Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

3-letnia ulga w ZUS skasowana. Będzie półroczne zwolnienie ze składek.

 

22/11/2017

zus-duzy

Rząd ostatecznie porzucił koncepcję wydłużenia okresu ulgowych składek ZUS z dwóch do trzech lat. Wiadomo za to, że już od przyszłego roku wejdzie w życie półroczne zwolnienie z ZUS dla nowych firm. Natomiast najmniejsze firmy nie będą musiały rejestrować się w ogóle.

 



Przypomnijmy, że koncepcja wydłużenia okresu obowiązywania obniżonych składek ZUS pojawiła się już w czerwcu tego roku. Co ciekawe, z pomysłem tym wyszło samo kierownictwo ZUS. Pisaliśmy o tym tutaj.

Trzy miesiące później pomysł zaczął się materializować, gdy Ministerstwo Pracy opublikowało gotowy projekt ustawy przewidujący wydłużenie ulgi dla nowych firm do 36 miesięcy (o szczegółach pisaliśmy tutaj). Mało tego, sama szefowa ZUS postulowała wówczas rozszerzenie dłuższej ulgi na szerszy krąg przedsiębiorców, tj. skonstruowanie jej w taki sposób, aby ulga dotyczyła nie tylko firm zakładanych od 2018 roku, ale również firm założonych w latach poprzednich czyli w okresie 2016-2017. Problem ten szczegółowo opisywaliśmy w tym artykule.


Opublikowane we wrześniu przepisy dotyczące wydłużonej, 3-letniej ulgi składkowej przewidywały, że przez pierwsze dwa lata działalności, przedsiębiorca płaciłby składki preferencyjne na dotychczasowych zasadach (czyli od podstawy wymiaru stanowiącej 30% minimalnego wynagrodzenia), natomiast w trzecim roku ulga zmniejszałaby się w ten sposób, że podstawę wymiaru stanowiłoby 60% minimalnej pensji. Z projektem tej ustawy można wciąż zapoznać się tutaj.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że rząd porzucił pomysł wydłużenia ulgi do 3 lat. Według informacji przekazanych przez PB, w ostatnim czasie doszło bowiem do tarcia między Ministerstwem Pracy a Ministerstwem Rozwoju. Trzyletnią preferencję w ZUS forsował pierwszy z resortów. Drugi zaś obstawał przy pomyśle wprowadzenia całkowitego zwolnienia ze składek ZUS przez pierwsze pół roku prowadzenia działalności.

Nie do końca wiadomo, dlaczego oba pomysły nie mogły zostać zrealizowane jednocześnie (zwolnienie nie wykluczało bowiem dodatkowej, dłuższej ulgi). Dość powiedzieć, że jeden z resortów ostatecznie musiał zrezygnować ze swojego pomysłu. I był to właśnie resort Pracy ze swoim - gotowym już - projektem wydłużonej ulgi. Jak informuje na swoich łamach PB, biuro prasowe resortu Pracy poinformowało oficjalnie, iż:

"Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję o zaprzestaniu dalszych prac nad projektem ustawy."

Potwierdzenie tego faktu możemy znaleźć na stronach internetowych Sejmu, gdzie po projekcie tym nie ma już śladu.

Ostatecznie więc do realizacji przekazany został projekt ministra Morawieckiego zawarty w Konstytucji Biznesu. Zakłada on wprowadzenie całkowitego zwolnienia ze składek ZUS dla nowo rejestrowanych firm. Zerowe składki mają obowiązywać przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Dopiero po upływie pół roku od założenia firmy, przedsiębiorca będzie zobowiązany do zgłoszenia do ubezpieczeń w ZUS.

Półroczne zwolnienie z ZUS nie wyklucza jednak możliwości późniejszego skorzystania ze składek preferencyjnych. Po upływie półrocznego, bezskładkowego okresu prowadzenia działalności, przedsiębiorca będzie mógł bowiem dodatkowo skorzystać z prawa do opłacania obniżonych składek ZUS przez kolejne dwa lata działania firmy (a nie przez 3 lata, jak chciało tego Ministerstwo Pracy). Dwuletnie ulgowe składki kalkulowane będą na dotychczasowych zasadach. Obecnie znamy już wysokość obniżonych składek, jakie obowiązywać będą w 2018 roku. Można się z nimi zapoznać tutaj.

Oprócz półrocznego zwolnienia, które przysługiwać będzie każdej nowej firmie, nowe przepisy wprowadzają również pojęcie działalności nierejestrowanej. Osoby, które osiągają przychody nie wyższe niż 50% minimalnego wynagrodzenia, w ogóle nie będą miały obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej, a więc również odprowadzania z tego tytułu składek ZUS. Zgodnie więc z nowymi przepisami, w 2018 roku nie będą musiały rejestrować działalności osoby, których miesięczne przychody nie przekraczają kwoty 1050 zł.

Oba rozwiązania, tj. zarówno działalność nierejestrowana, jak i półroczne zwolnienie ze składek ZUS stanowią element tzw. Konstytucji Biznesu. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że nowe ustawy zaczną obowiązywać od marca 2018 roku. Więcej na temat zmian przewidzianych w Konstytucji Biznesu można przeczytać tutaj

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Deklaracje VAT zostaną zlikwidowane
  Nowe obowiązki dla małych firm od 2018 roku
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?