić do blokowania środków na koncie VAT. Sytuacja taka dotykała w szczególności firm małych, w których zakupy dokonywane są często gotówką lub kartą, a więc w formie wykluczającej możliwość wykorzystania podzielonej płatności.

Te trudności wynikające z blokowania środków na rachunku VAT, najwyraźniej dostrzegło w końcu Ministerstwo Finansów, gdyż w nowej wersji przepisów pojawiła się możliwość wykorzystania zablokowanych środków w znacznie szerszym niż dotąd zakresie.

Zgodnie z nowymi przepisami, środki zgromadzone na rachunku VAT można obecnie wykorzystać nie tylko do płatności podatku VAT, ale również do regulowania innych danin publicznych. Od 1 listopada 2019 roku, środki z rachunku VAT wykorzystać zatem możemy do regulowania:

  • podatku dochodowego od osób prawnych (CIT),
  • podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT),
  • składek ZUS,
  • podatku akcyzowego oraz
  • należności celnych.

Pełna treść nowych przepisów dostępna jest tutaj. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  ZUS od dochodu. Nowe składki ZUS.
  Każda firma otrzyma swój rachunek podatkowy
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?