Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Działalność bez składek ZUS w 2024 roku

 

27/12/2023

zus-duzy

Od Nowego Roku więcej osób skorzysta z możliwości prowadzenia działalności gospodarczej bez obowiązku jej rejestracji i opłacania składek ZUS. Od 1 stycznia wzrastają limity przychodów dla działalności nierejestrowanej.

 Przypomnijmy, że nie każda osoba prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek jej rejestracji. Od 2018 roku obowiązują bowiem przepisy nowej Ustawy Prawo Przedsiębiorców, które wprowadziły pojęcie tzw. działalności nieewidencjonowanej

Brak obowiązku rejestracji przez osobę prowadzącą drobną działalność gospodarczą niesie ze sobą kilka niezwykle istotnych korzyści. Najważniejszą z nich jest brak obowiązku opłacania składek ZUS (zobacz szczegóły).

 

Kto nie musi rejestrować działalności gospodarczej?

Zgodnie z przepisami obowiązującymi do czerwca 2023 roku, działalność nie podlegała obowiązkowi rejestracji w przypadku, gdy miesięczny przychód z takiej działalności nie przekraczał kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W lipcu 2023 roku limit ten został jednak znacząco podwyższony. Zgodnie bowiem z przepisami nowej ustawy deregulacyjnej, limit przychodów uprawniający do prowadzenia działalności nierejestrowanej od 1 lipca 2023 roku został podwyższony z 50% do aż 75% wynagrodzenia minimalnego.


Wejście w życie nowych przepisów oraz jednoczesny wzrost płacy minimalnej spowodowały, iż limit przychodów dla działalności nierejestrowanej, w samym tylko roku 2023, wzrósł z poziomu 1745 zł do kwoty aż 2700 zł.

 

Limit wzrośnie ponownie od Nowego Roku

Wynagrodzenie minimalne wzrośnie znacząco również od 1 stycznia 2024 roku. Co istotne, w 2024 roku podwyżka pensji minimalnej będzie miała miejsce aż dwa razy.

Pierwsza podwyżka nastąpi już 1 stycznia, kiedy to wynagrodzenie minimalne podwyższone zostanie z obecnej kwoty 3600 zł do poziomu 4242 zł. Od lipca zaś wynagrodzenie minimalne wzrośnie po raz drugi, tym razem do kwoty 4300 zł (zobacz szczegóły).

Zmiana przepisów w zakresie działalności nierejestrowanej wraz ze zmianą wynagrodzenia minimalnego powoduje zatem, iż limit przychodów uprawniający do prowadzenia działalności nieewidencjonowanej od Nowego Roku wzrośnie do kwoty aż 3181,50 zł. Od lipca 2024 roku limit ten będzie jeszcze wyższy i wyniesie 3225 zł.

Od stycznia 2024 roku działalność gospodarcza nie będzie musiała być zatem rejestrowana tak długo, jak miesięczny przychód nie przekroczy kwoty 3181,50 zł. Od lipca zaś, działalności nie będziemy musieli rejestrować aż do osiągnięcia miesięcznego przychodu w kwocie 3225 zł.

O tym, kto może prowadzić działalność nierejestrowaną oraz w jaki sposób rozliczać podatki oraz składki ZUS w ramach takiej działalności, piszemy szczegółowo na tej stronie.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Rabaty na paliwo od Nowego Roku
  Firma bez ZUS nie dla każdego
  Nowe składki ZUS na 2024 rok
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?