Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Będzie więcej czasu na opłacenie mandatów

 

29/11/2017

mandat

Minister Sprawiedliwości proponuje, aby ustawowy termin zapłaty mandatu wydłużyć z 7 do 14 dni.

 Przypomnijmy, że w obecnym stanie prawnym grzywna nałożona mandatem karnym powinna zostać opłacona w ciągu 7 dni od dnia wystawienia mandatu. Nieopłacenie mandatu w ciągu ustawowego tygodnia grozi zaś skierowaniem sprawy do sądu.

Wkrótce jednak termin na opłacenie mandatu ulegnie dwukrotnemu wydłużeniu. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało bowiem nowelizację Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Nowe przepisy przewidują wydłużenie terminu na uiszczenie wszelkich mandatów, w tym również tych za wykroczenia drogowe. Ustawowy termin na dokonanie opłaty ma zostać wydłużony z 7 do aż 14 dni.


W uzasadnieniu do projektu ustawy Minister Sprawiedliwości zauważył, że osoba ukarana mandatem powinna mieć wystarczający czas, aby dokonać wpłaty grzywny. Według ministerstwa, obecnie obowiązujący termin 7 dni jest terminem zbyt krótkim, przy którym dochodzi do często niezamierzonego nieopłacenia mandatu. Na konferencji prasowej Minister Ziobro wyjaśniał, że:

"Dziś każdy, kto dostanie mandat, jest zobowiązany zapłacić go (...) do siedmiu dni. Często zdarza się, że ludzie chcą zapłacić, ale nie zdążą w tym okresie i to powoduje, że sprawa musi, bo jest to obligatoryjne, trafić do sądu. To łączy się z dodatkowymi dolegliwościami dla takich osób, wyższymi kosztami postępowania, a często nie jest to wynikiem złej woli i niechęci."

Według ministerstwa, tak krótki termin na opłacenie mandatu powoduje, że sądy są obecnie zapchane drobnymi sprawami, których w znacznej części można było uniknąć, gdyby termin na opłacenie mandatu został wydłużony już w przeszłości. Wydłużenie terminu zapłaty do 14 dni ma więc również odciążyć sądy i zredukować koszty prowadzonych postępowań. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  ZUS bez kontroli lekarskich
  Nie będzie elektronicznych paragonów
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?