Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Będą wyższe składki ZUS dla nowych przedsiębiorców

 

16/06/2014

zus

Rząd zapowiedział właśnie podwyższenie płacy minimalnej do kwoty 1750 zł. To oznacza podwyżkę składek ZUS dla nowych przedsiębiorców.

 Osoby, które decydują się na założenie nowej działalności gospodarczej, opłacają niższe składki ZUS w wysokościach preferencyjnych, przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności. Wysokość tych obniżonych składek zależy od wartości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Im płaca minimalna jest wyższa, tym wyższe są składki płacone przez nowych przedsiębiorców.

Rząd zapowiedział właśnie podwyższenie płacy minimalnej. Minimalne wynagrodzenie za pracę, które obecnie wynosi 1680 zł, ma wzrosnąć od stycznia do kwoty 1750 zł. Oznacza to wzrost o 4%. O tyle też wzrosną składki ZUS dla nowych przedsiębiorców.

Podstawę wymiaru składek preferencyjnych stanowi 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie podstawa ta wynosi 504 zł. Ulgowe składki dla nowych firm liczone od tej podstawy wynoszą zatem 431,18 zł miesięcznie.

Od stycznia 2015 r. podstawa wymiaru wzrasta do kwoty 525 zł. W związku z tym ulgowe składki ZUS wzrosną do następujących wartości:

  Składki preferencyjne od stycznia 2015 r.
 Podstawa wymiaru 525,00 zł
    Składka emerytalna 102,48 zł
    Składka rentowa   42,00 zł
    Składka chorobowa   12,86 zł
    Składka wypadkowa   10,13 zł
    Składka na Fundusz Pracy -
 Łącznie bez składki zdrowotnej 167,47 zł

Do powyższych wartości należy doliczyć jeszcze składkę zdrowotną (obecnie 270,40 zł). Wysokość składki zdrowotnej liczona jest jednak inaczej i zależy od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Wartość ta zostanie ogłoszona dopiero pod koniec roku. Wtedy też poznamy nową wartość składki zdrowotnej.

Zakładając, że składka zdrowotna wzrosłaby o tyle samo co składki na ubezpieczenie społeczne, jej wysokość wyniosłaby ok. 281,21 zł. Łączne składki ZUS płacone przez nowych przedsiębiorców od nowego roku wyniosłyby wówczas ok. 448,68 zł.


Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  "Emerytur nie będzie" - ostrzega szef ZUS
  ZUS kwestionuje umowy i nalicza dodatkowe składki
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?