Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

1300 zł na osobę. Tyle wyniesie dochód gwarantowany w Polsce.

 

19/05/2022

5-zl-2-quart-big

W jednym z regionów Polski rozpoczynają się testy bezwarunkowego dochodu podstawowego. Nawet 30 tys. osób otrzymywać będzie kwotę 1300 zł miesięcznie. Niezależnie od dochodów i statusu społecznego.

 Idea bezwarunkowego dochodu podstawowego lub inaczej dochodu gwarantowanego polega na wypłacie wszystkim obywatelom państwa jednakowej, określonej ustawowo kwoty pieniędzy.

Zgodnie z modelem dochodu gwarantowanego, kwotę taką otrzymuje każdy obywatel, niezależnie od swojej sytuacji materialnej czy statusu społecznego. Kwota gwarantowana jest identyczna dla wszystkich, niezależnie od osiąganych dochodów z innych źródeł. Dochód podstawowy w tej samej kwocie przysługuje zatem zarówno milionerowi, jak i bezdomnemu.

Idea dochodu podstawowego powstała już kilkadziesiąt lat temu i w swoich pierwotnych założeniach miała zapewnić każdemu obywatelowi przynajmniej minimum egzystencji. W ostatnich latach idea dochodu gwarantowanego powraca jednak w kontekście rozważań na temat możliwości wzrostu bezrobocia będącego wynikiem pełnej automatyzacji gospodarki.


I chociaż w ostatnich latach rozwinięte gospodarki borykają się nie z problemem bezrobocia, a raczej z chronicznym brakiem siły roboczej, to jednocześnie nie brakuje chętnych do wdrażania kolejnych programów pilotażowych w obszarze dochodu gwarantowanego.

Najdłużej działający program dochodu gwarantowanego funkcjonuje obecnie na Alasce. Ten amerykański stan nieprzerwanie już od 1982 roku wypłaca każdemu mieszkańcowi kwotę 2000 USD rocznie.

W pozostałych regionach świata skończyło się jedynie na pilotażach. Dwuletnie testowanie dochodu podstawowego zakończyło się m.in. w Finlandii (560 EUR miesięcznie), w Indiach, Iranie czy w Namibii. Obecnie, podobne eksperymenty trwają również m.in. w Niemczech (1200 EUR) i Hiszpanii (800 EUR). Wkrótce jednak podobne testy mają zostać przeprowadzone również w Polsce.

Polska wersja dochodu gwarantowanego ma zostać wdrożona w kilku północnych gminach województwa Warmińsko-Mazurskiego. Eksperymentem objęta zostanie grupa licząca od 5 do 31 tysięcy mieszkańców regionu. Każda z wytypowanych osób otrzyma każdego miesiąca kwotę 1300 zł.

Testy dochodu gwarantowanego na Warmii i Mazurach przeprowadzić ma Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu we współpracy ze Stowarzyszeniem Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza.

Według informacji opublikowanych przez pracowników UAM, polskie testy dochodu podstawowego mają ruszyć już za kilkanaście miesięcy. Gwarantowana kwota w wysokości 1300 zł wypłacana miałaby być każdemu z uczestników programu przez okres dwóch lat.

Całkowity koszt eksperymentu wyniósłby zatem od 160 mln zł do 970 mln zł. Pomysłodawcy projektu nie ujawnili jednak do tej pory informacji na temat źródeł finansowania programu. 

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Wsparcie finansowe dla małych firm
  Rządowe dopłaty do kredytów
  Bezzwrotne dotacje dla firm w 2022 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?