Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

VAT 23% jest niezgodny z Konstytucją

 

07/10/2013

vat-rosnie

Zgodnie z zapisami ustawy, w 2014 r. stawka VAT powinna wrócić do poziomu 22%. Pomimo tego, rząd zapowiada, że utrzyma wyższą stawkę VAT na poziomie 23%. Działania rządu są niekonstytucyjne - ostrzegają... nawet rządowi prawnicy.

 



Do końca 2010 roku podstawowa stawka VAT wynosiła 22%. Od 2011 r. stawka ta, pomimo ogromnych oporów społecznych, wzrosła do poziomu 23%. Wprowadzając wyższą stawkę VAT, rząd zapewniał jednak, iż jest to podwyżka tymczasowa, która obowiązywać będzie jedynie przez 3 lata.

Do ustawy o podatku od towarów i usług minister Rostowski wprowadził wówczas zapisy, zgodnie z którymi stawka VAT powróci do poprzedniego poziomu od 1 stycznia 2014 r. Obniżka ta, zgodnie z zapisami ustawy, uwarunkowana została jednak sytuacją makroekonomiczną Polski. Mianowicie, stawka miała ulec obniżce tylko wówczas, gdy relacja długu publicznego do PKB w roku 2012 nie przekroczy 55%.

Jednocześnie minister Rostowski publicznie zapewniał, iż:

„Sytuacja finansów publicznych jest na tyle dobra, że za 2 lata z pewnością wrócimy do poziomu VAT sprzed podwyżki”.

W 2012 r. relacja długu publicznego do PKB nie przekroczyła pułapu 55%. Zgodnie więc z zapisami ustawy, stawka VAT od 2014 r. powinna wrócić do poziomu 22%. Rząd zapowiedział już jednak, że tak się nie stanie.

Tak samo bowiem jak można było zmienić ustawę, wprowadzając nowe, "tymczasowe" stawki VAT, tak samo i teraz można powtórnie zmienić ustawę, wyrzucając zawarte w niej gwarancje obniżek. To właśnie zamierza zrobić minister finansów.

Nowe zmiany w ustawie mają więc spowodować usunięcie wcześniejszych obietnic. W zamian za nie otrzymamy nowe obietnice. Tym razem minister Rostowski gwarantuje obniżkę VAT... w 2017 roku. Tymczasowość podwyżki ma więc ulec wydłużeniu z trzech do sześciu lat. Ale czy ktokolwiek jeszcze wierzy w tę "tymczasowość"?

Okazuje się jednak, iż w ciągłych zmianach przepisów nie chodzi już tylko o kwestię braku zaufania do rządowych obietnic. Sprawą zajęli się również prawnicy, którzy uważają, iż utrzymanie wysokich stawek VAT jest niekonstytucyjne.

Do sprawy odnoszą się już nie tylko niezależni profesorowie prawa, ale również prawnicy z... Rządowego Centrum Legislacji. Twierdzą oni, iż zmiany zaproponowane przez ministra Rostowskiego łamią Konstytucję RP. Według PB, wiceszef zespołu prawników rządowych, twierdzi iż usunięcie z ustawy gwarancji obniżek VAT, było by zanegowaniem rozwiązania przyjętego przez ustawodawcę, a to było by niezgodne z konstytucyjną zasadą zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Jeżeli rząd przeforsuje jednak proponowane zmiany i stawki pozostaną na podwyższonym poziomie, możemy spodziewać się konfliktu rządu z... rządowymi prawnikami. W takiej sytuacji dojdzie zapewne do skierowania nowych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego. W konsekwencji tego może dojść do przywrócenia poprzednich, niższych stawek VAT jeszcze w trakcie roku podatkowego.

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Skarbówka kontroluje VAT-owców
  Koniec z pełnym odliczeniem VAT
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?