Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zmiany VAT: Split payment odsunięty na później

 

13/12/2017

urzad-skarbowy-very-big

Mechanizm podzielonej płatności w przelewach VAT miał zacząć obowiązywać już od kwietnia 2018 roku. Jednak senat zdecydował inaczej. Oddzielne rachunki VAT otrzymamy kilka miesięcy później.

 



Przypomnijmy, że zgodnie z pierwotnymi założeniami, mechanizm podzielonej płatności miał wejść w życie już od stycznia 2018 roku. Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o VAT przesunęła jednak tę początkową datę na kwiecień.

Teraz okazuje się, że i ten termin ulegnie wydłużeniu. Przegłosowane w Senacie poprawki do ustawy przewidują bowiem przesunięcie momentu wejścia w życia przepisów o kolejne trzy miesiące. Oznacza to, że mechanizm split payment po raz pierwszy zastosujemy w firmowych przelewach dopiero w lipcu 2018 roku.

Przypomnijmy, że Polska będzie jednym z pierwszych państw na świecie, który wprowadzi mechanizm split payment do swojego systemu podatkowego.


Przed wejściem w życie nowych przepisów, każdy polski przedsiębiorca otrzyma ze swojego banku powiadomienie o założeniu nowego rachunku VAT, powiązanego z dotychczasowym kontem firmowym. Posiadanie takiego rachunku będzie obowiązkowe. Warto przy tym dodać, że ustawa zakazuje bankom pobierania jakichkolwiek opłat i prowizji za otwieranie i prowadzenie takich rachunków VAT.

Mechanizm split payment, który pierwszy raz zastosujemy w lipcu, sprowadza się do podzielenia płatności za każdą fakturę na dwa oddzielne przelewy. Do tej pory, nabywca po otrzymaniu faktury wpłacał na rachunek sprzedawcy całość kwoty wykazanej na fakturze (kwotę brutto). Po wprowadzeniu mechanizmu podzielonej płatności, płatność automatycznie rozdzielana będzie na dwie części:

  • cenę netto, którą wpłacana będzie, tak jak dotychczas, na rachunek sprzedawcy oraz
  • kwotę podatku VAT, która przelewana będzie na oddzielny rachunek VAT.

Dysponowanie środkami zgromadzonymi na oddzielnym rachunku VAT będzie ograniczone przepisami ustawy. Zasadniczo, środki te będzie można wykorzystać jedynie w celu płatności podatku VAT, zarówno wobec urzędu skarbowego, jak i wobec kontrahentów.

Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności będzie dobrowolne. Dobrowolność ta dotyczyć będzie jednak tylko nabywcy, który będzie mógł zdecydować, czy przelew wykonać tradycyjnie, czy też przy użyciu mechanizmu split payment. Jeśli zdecyduje się na to drugie rozwiązanie, sprzedawca nie będzie miał wyboru i będzie musiał obligatoryjnie przyjąć podzieloną płatność. Szczegółowo na temat nowego mechanizmu oraz możliwości dysponowania środkami na tym oddzielnym rachunku pisaliśmy tutaj. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Deklaracje VAT tylko przez Internet
  Obowiązkowe konta VAT dla wszystkich firm
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?