Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

3-letnia ulga w ZUS obejmie również firmy już działające

 

12/09/2017

zus-duzy

Wydłużenie ulgowych składek na trzeci rok dzialalności miało pierwotnie dotyczyć tylko firm nowych, zarejestrowanych od przyszłego roku. Nieoczekiwanie, po stronie poszkodowanych przedsiębiorców stanęła... szefowa ZUS. Zaproponowała, aby 3-letnią ulgą objęte zostały również firmy założone w latach 2016-2017.

 W zeszłym tygodniu informowaliśmy o planowanych zmianach w systemie preferencyjnych składek ZUS. Przypomnijmy, iż projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Pracy zakłada wydłużenie o jeden rok okresu obowiązywania ulgowych składek ZUS. Obniżone składki ZUS miałyby obowiązywać nie przez dwa lata, tak jak dotychczas, ale aż przez trzy lata (szczegóły rozwiązania opisywaliśmy tutaj).

Informując o nowym projekcie, wskazywaliśmy jednocześnie, iż nowelizacja zawiera przepis, który w praktyce znacznie ograniczy działanie wydłużonej ulgi. Chodziło mianowicie o zapis, zgodnie z którym trzeci rok obniżonych składek przysługiwałby jedynie tym firmom, które założone zostały nie wcześniej niż 1 stycznia 2018 roku.

Tak skonstruowane przepisy w sposób jaskrawy dyskryminowały więc już funkcjonujących przedsiębiorców, którzy swoje firmy założyli w latach 2016-2017. Ich ulgi wygasłyby bowiem już po 2 latach. Słusznie przewidywaliśmy jednak, że w projektowanych przepisach mogą jeszcze nastąpić istotne i korzystne dla przedsiębiorców zmiany. Nie przewidywaliśmy jednak, że stanie się to tak szybko. Jak również tego, że pomoc nadejdzie z tak nieoczekiwanej strony...

Wsparcie dla już działających firm nadeszło bowiem ze strony najmniej oczekiwanej. Przynajmniej biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia środowiska przedsiębiorców. Po stronie małych firm stanęła bowiem... szefowa ZUS. Obecna prezes ZUS, Gertruda Uścińska, jako pierwsza zajęła oficjalne stanowisko w sprawie projektowanych zmian, stanowczo nalegając, aby wydłużenie ulgi objęło również dotychczasowych przedsiębiorców. W piśmie skierowanym do Ministerstwa Pracy, prezes ZUS pisze:

„Zwracam się z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości objęcia wskazanym okresem osób prowadzących pozarolniczą działalność, które w dniu wejścia zmian przepisów korzystają już z możliwości opłacania składek preferencyjnych na zasadach dotychczasowych.”

Jednocześnie, prezes ZUS proponuje konkretny zapis w ustawie, zgodnie z którym osoby, które już obecnie prowadzą działalność gospodarczą i którym przysługują ulgowe składki ZUS, mogły zachować tę ulgę aż do upływu 36 miesiąca od dnia założenia firmy.

Nieoczekiwana pomoc i wsparcie postulatów właścicieli małych firm akurat ze strony ZUS, musiało zapewne niektórych mocno zaskoczyć. Zaskoczenie to jest o tyle większe, że jeszcze kilka dni temu ministerstwo uzasadniało ograniczenie w uldze... ograniczeniami w systemie informatycznym ZUS. Teraz, sama prezes ZUS przyznaje, że takie ograniczenia rzeczywiście istnieją, ponieważ dostosowanie systemu do zmian zajmie aż 9 miesięcy, ale... deklaruje jednocześnie, że z ograniczeniami tymi można sobie poradzić. Szefowa ZUS poinformowała bowiem, iż do czasu wprowadzenia zmian w systemie, urzędnicy ZUS mogą weryfikować uprawnienia "ręcznie".

Tym samym, stare przysłowie mówiące, że "dla chcącego nic trudnego" niespodziewanie okazało się możliwe do zastosowania nawet w zakresie tego typu ustawodawstwa. Powoli upada więc nienaruszalność, powtarzanych przez całe lata jak mantra, urzędniczych zaklęć typu "szybciej się nie da, bo system nie przyjmie". Jak widać, zmiany w "systemie" nie są warunkiem koniecznym, aby niezbędne przepisy zostały jednak wdrożone. Choćby i ręcznie.

O tym jednak, czy stanowisko ZUS zostanie ostatecznie uwzględnione w końcowym projekcie ustawy, zadecyduje zapewne Minister Rozwoju. W kwestii formalnej, poczekać zatem musimy na oficjalne stanowisko ministra Morawieckiego. O efektach prac nad projektem będziemy na bieżąco informować na naszych łamach.

AKTUALIZACJA (22.11.2017): Projekt wydłużenia ulgi ostatecznie został odrzucony. Zastąpiony zostanie półrocznym zwolnieniem ze składek ZUS (zobacz szczegóły)

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Niższe składki przez 3 lata
  Od stycznia tylko jeden przelew do ZUS
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?