18/04/2023
Nawet kilkanaście tysięcy złotych dopłaty na opłacenie składek ZUS lub opiekę nad dziećmi. Taką formę pomocy zapowiada rząd dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą.
Przypomnijmy, że już 8 marca, tj. dokładnie w Dzień Kobiet, Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przeznaczenie aż miliarda złotych dla kobiet próbujących sił w biznesie:
"Dla kobiet przedsiębiorczych, które chcą tworzyć swoje własne firmy, przeznaczamy 1 mld zł rocznie na działalność gospodarczą zakładaną przez kobiety."
Niestety, w momencie przedstawiania tej propozycji, Premier nie rozwinął, kto i na jakich zasadach miałby otrzymać wspomniane środki. Na dalsze szczegóły tej zapowiedzi musieliśmy czekać ponad miesiąc.
Jak dowiadujemy się z DGP, rząd powołał właśnie specjalny komitet, w skład którego wchodzi była wicepremier Jadwiga Emilewicz oraz wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. Celem nowo powołanego komitetu jest stworzenie nowego programu aktywizacji zawodowej kobiet, który miałby wejść w życie jeszcze w tej kadencji Sejmu.
Zgodnie z założeniami przedstawionymi przez Jadwigę Emilewicz, program skierowany będzie do dwóch grup kobiet.
Pierwszą grupę stanowią kobiety w wieku 30-40 lat, które po okresie urlopów macierzyńskich i wychowawczych mają problem z powrotem na rynek pracy lub z uzyskaniem pracy na pełen etat. Drugą grupę, która ma zostać objęta pomocą finansową, stanowią kobiety w wieku powyżej 50 lat, które są zagrożone utratą pracy tuż przed okresem ochronnym lub potrzebują wsparcia w aktywizacji zawodowej.
Granty na opiekę i dopłaty dla firm
Według informacji ujawnionych przez DGP, pierwszą formą pomocy finansowej, zaproponowaną przez rządowy komitet, mają być specjalne granty dla młodych matek, które zdecydują się powrócić na rynek pracy. Każda kobieta powracająca do pracy miałaby otrzymać bon o wartości kilkunastu tysięcy złotych stanowiących wielokrotność minimalnego wynagrodzenia.
Pieniądze uzyskane z rządowego grantu mogłyby zostać przeznaczone np. na opiekę nad dziećmi. Kobieta powracająca z urlopu macierzyńskiego miałaby zatem możliwość opłacenia żłobka lub zatrudnienia opiekunki do dziecka.
Druga forma pomocy skierowana ma zostać do kobiet prowadzących działalność gospodarczą. W tym przypadku rząd proponuje wypłatę dopłaty dla każdej kobiety, która prowadzi firmę przez okres dwóch lat. Uzyskanie takiej dopłaty ma zapobiec zamykaniu działalności gospodarczej w momencie, gdy dobiega końcowi 2-letni okres tzw. małego ZUS-u.
Pieniądze uzyskane z dopłaty mogłyby zatem zostać przeznaczone na pokrycie zwiększonych kosztów działalności gospodarczej, w tym na opłacenie podwyższonych składek ZUS.
Trzecia forma wsparcia finansowego, proponowana przez rząd, skierowana ma zostać do kobiet w wieku powyżej 50 lat. Dofinansowanie uzyskane przez kobietę, w tym przypadku miałoby pomóc w założeniu działalności gospodarczej lub w przebranżowieniu już istniejącej firmy.
Według wstępnych zapowiedzi, proponowane przez rząd dopłaty i granty dla kobiet miałyby zacząć obowiązywać już od września tego roku. Szczegóły w tym zakresie mają jednak zostać przedstawione przez Premiera dopiero 26 maja, tj. dokładnie w Dzień Matki. O wszelkich nowych informacjach w tym zakresie będziemy na bieżąco informować na naszych łamach.
Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:
Zobacz również: | Jak uzyskać dopłatę do paliwa w 2023 roku? |
Działalność gospodarcza na nowych zasadach | |
ZUS przegrywa w sądach z kobietami | |