Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

VAT na paliwo wzrośnie. Paliwa podrożeją.

 

24/11/2022

5-zl-2-quart-big

To już pewne. Od stycznia powraca wyższa stawka VAT na paliwa. O ile zdrożeje benzyna, olej napędowy i LPG w Nowym Roku?

 Przypomnijmy, że od niemal dziewięciu miesięcy obowiązują w Polsce przepisy tzw. Tarczy Antyinflacyjnej. Przepisy wprowadzone po wybuchu wojny na Ukrainie miały na celu m.in. obniżenie stawek VAT na paliwa, energię, gaz, ciepło czy żywność.

W ramach Tarczy Antyinflacyjnej stawka VAT na paliwa obniżona została w lutym tego roku z dotychczasowych 23% do poziomu 8%. Obniżenie stawki VAT spowodowało zatem zauważalny spadek cen paliw. Ceny benzyny i oleju napędowego obniżone zostały bowiem nawet o ok. 80-90 groszy na litrze.

Początkowo, niższa stawka VAT miała obowiązywać jedynie przez trzy miesiące. Rząd dwukrotnie podejmował jednak decyzję o podtrzymaniu działania Tarczy, wskutek czego przepisy dotyczące niższych stawek VAT przedłużone zostały aż do końca tego roku. Niektórzy spodziewali się zatem, iż Tarcza przedłużona zostanie po raz kolejny, a niższe stawki VAT utrzymane zostaną również w roku 2023.


Niestety, dziś wiemy już na pewno, że tak nie będzie. Zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami rządu, już od 1 stycznia 2023 roku, Tarcza Antyinflacyjna w obecnej formule przestanie bowiem funkcjonować. Oznacza to powrót do standardowych stawek VAT już od Nowego Roku (Zobacz jak kupić paliwo taniej o 80 groszy również po Nowym Roku).

 

O ile zdrożeją paliwa?

Na dzień dzisiejszy średnia cena benzyny wynosi 6,50 zł, oleju napędowego - 7,70 zł, natomiast LPG - 3 zł.

Od 1 stycznia 2023 roku dotychczasowa, obniżona stawka VAT na paliwa w wysokości 8% powróci do poprzedniego poziomu 23%.

Przy założeniu utrzymania się powyższych cen do końca roku oraz niezmienionej stawki akcyzy na paliwa, zwiększenie stawki VAT spowoduje następujące wzrosty cen w noc sylwestrową:

  • benzyna zdrożeje do poziomu 7,40 zł , tj. podwyżka o 0,90 zł
  • olej napędowy zdrożeje do poziomu 8,75 zł, tj. podwyżka o 1,07 zł 
  • LPG zdrożeje zdrożeje do poziomu 3,42 zł, tj. podwyżka o 0,42 zł

Zobacz, jak utrzymać niższe ceny paliwa po Nowym Roku.

Zgodnie z rządowymi informacjami, powrót do wyższej stawki VAT wymuszony został żądaniami Komisji Europejskiej, która stoi na stanowisku, iż wdrożenie obniżonej stawki VAT na paliwa w Polsce było niezgodne z prawem unijnym.

Premier zapowiedział już jednak, iż wymuszona unijnymi decyzjami rezygnacja z obniżonych stawek VAT, nie oznacza rezygnacji z Tarczy Antyinflacyjnej. Według zapowiedzi Premiera, po powrocie do standardowych stawek VAT, rząd będzie kontynuował osłonowe działania antyinflacyjne, ale już w innej formule. Zobacz już dziś jak obniżyć cenę paliwa o 80 groszy. 

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Małe firmy zapłacą 10% mniej
  Będzie zwolnienie z podatku Belki
  Zwolnienia lekarskie na nowych zasadach
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?