Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Bon turystyczny rusza już w te wakacje. Jak złożyć wniosek o bon turystyczny?

 

21/07/2020

5-zl-2-quart-big

Przepisy o bonie turystycznym właśnie weszły w życie. Komu przysługuje bon turystyczny? W jaki sposób i gdzie można z niego skorzystać? Jak złożyć wniosek o bon turystyczny?

 Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Przepisy ustawy już w sobotę weszły w życie. Ministerstwo Rozwoju oraz ZUS zapewniają, że bon będzie możliwy do wykorzystania w te wakacje, prawdopodobnie już pod koniec lipca.

 

Komu przysługuje bon turystyczny?

Bon turystyczny przysługuje rodzicom każdego dziecka do ukończenia przez nie 18 roku życia. Na każde dziecko rodzice otrzymają bon turystyczny w wysokości 500 zł. Ponadto, w przypadku dziecka z niepełnosprawnością, rodzice otrzymają dodatkowo drugi bon, również w wysokości 500 zł.


Rodzina z trójką dzieci otrzyma więc bony w łącznej wysokości 1500 zł. W przypadku jednak gdy jedno z dzieci legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności, rodzice otrzymają bony o łącznej wartości 2000 zł.

Co istotne, bon turystyczny przysługiwał będzie również na wszystkie te dzieci, które dopiero urodzą się w 2020 i 2021 roku.

Bon turystyczny przysługuje niezależnie od poziomu osiąganych dochodów. Nie ma znaczenia również rodzaj źródła tych dochodów. Bon turystyczny otrzymają więc zarówno osoby zatrudnione na umowę o pracę i umowę zlecenia, jak również osoby prowadzące działalność gospodarczą.

 

Gdzie wykorzystamy bon turystyczny?

Zgodnie z uchwalonymi przepisami, bon turystyczny można wykorzystać do opłacenia "usług hotelarskich" oraz "imprez turystycznych" realizowanych na rzecz dziecka.

W praktyce oznacza to, że bonem możemy zapłacić nie tylko za pobyt w hotelu czy pensjonacie, ale również w gospodarstwie agroturystycznym, za wynajem domu letniskowego, opłacenie kolonii czy obozu harcerskiego. Bonem opłacimy również udział w wycieczce lub obozie sportowym.

Co istotne, bonem turystycznym możemy płacić jedynie za usługi świadczone na terenie Polski.

Podmioty turystyczne, które wyrażą chęć przyjmowania płatności za pomocą bonów turystycznych, muszą zarejestrować się w specjalnej bazie. Rejestracja takich podmiotów odbywać się będzie za pośrednictwem systemu PUE ZUS.

Podmioty, które przyjmować będą płatności za pośrednictwem bonu to nie tylko duże firmy turystyczne, ale także osoby fizyczne prowadzące sezonowy wynajem domków letniskowych czy miejsc na polu namiotowym.

Lista podmiotów przyjmujących płatności za pomocą bonu turystycznego będzie publikowana i na bieżąco aktualizowana przez Polską Organizację Turystyczną. Pełna lista podmiotów uprawnionych do przyjmowania bonu będzie dostępna na tej stronie.

 

Jak otrzymać bon turystyczny?

Bon turystyczny wydawany będzie jedynie w formie elektronicznej. Za wydawanie bonów odpowiedzialny będzie ZUS. Aby otrzymać bon turystyczny, należy posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

W celu aktywacji bonu, konieczne będzie zalogowanie w systemie PUE ZUS i potwierdzenie poprawności danych posiadanych przez ZUS (w tym naszego adresu e-mail oraz numeru telefonu). W tym celu, na portalu pojawi się specjalna zakładka pod nazwą "Bon turystyczny".

Bon turystyczny przekazywany będzie w formie 16-cyfrowego numeru, który otrzymamy SMS-em lub w wiadomości e-mail. Jeden bon o wartości 500 zł to jeden numer. Jeśli przysługują nam trzy bony, otrzymamy trzy unikalne numery.

Opłacenie noclegu lub imprezy turystycznej polegać będzie na podaniu organizatorowi numeru naszego bonu.

Przekazanie numeru bonu oznaczać będzie przeniesienie środków z naszego wirtualnego bonu na rzecz hotelu, pensjonatu czy organizatora wycieczki. Środki te zostaną zapisane na wirtualnym koncie takiego podmiotu prowadzonym przez ZUS, a następnie - w ciągu następnych 14 dni - ZUS przeleje te środki na konto bankowe organizatora.

Co ważne, jeśli cena (np. noclegu) będzie niższa od wartości bonu, to bon taki będzie można wykorzystać wielokrotnie, aż do wyczerpania kwoty bonu. Z kolei w przypadku, gdy cena usługi będzie wyższa od wartości posiadanych przez nas bonów, różnicę będziemy mogli dopłacić w innej formie, np. gotówką, kartą lub przelewem.

Otrzymane bony będą ważne prawie dwa lata. Płatności bonami turystycznymi będzie można bowiem dokonać aż do 31 marca 2022 roku. Pełna treść przepisów dotyczących Polskiego Bonu Turystycznego dostępna jest na tej stronie.

Ministerstwo Rozwoju podało, iż łącznie uruchomionych zostanie ok. 6,5 mln bonów turystycznych, które wydane zostaną na rzecz 2,5 mln rodzin. Ministerstwo szacuje również, że do programu przystąpi ok. 100 tysięcy organizatorów usług turystycznych i miejsc noclegowych. Pełna lista podmiotów uprawnionych do przyjmowania bonu będzie dostępna na tej stronie

Z informacji przekazanych przez ZUS wynika, że system informatyczny do obsługi bonów turystycznych jest już niemal gotowy i już w ciągu kilku najbliższych dni ma zostać udostępniony, zarówno beneficjentom (do aktywowania bonów), jak i firmom turystycznym (do przyjmowania płatności za pomocą bonów). Osoby, które aktywują bon turystyczny w systemie PUE ZUS, już następnego dnia będą mogły ten bon wykorzystać.

Wraz ze startem bonu turystycznego, ZUS planuje uruchomić również specjalną infolinię dedykowaną tematyce samego tylko bonu. Infolinia ma być czynna 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Informacje dotyczące infolinii znajdą się wkrótce na tej stronie. 

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Koronawirus: Firmy dostaną dopłaty do odsetek
  Koronawirus: Ruszyły bezzwrotne dotacje dla firm
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?