Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Emerytura minimalna w 2023 roku

 

08/11/2022

zus-duzy

Od przyszłego roku wartość emerytury minimalnej wzrośnie aż o 19%. To istotna wiadomość m.in. dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

 Przypomnijmy, że w obecnym systemie emerytalnym, wysokość emerytury zależy przede wszystkim od wysokości kapitału zgromadzonego na indywidualnym koncie w ZUS. Jeśli jednak w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, wyliczone nam świadczenie jest niższe od kwoty ustawowej emerytury minimalnej, to świadczenie takie jest automatycznie podwyższane do wysokości tej właśnie minimalnej emerytury.

Emerytura minimalna to świadczenie, jakie prawdopodobnie otrzyma w przyszłości m.in. większość osób prowadzących obecnie jednoosobowe działalności gospodarcze. Szczegółowo na ten temat piszemy na tej stronie.


Wartość emerytury minimalnej waloryzowana jest w marcu każdego roku. Obecnie emerytura minimalna wynosi 1338,44 zł.

Według rządowych zapowiedzi, od marca przyszłego roku wartość emerytury minimalnej wzrośnie o 250 zł do kwoty 1588,44 zł. Oznacza to wzrost w stosunku do roku poprzedniego aż o 19%.

Co ciekawe, w przyszłym roku dojdzie do dość nietypowej sytuacji, w której wzrost emerytury minimalnej będzie wyższy od wzrostu składek ZUS i to pomimo faktu, iż zbliżająca się podwyżka składek ZUS będzie najwyższą w historii.  W 2023 roku składki ZUS wzrosną bowiem o 17%. Szczegółowo na temat nowych składek ZUS obowiązujących w 2023 roku, piszemy na tej stronie.

Zobacz również:  Niższe składki ZUS i tańsze paliwo
  Nowe deklaracje ZUS w 2023 roku
  Zwolnienia lekarskie na nowych zasadach
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?