Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zmiany w podatkach już od września

 

24/06/2019

urzad-skarbowy-very-big

Polscy przedsiębiorcy powinni przygotować się na kilka istotnych zmian legislacyjnych w zakresie podatków. Tym razem zmiany nie wejdą w życie - tak jak zwykle - od Nowego Roku, lecz prawdopodobnie już we wrześniu roku obecnego.

 



O niektórych z tych zmian informowaliśmy już wiele miesięcy temu. Wówczas były to tylko zapowiedzi resortu finansów. Dziś mamy konkretne zapisy w ustawach skierowanych już do Sejmu. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że sporo nowych rozwiązań wejdzie w życie już za dwa miesiące. O jakich zmianach mowa?

 

Likwidacja deklaracji VAT i nowy plik JPK

W obecnym stanie prawnym przedsiębiorcy będący płatnikami VAT zobowiązani są do przesyłania skarbówce co miesiąc przynajmniej dwóch różnych dokumentów. Do 25 dnia każdego miesiąca każda osoba prowadząca działalność gospodarczą ma bowiem obowiązek złożenia w formie elektronicznej zarówno deklaracji VAT-7, jak i pliku JPK, zawierającego całą ewidencję VAT.


W związku z tym, iż informacje zawarte w obu tych dokumentach w znacznie mierze dublują się, ministerstwo już ponad rok temu zapowiedziało scalenie obu dokumentów w jeden plik i - w konsekwencji - likwidację deklaracji VAT-7. W wyniku takiego połączenia ma powstać nowy plik JPK, którego strukturę poznamy już w najbliższych tygodniach.

Termin likwidacji deklaracji VAT był przesuwany już dwukrotnie. Zgodnie z obecnym projektem ustawy, nowy plik JPK ma zacząć obowiązywać we wrześniu tego roku. Więcej na temat likwidacji deklaracji VAT i wdrożenia nowych plików JPK można przeczytać na tej stronie.

 

Obowiązkowy split payment

W lipcu zeszłego roku każdy przedsiębiorca otrzymał dodatkowe konto bankowe służące do przelewów podatku VAT w ramach wdrażania tzw. mechanizmu podzielonej płatności. Pomimo to, większość przedsiębiorców do tej pory nie korzystała nigdy z tego dodatkowego rachunku, gdyż system split payment był do tej pory systemem dobrowolnym.

Oznacza to, że nabywca towaru lub usługi obecnie sam decyduje, czy w ramach danej transakcji chce zapłacić kontrahentowi całość kwoty na jego podstawowe konto firmowe, czy też woli podzielić płatność na dwa oddzielne przelewy, gdzie jeden z nich (w kwocie podatku VAT) trafia na oddzielny rachunek VAT. Więcej na temat mechanizmu split payment pisaliśmy tutaj.

Już wkrótce jednak część firm przestanie korzystać z dobrowolności w zakresie split payment. Już od września tego roku stosowanie podzielonej płatności stanie się bowiem dla dużej części firm obowiązkowe. O tym, w jakich branżach system split payment stanie się systemem obligatoryjnym pisaliśmy w tym artykule.

 

Rejestr podatników i jawne rachunki bankowe

Również we wrześniu tego roku ma zacząć funkcjonować ogólnopolska baza podatników VAT. Nowa baza będzie aktualizowana raz na dobę i zawierać będzie nie tylko informacje o statusie VAT każdego przedsiębiorcy, lecz również numery rachunków bankowych wszystkich firm.

Całkowitą nowością jest wprowadzenie zasady, iż dokonanie przelewu na rachunek inny niż ten wskazany w bazie uniemożliwi przedsiębiorcy zaliczenie kwoty takiego przelewu do kosztów uzyskania przychodu. Więcej informacji na ten temat znajduje się na tej stronie.  

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Koniec faktur na podstawie paragonu
  Każda firma otrzyma swój rachunek podatkowy
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 



Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?