Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Więcej deklaracji podatkowych przez Internet

 

16/11/2015

deklaracje

Wzrosła ilość deklaracji podatkowych, które można wysyłać przez Internet, bez potrzeby podpisu elektronicznego. Wśród nich znalazły się m.in. deklaracje VAT-UE. Przedsiębiorcy czekali na to aż 10 lat...

 Gdy w 2006 roku wprowadzano możliwość wysyłania niektórych deklaracji podatkowych przez Internet, możliwość ta ograniczona została jedynie do nielicznych podmiotów. Możliwość składania elektronicznych deklaracji otrzymały bowiem jedynie firmy. I tylko te, które posiadały wykupiony podpis elektroniczny weryfikowany certyfikatem kwalifikowanym. Wśród osób fizycznych taki podpis nie był jednak zbyt popularny ze względu na dość wysokie koszty związane z jego zakupem. Koszt takiego podpisu wynosił bowiem kilkaset złotych. Na swobodne i bezpłatne wysyłanie deklaracji przez Internet musieliśmy zatem poczekać kolejnych 10 lat...

Wysyłanie pierwszych deklaracji podatkowych bez podpisu kwalifikowanego zostało umożliwione dopiero w roku 2009. Jednak wówczas możliwość ta została ograniczona jedynie do rocznych deklaracji PIT. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie uzyskały wówczas możliwości wysyłania przez Internet chociażby deklaracji VAT. Te nadal wymagały podpisu kwalifikowanego.

Możliwość wysyłania deklaracji VAT-7 bez e-podpisu wprowadzona została dopiero pod koniec 2012 roku, a więc aż 4 lata później. Jednak udogodnienie to wprowadzono wówczas jedynie dla deklaracji VAT-7. Pozostałe deklaracje VAT wciąż wymagały podpisu kwalifikowanego.

Doprowadziło to do kuriozalnej sytuacji, w której przedsiębiorca dokonujący transakcji unijnych (zobowiązany również do wysyłania deklaracji VAT-UE), mógł co prawda wysłać przez Internet deklarację VAT-7, ale nie mógł tego samego zrobić z deklaracją VAT-UE. W konsekwencji tego, tę drugą deklarację i tak musiał dostarczyć do urzędu skarbowego... w formie papierowej. Wskutek tego przedsiębiorca nieposiadający e-podpisu, pomimo że wysyłał elektronicznie deklarację VAT-7, nie odnosił z tego żadnych korzyści czasowych, gdyż... deklarację VAT-UE i tak musiał wydrukować i dostarczyć fizycznie do urzędowego okienka.

Ta niezdrowa sytuacja zmienia się dopiero od tego miesiąca. Dokładnie 3 lata po wprowadzeniu rozporządzenia w sprawie deklaracji VAT-7, te same zasady zaczynają obowiązywać również w odniesieniu do deklaracji VAT-UE. W październiku weszło bowiem w życie nowe rozporządzenie w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań. Rozporządzenie rozszerza listę deklaracji, które można wysyłać przez Internet bez podpisu kwalifikowanego. Te dodatkowe deklaracje to:

  • VAT-UE
  • VAT-UEK
  • VAT-27
  • PIT-16Z
  • PIT-CFC

Dlaczego musieliśmy czekać na to aż 10 lat? Z jakiego powodu możliwość bezpłatnego wysyłania deklaracji drogą elektroniczną rozłożono w czasie, przez całe lata uniemożliwiając funkcjonowanie tak oczywistych udogodnień? Dlaczego w innych krajach europejskich podobne systemy można było wprowadzić kompleksowo i bez dozowania cyfryzacji na długie lata?

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Koniec z pełnym odliczeniem VAT
  Od lipca obowiązuje nowa deklaracja VAT
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?