Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Emerytura minimalna w 2021 roku

 

14/10/2020

zus-duzy

Od przyszłego roku wartość emerytury minimalnej wzrośnie o 4%. To istotna wiadomość m.in. dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

 Przypomnijmy, że w obecnym systemie emerytalnym, wysokość emerytury zależy od wysokości kapitału zgromadzonego na indywidualnych kontach w ZUS i OFE. Jeśli jednak w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, wyliczone nam świadczenie jest niższe od kwoty ustawowej emerytury minimalnej, to świadczenie takie jest automatycznie podwyższane do wysokości tej właśnie minimalnej emerytury.


Emerytura minimalna to świadczenie, jakie prawdopodobnie otrzyma w przyszłości m.in. większość osób prowadzących obecnie jednoosobowe działalności gospodarcze. Szczegółowo na ten temat piszemy na tej stronie.

Wartość emerytury minimalnej waloryzowana jest w marcu każdego roku. Obecnie emerytura minimalna wynosi 1200 zł.

Według rządowych zapowiedzi, od marca przyszłego roku wartość emerytury minimalnej wzrośnie do kwoty 1250 zł. Oznacza to wzrost w stosunku do roku poprzedniego o 4%.

Co ciekawe, w przyszłym roku dojdzie do dość nietypowej sytuacji, w której wzrost emerytury minimalnej będzie wyższy (i to prawie 7-krotnie) od wzrostu składek ZUS dla przedsiębiorców. W 2021 roku składki ZUS wzrosną bowiem jedynie o 0,6%. Szczegółowo na temat nowych składek ZUS obowiązujących w 2021 roku, piszemy na tej stronie.

Zobacz również:  Wsparcie finansowe dla małych firm
  Pożyczka płynnościowa w ramach pomocy rządowej
  ZUS sam rozliczy nasze składki. Koniec z deklaracjami.
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?