Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zmiany w split payment. Z rachunku VAT opłacimy składki ZUS i zaliczki na PIT

 

23/10/2018

urzad-skarbowy-very-big

Rząd liberalizuje przepisy dotyczące mechanizmu podzielonej płatności. Środki zgromadzone na rachunku VAT będziemy mogli przeznaczyć również na opłacenie składek ZUS oraz zaliczek na PIT i CIT. Co więcej, split payment będzie możliwy również przy płatnościach dokonywanych kartą.

 



Przypomnijmy, że w lipcu tego roku weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o VAT wprowadzające mechanizm podzielonej płatności, czyli tzw. split payment. W ramach nowego systemu, firmowy przelew wykonywany przez naszego kontrahenta nie trafia w całości na nasze konto firmowe, lecz dzielony jest na dwie części. Na podstawowe konto firmowe trafia jedynie kwota netto widniejąca na fakturze, natomiast kwota podatku VAT trafia na oddzielny rachunek VAT. Szczegóły dotyczące funkcjonowania mechanizmu split payment opisywaliśmy tutaj.

Dokonywanie płatności przy zastosowaniu mechanizmu split payment jest obecnie dobrowolne. Oznacza to, że nabywca towaru lub usługi może zdecydować o zastosowaniu podzielonej płatności przy wykonywaniu przelewu, ale nie jest do tego zobligowany.


Ministerstwo Finansów już kilka miesięcy temu zapowiedziało jednak, iż docelowo mechanizm podzielonej płatności będzie stosowany obowiązkowo, przy czym obowiązek ten miał być wprowadzany stopniowo. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministerstwa, obligatoryjne stosowanie mechanizmu split payment w niektórych branżach miało wejść w życie już w styczniu 2019 roku (o szczegółach pisaliśmy tutaj). Wszystko wskazuje jednak na to, iż resort finansów właśnie złagodził swoje stanowisko w tej sprawie.

Dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w ministerstwie finansów, w wywiadzie udzielonym dla Polskiej Agencji Prasowej poinformował, że obowiązek stosowania split payment zostanie odsunięty w czasie. Zgodnie ze słowami Wojciecha Śliża, obowiązek ten "na pewno nie zostanie wprowadzony w pierwszej połowie przyszłego roku".

Bardziej liberalne podejście do kwestii podzielonej płatności ze strony ministerstwa nie sprowadza się jednak tylko do kwestii terminów. Resort odpowiedział bowiem także na obawy przedsiębiorców związane z możliwością utraty płynności finansowej wywołanej w niektórych firmach z powodu blokowania środków na rachunku VAT.

Przypomnijmy, że obecnie środki zgromadzone na rachunku VAT mogą być przeznaczone wyłącznie na regulowanie zobowiązań fiskalnych w podatku VAT lub opłacanie podatku VAT wynikającego z faktury wystawionej przez kontrahenta. Taka sytuacja powoduje, że w niektórych firmach może dochodzić do blokowania środków na koncie VAT. Sytuacja taka może dotykać w szczególności firmy małe, w których zakupy dokonywane są często gotówką lub kartą, a więc w formie wykluczającej możliwość wykorzystania podzielonej płatności.

W odpowiedzi na te obawy ministerstwo zapowiedziało zmiany w przepisach, zgodnie z którymi środki na rachunku VAT będą mogły posłużyć do regulowania również innych danin publicznych. W wywiadzie dla PAP, Wojciech Śliż zapowiedział, że:

"Planujemy wprowadzenie możliwości opłacania z konta VAT podatków i składek ZUS."

Możliwość opłacania składek ZUS, jak również zaliczek na PIT i CIT z środków zgromadzonych na koncie VAT oznaczać więc będzie praktyczne uwolnienie środków z rachunków VAT, bez konieczności formalnego wnioskowania i dwumiesięcznego oczekiwania na decyzję Urzędu Skarbowego (o problemie tym pisaliśmy tutaj).

To jednak nie wszystko. Ministerstwo zapowiedziało bowiem, że wykorzystanie mechanizmu split payment będzie możliwe również przy płatnościach kartą. To oznaczałoby, że nawet najmniejszy przedsiębiorca będzie mógł uruchomić środki z rachunku VAT, np. przy codziennych płatnościach na stacji benzynowej.

Z zapowiedzi resortu nie wynika natomiast, czy mechanizm podzielonej płatności znajdzie zastosowanie również przy szybkich przelewach on-line (udostępnianych np. przez sklepy internetowe). Obecnie bowiem banki nie umożliwiają wykorzystania środków z rachunku VAT przy szybkich przelewach, nawet w sytuacji, gdy przelew taki dokonywany jest z konta firmowego. Banki odmawiają udostępnienia takiej funkcjonalności przedsiębiorcom, uzasadniając to tym, że nie zostały ustawowo zobligowane do wprowadzenia takich ułatwień. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Koniec z deklaracjami PIT
  Nieoczekiwane skutki split payment
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?