01/03/2018
Zwolnienie ze składek ZUS i zniesienie obowiązku rejestracji małych działalności gospodarczych miało nastąpić już w marcu. Senat zdecydował jednak o przesunięciu tego terminu.
Przypomnijmy, że zniesienie obowiązku rejestracji działalności gospodarczej dotyczyć będzie osób osiągających miesięczne przychody nie wyższe niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. W tym roku zatem limit uprawniający do tej preferencji wyniesie 1050 zł. Osoba, której miesięczne przychody z działalności gospodarczej nie przekraczają tej kwoty, nie będzie musiała zgłaszać prowadzenia działalności, ani opłacać żadnych składek ZUS z tego tytułu. Zobacz więcej...
Przepisy dotyczące działalności nierejestrowanej zawarte zostały w nowej Ustawie Prawo Przedsiębiorców, która uchwalona została przez Sejm już pod koniec stycznia. Ta sama ustawa wprowadzała również przepisy dotyczące półrocznego zwolnienia z ZUS dla wszystkich nowych przedsiębiorców (o szczegółach tego zwolnienia pisaliśmy tutaj).
Przepisy wprowadzające ustawę przewidywały, iż nowe prawo dotyczące działalności nierejestrowanej wejdzie w życie już 1 marca 2018 roku. Z kolei półroczne zwolnienie z ZUS miało zacząć obowiązywać w przypadku działalności gospodarczych zarejestrowanych od dnia 31 marca 2018 roku. O szczegółach informowaliśmy tutaj.
Uchwalona przez Sejm ustawa trafiła do Senatu. I tu nastąpił niespodziewany obrót sprawy, gdyż Senat nie przyjął ustawy w brzmieniu uchwalonym przez Sejm, lecz wprowadził do niej swoje poprawki. Wprowadzenie poprawek do ustawy spowodować musiało z kolei przesunięcie terminu wejścia w życie nowych przepisów.
Należy tutaj nadmienić, iż poprawki przyjęte przez Senat dotyczyły kwestii innych niż składki ZUS i w żaden sposób nie wpłynęły na przepisy dotyczące zwolnienia z ZUS oraz działalności nierejestrowanej. Same przepisy dotyczące nowych rozwiązań pozostają bez zmian i wyglądać będą dokładnie tak, jak to opisywaliśmy tutaj. Jedna z przegłosowanych przez Senat poprawek dotyczyła jednakże terminu wejścia ustawy w życie. I tutaj zajdą pewne zmiany, które mogą mieć istotne znaczenie dla tych osób, które wstrzymują się obecnie z rozpoczęciem działalności właśnie ze względu na oczekiwanie na nowe przepisy.
Wspomniane wcześniej terminy wejścia w życie nowych przepisów ulegną zmianie. Zgodnie z poprawką Senatu, oba opisywane rozwiązania wejdą w życie w tym samym terminie, a mianowicie po 30 dniach od ogłoszenia ustawy.
Kiedy konkretnie nastąpi ten moment? Tego właśnie jeszcze nie wiadomo. Senackie poprawki trafiły bowiem - standardową ścieżką legislacyjną - z powrotem do Sejmu, gdzie na obecnym posiedzeniu jeszcze nie doszło do głosowania w tej sprawie. Obecne posiedzenie kontynuowane będzie w dniu 6 marca. Jeśli i wtedy nie dojdzie do tego głosowania, to Sejm prawdopodobnie zajmie się poprawkami dopiero na następnym posiedzeniu, tj. w dniach 20-23 marca. Po tym terminie ustawa trafi do podpisu Prezydenta, a w następnej kolejności zostanie ogłoszona w Dzienniku Ustaw. I dopiero od tego momentu odliczać będziemy 30 dni do chwili wejścia nowych przepisów w życie.
Osoby planujące założenie działalności gospodarczej i wstrzymujące się z tym ruchem właśnie ze względu na możliwość uzyskania 6-miesięcznego zwolnienia z ZUS, muszą zatem uzbroić się w cierpliwość. Termin początkowy zależy bowiem teraz od Sejmu, Prezydenta oraz od tego, kiedy ustawa zostanie ogłoszona.
Na dzień dzisiejszy nie możemy więc określić dokładnej daty wejścia w życie nowych rozwiązań, ale orientacyjnie można założyć, że nastąpi to nie wcześniej niż w połowie kwietnia. Niewykluczone jednak, że termin ten wydłuży się nawet do maja. O dokładnej dacie poinformujemy oczywiście na naszych łamach, jak tylko ustawa zostanie ogłoszona w Dzienniku Ustaw.
AKTUALIZACJA (03.04.2018): Znana jest już dokładna data wejścia opisywanych przepisów w życie (zobacz szczegóły).
|
Zobacz również: | Jak uniknąć składek ZUS |
Składka wypadkowa 2018 | |
Zwolnienie z ZUS przez 6 miesięcy | |