Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Znów wymiana kas fiskalnych. Elektroniczne paragony będą wysyłane... do skarbówki.

 

06/09/2016

urzad-skarbowy-very-big

Już za kilkanaście miesięcy każda kasa fiskalna będzie musiała posiadać możliwość połączenia internetowego. Dane z każdego paragonu wysyłane będą bezpośrednio na serwer Ministerstwa Finansów.

 Szykuje się kolejny etap w procesie zaostrzania przepisów dotyczących kas fiskalnych. Pierwsze dwa kroki w tej krucjacie wykonał jeszcze poprzedni rząd.

Przypomnijmy, iż poprzedni rząd jeszcze roku w 2013 zmniejszył limit przychodów rodzący obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Do 2013 roku przedsiębiorcy osiągający przychody niższe od 40 tys. zł byli bowiem zwolnieni z posiadania kasy fiskalnej. Limit ten został zmniejszony do poziomu zaledwie 20 tys. zł, co spowodowało, że obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej objętych zostało dodatkowych 50 tysięcy małych firm. Szczegóły opisywaliśmy tutaj.

Ówczesny minister finansów nie poprzestał jednak na tym jednym ruchu. W 2015 roku weszły w życie kolejne przepisy zaostrzające zasady związane z wydawaniem paragonów. Tym razem obowiązkiem posiadania kas fiskalnych zostały objęte zawody, które do tej pory były z tego obowiązku zwolnione. Do drukowania paragonów zmuszeni zostali więc m.in. lekarze, prawnicy, mechanicy oraz fryzjerzy.

Paragonowa krucjata wydaje się jednak nie mieć końca. Nowy rząd postanowił co najmniej wyrównać dokonania poprzedników i dorzuca właśnie kolejny kamyczek do fiskalnego ogródka. Od 2018 roku każda kasa fiskalna w Polsce będzie bowiem musiała posiadać moduł umożliwiający... połączenie z Internetem. Wszystkie transakcje nie będą już bowiem rejestrowane na papierze, ale w formie elektronicznej. Co jednak najistotniejsze, dane dotyczące każdej transakcji będą wysyłane... na serwer ministerstwa finansów.

Ministerstwo, a za jego pośrednictwem poszczególne urzędy skarbowe posiadać więc będą szczegółowe informacje o wszystkich transakcjach zawieranych każdego dnia w ponad dwóch milionach punktów handlowych i usługowych na terenie całej Polski.

Nowe rozporządzenie nakładające obowiązek posiadania takich właśnie kas fiskalnych przygotowało Ministerstwo Rozwoju. Treść projektu rozporządzenia, które trafiło właśnie do konsultacji publicznych, dostępna jest tutaj.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2018 roku. Zwolennicy wprowadzenia nowego systemu tłumaczą, że automatyczny dostęp skarbówki do wszystkich zawieranych transakcji spowoduje przekierowanie kontroli skarbowych tam, gdzie są one potrzebne, przy jednoczesnym odciążeniu uczciwych przedsiębiorców. Podmioty do kontroli będą bowiem dobierane z większą trafnością.

Eksperci podatkowi szacują, iż centralna rejestracja wszystkich transakcji w czasie rzeczywistym może przyczynić się do likwidacji tzw. luki podatkowej w podatku VAT. Dochody budżetowe tylko z tytułu VAT w ciągu jednego roku mają bowiem wzrosnąć aż o 2,8 mld zł.

Zupełnie inaczej na sprawę patrzą organizacje przedsiębiorców, które zwracają uwagę przede wszystkim na koszt wprowadzenia nowego rozwiązania, jaki powstanie po stronie samych przedsiębiorców. Wiele małych sklepów będzie bowiem musiało uzyskać i opłacić dostęp do Internetu. Z kolei koszt wymiany samej kasy fiskalnej będzie oscylowal w granicach ok. 2 tys. zł 

Zobacz również:  Rejestracja firmy bez ZUS
  Małe firmy zapłacą VAT ryczałtem
  Od lipca nowe obowiązki podatkowe dla firm
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?