Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Będzie tańszy prąd dla małych firm

 

10/10/2022

5-zl-2-quart-big

Rząd zapowiedział wprowadzenie specjalnej taryfy energii elektrycznej dla małych i średnich firm. Nowe taryfy mają uchronić przedsiębiorców przed nadchodzącymi podwyżkami cen prądu.

 Jeszcze do niedawna rządowe zapowiedzi w kwestii ochrony przed podwyżkami cen energii dotyczyły jedynie gospodarstw domowych. Przypomnijmy, że ceny energii dla odbiorców indywidualnych w przyszłym roku, co do zasady, zostaną zamrożone na poziomach z roku 2022, a niektóre gospodarstwa będą mogły liczyć dodatkowo na wypłatę 1500 zł w ramach tzw. dodatku elektrycznego (zobacz szczegóły).

Wszystko wskazuje jednak na to, iż to nie koniec rządowych interwencji na rynku energii elektrycznej. Według najnowszych zapowiedzi Premiera, ochroną cenową mają zostać objęte również szpitale, samorządy oraz... małe i średnie przedsiębiorstwa.


Podczas spotkania z przedstawicielami samorządów, Premier Mateusz Morawiecki ujawnił, iż rząd pracuje nad uchwaleniem specjalnych taryf na energię elektryczną dla małych i średnich firm:

"Poprzez odpowiednie rozwiązania ustawowe postaramy się zapewnić samorządowcom dużo tańszy prąd, niż ten, który był dotychczas proponowany; będzie również specjalna taryfa dla wszystkich małych i średnich przedsiębiorstw."

Wedlłg słów Premiera, ceny regulowane miałyby dotyczyć wszystkich firm zatrudniających nie więcej niż 250 pracowników.

"Oczywiście wszystkie mikro małe zakłady pracy, jednoosobowe, kilkuosobowe, ale również te średniej wielkości będą korzystały z naszych rozwiązań. Rozwiązań, które wdrożą specjalną taryfę cenową."

Zamiar wprowadzenia specjalnej taryfy dla firm, w tym dla osób prowadzących małe działalności gospodarcze, potwierdził również rzecznik rządu, Piotr Müller:

"Wiemy, że te firmy również potrzebują wsparcia, jak np. piekarnie i inne tego typu podmioty, które z powodu dużych podwyżek (...) stoją na granicy rentowności. (...) Trwają finalne ustalenia, w jaki sposób zostanie ułożona relacja między ceną a dopłatą z budżetu państwa, ale to będzie zdecydowanie niżej niż proponowane firmom 2-2,5 tys. [za MWh]"

Rząd nie ujawnił do tej pory jakie ceny energii dla firm ostatecznie zaproponowane zostaną w nowej ustawie. Pewną wskazówką może być jednak pismo skierowane do Premiera przez Rzecznika MŚP, Adama Abramowicza, w którym sugeruje on zamrożenie cen energii dla małych i średnich firm na poziomach obowiązujących w pierwszym półroczu 2022 roku.

Według zapowiedzi rzecznika rządu, szczegóły nowych przepisów pomocowych zostaną przedstawione jeszcze w tym tygodniu. O wszelkich nowych informacjach w tym zakresie będziemy na bieżąco informować na naszych łamach. 

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Przedsiębiorca kupi paliwo 10% taniej
  Nowy obowiązek ZUS obejmie każdą firmę
  eFaktury już wkrótce obowiązkowe
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?