Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Będą nowe bezzwrotne dotacje. Rząd uruchamia nowe środki dla firm.

 

16/09/2020

5-zl-2-quart-big

Rząd zapowiada uruchomienie kolejnych środków z przeznaczeniem na bezzwrotne dotacje dla małych firm. Pula środków przeznaczonych na nowe dotacje może być znacząco większa niż w pierwszej edycji programu.

 Przypomnijmy, że pierwsza edycja bezzwrotnych dotacji dla firm wystartowała już w czerwcu. W ramach programu "Dotacje na kapitał obrotowy" osoby prowadzące działalność gospodarczą mogły otrzymać całkowicie bezzwrotną dotację w ramach pomocy udzielanej w związku trwającą epidemią koronawirusa. W przypadku osób samozatrudnionych, wysokość dotacji wynosiła aż 23,5 tys. zł. Szczegółowe warunki przyznawania bezzwrotnych dotacji opisywaliśmy szczegółowo w tym artykule.


W pierwszej edycji porogramu, warunkiem koniecznym do otrzymania dotacji było wykazanie spadku przychodów o przynajmniej 30% w stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Nie oznacza to jednak, że wszyscy przedsiębiorcy, którzy ten warunek spełnili, automatycznie dotację otrzymali. W przypadku mikro i małych przedsiębiorców program bezzwrotnych dotacji nie był bowiem organizowany centralnie, lecz powierzony został władzom samorządowym. Te z kolei przeznaczyły na dotacje kwoty w wysokości zaledwie kilkudziesięciu milionów złotych w skali województwa.

Nieznaczne budżety przeznaczone przez marszałków województw na program bezzwrotnych dotacji spowodowały, że z pomocy finansowej skorzystał jedynie niewielki odsetek przedsiębiorców wnioskujących o dotacje. Co więcej, w niektórych regionach nabory trwały jedynie kilkanaście sekund i kończyły się awarią serwerów. W Wielkopolsce, na 50 tysięcy wnioskujących przedsiębiorców, dotacje otrzymało jedynie 3 tysiące firm, a sprawa błyskawicznego zakończenia naboru trafiła już do prokuratury. O tej sprawie szczegółowo pisaliśmy tutaj.

Wszystko wskazuje jednak na to, że przedsiębiorcy, którym nie udało się uzyskać dotacji za pierwszym razem, otrzymają kolejną szansę. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiedziało bowiem uruchomienie kolejnych środków na ten cel. W wywiadzie udzielonym dla money.pl, minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak ujawniła, iż w związku z dużym zainteresowaniem dotacjami, resort planuje uruchomienie nowej edycji bezzwrotnych dotacji na kapitał obrotowy:

"Tutaj naprzeciw wychodzi instrument zaproponowany przez Komisję Europejską, instrument nazywany REACT-EU. Jest to 3 mld EUR, które będą jeszcze zasilać obecne programy operacyjne i między innymi chcielibyśmy właśnie w ramach tego instrumentu przekazać wsparcie na kapitał obrotowy dla przedsiębiorców."

Pomoc finansowa wypłacana w ramach REACT-EU ma na celu przeciwdziałanie skutkom gospodarczym epidemii koronawirusa. Wspomniane przez minister Jarosińską 3 mld EUR stanowi równowartość ponad 13 mld zł. Skala nowego budżetu jest więc nieporównanie większa od kwot przeznaczanych dotychczas na dotacje przez wszystkie samorządy razem wzięte.

Na dzień dzisiejszy nie wiemy jeszcze dokładnie, jaka część tej kwoty trafi do małych firm w formie bezzwrotnych dotacji, ale rządowa zapowiedź skierowania przynajmniej części tych pieniędzy do małych przedsiębiorców pozwala mieć nadzieję, że kolejne kilkadziesiąt tysięcy firm już wkrótce uzyska istotne wsparcie finansowe.

Na dzień dzisiejszy ministerstwo nie poinformowało o tym, jakie warunki będzie musiał spełnić przedsiębiorca wnioskujący o dotację w ramach nowego programu. Wciąż czekamy również na informację o terminie uruchomienia nowych środków. O wszelkich nowych informacjach w tym zakresie będziemy na bieżąco informować na naszych stronach.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Koronawirus: Firmy dostaną dopłaty do odsetek
  Będzie dodatkowe świadczenie postojowe
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?