Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Każda firma musi wysłać JPK już w tym miesiącu

 

20/02/2018

urzad-skarbowy-very-big

26 lutego mija termin wysyłki Jednolitego Pliku Kontrolnego za miesiąc styczeń. Ministerstwo finansów udostępniło bezpłatną aplikację służącą do tworzenia i wysyłki plików JPK. Aplikacja umożliwia również wystawianie faktur i generowanie ewidencji VAT.

 Przypomnijmy, że obowiązkiem wysyłki Jednolitego Pliku Kontrolnego objęci zostali od tego roku wszyscy przedsiębiorcy będący płatnikami VAT. Nowy obowiązek nie ominie więc osób prowadzących nawet najmniejsze działalności gospodarcze.

W ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego każdy przedsiębiorca zobowiązany jest dostarczyć do ministerstwa finansów pełną zawartość obu ewidencji VAT, tj. ewidencji zakupów oraz ewidencji sprzedaży. Plik JPK musi być dostarczony do fiskusa każdego miesiąca, wyłącznie w formie elektronicznej. Szczegółowo na temat zawartości JPK pisaliśmy tutaj.


Jak informowaliśmy w zeszłym miesiącu, ministerstwo zmieniło - ogłoszone wcześniej - zasady wysyłki JPK. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, pliki miały być bowiem podpisywane profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym. W ostatnim momencie ministerstwo zdecydowało jednak, że podpisywanie plików JPK nie będzie aż tak restrykcyjne. Ostatecznie, pliki można będzie podpisać również samymi tylko danymi przedsiębiorcy. Szczegółowo tę kwestię opisywaliśmy w tym artykule.

Przepisy o Jednolitym Pliku Kontrolnym weszły w życie 1 stycznia 2018 roku. Oznacza to, że przedsiębiorcy zobowiązani są do dostarczenia skarbówce ewidencji VAT zawierającej transakcje dokonane już w całym miesiącu styczniu. Ustawowy termin przesyłania tego pierwszego, styczniowego pliku JPK upływa 25 lutego. W tym roku ten dzień wypada jednak w niedzielę, w związku z czym ostateczny termin ulega wydłużeniu do 26 lutego.

Już wcześniej pisaliśmy o przygotowanych przez Ministerstwo Finansów specjalnych arkuszach służących do generowania plików JPK w przypadku osób, które nie korzystają z programów księgowych, ani usług biur rachunkowych. Obecnie ministerstwo poszło jeszcze dalej i przygotowało specjalną aplikację o znacznie szerszej funkcjonalności.

Ministerialna aplikacja umożliwia bowiem nie tylko generowanie plików JPK, ale również wystawianie własnych faktur VAT oraz wprowadzanie faktur zakupowych. Na tej podstawie program automatycznie tworzy odpowiednie ewidencje VAT, a na dalszym etapie generuje i wysyła gotowy plik JPK.

Aplikacja w znacznej mierze pełni więc funkcję programu księgowego, choć - jak zapewnia ministerstwo - taką aplikacją nie jest (nie tworzy bowiem Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów). Rządowa aplikacja jest całkowicie darmowa. Plik instalacyjny można pobrać z tej strony. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Zmiana składek ZUS od kwietnia 2018 r.
  Zaliczka na PIT mniejsza niż 1000 zł nie będzie obowiązkowa
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?