10/12/2015
Prezydent złożył w Sejmie ustawę o obniżeniu wieku emerytalnego. Ustawa przywraca poprzednie zasady przechodzenia na emeryturę. Mężczyźni przejdą na emeryturę w wieku 65 lat, kobiety zaś - w wieku 60 lat.
Przypomnijmy, iż do końca 2012 roku obowiązywały przepisy różnicujące wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Powszechny wiek emerytalny dla kobiet wynosił 60 lat, a dla mężczyzn - 65 lat.
Poprzedni rząd wprowadził jednak nowe przepisy, które od 2013 roku zrównały wiek emerytalny kobiet i mężczyzn na poziomie 67 lat. W ten sposób wiek emerytalny został znacząco wydłużony. W przypadku mężczyzn o 2 lata, natomiast w przypadku kobiet - aż o 7 lat.
Prawdopodobnie jednak już od 2016 roku przywrócone zostaną stare zasady przechodzenia na emeryturę. Do Sejmu trafił bowiem projekt ustawy o emeryturach i rentach przygotowany przez Prezydenta Andrzeja Dudę.
Ustawa przewiduje możliwość przechodzenia na emeryturę według zasad obowiązujących przed 2013 r. Kobiety mogłyby zatem otrzymywać świadczenie emerytalne już w wieku 60 lat, natomiast mężczyźni - w wieku 65 lat.
W uzasadnieniu projektu podkreślono, iż niższy wiek emerytalny nie jest obowiązkowy. Oznacza to, że każdy będzie mógł wybrać, czy chce przejść na emeryturę w wieku lat 60 lub 65, czy też decyduje się na dłuższą aktywność zawodową i pracę np. do 67 roku życia lub dłużej.
Przeciwnicy przywrócenia niższego wieku emerytalnego wskazywali, iż tylko przymusowe podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat umożliwi przyszłym emerytom odbieranie wyższych emerytur. Wskazywali, że ponowne obniżenie tego wieku sprawi, iż świadczenia emerytów będą niższe. Nowa ustawa pozostawia jednak w tym zakresie całkowitą dobrowolność i swobodny wybór co do momentu przejścia na emeryturę. Osoba osiągająca wiek emerytalny może, ale nie musi przechodzić na emeryturę. W ten sposób, w zależności od sytuacji finansowej i rodzinnej, może sama zdecydować o tym, czy chce mieć wyższe świadczenie, czy też preferuje szybsze przejście na emeryturę.
Prezydent złożył projekt nowej ustawy już w Sejmie poprzedniej kadencji, jednak poprzedni Sejm nie wniósł go pod obrady. Prezydent złożył więc ustawę ponownie w Sejmie nowej kadencji. Według zapowiedzi rządu, ustawa może zostać uchwalona jeszcze w tym roku. Nowe przepisy weszłyby zatem w życie od 1 stycznia 2016 roku.
Zobacz również: | Rejestracja firmy za granicą |
Nowa emerytura jest o 40% niższa niż przed reformą | |
Emerytury będą niższe, bo dokumenty w ZUS... zgniły | |