Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Emerytura minimalna wzrośnie o 13%

 

14/09/2016

zus-duzy

Od przyszłego roku wartość emerytury minimalnej wzrośnie aż o 13,3%. Jest to rekordowo wysoki wzrost, nie notowany nigdy wcześniej. To dobra wiadomość m.in. dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

 W obecnym systemie emerytalnym, wysokość emerytury zależy od wysokości kapitału zgromadzonego na indywidualnych kontach w ZUS i OFE. Jeśli jednak w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, wyliczone nam świadczenie jest niższe od kwoty ustawowej emerytury minimalnej, to świadczenie takie jest automatycznie podwyższane do wysokości tej właśnie minimalnej emerytury.

Emerytura minimalna to świadczenie, jakie prawdopodobnie otrzyma w przyszłości m.in. większość osób prowadzących obecnie jednoosobowe działalności gospodarcze. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Wartość emerytury minimalnej waloryzowana jest w marcu każdego roku. Obecnie emerytura minimalna wynosi zaledwie 882,56 zł.

W dniu wczorajszym rząd ogłosił, iż od marca przyszłego roku wartość emerytury minimalnej wzrośnie do kwoty 1000 zł. Oznacza to wzrost w stosunku do roku poprzedniego aż o 13,3%.

Analizując dane historyczne związane z wartościami emerytury minimalnej, okazuje się że jest to rekordowo wysoki wzrost, nie notowany w Polsce nigdy wcześniej. Dane z poprzednich lat dostępne są tutaj.

W ciągu ostatnich 16 lat, średnioroczny wzrost emerytury minimalnej wynosił 4,1%, jednak w ostatnich czterech latach średni wzrost wyniósł już zaledwie 2,5%. Ostatnia waloryzacja emerytury minimalnej wyniosła zaś jedynie... 0,24%. Na tym tle, obecny wzrost w wysokości 13,3% jawi się więc wyjątkowo wyraziście.

Co ciekawe, w przyszłym roku dojdzie do dość nietypowej sytuacji, w której wzrost emerytury minimalnej będzie wyższy (i to prawie 3-krotnie) od wzrostu składek ZUS dla przedsiębiorców. W 2017 roku składki ZUS wzrosną bowiem o 4,9% (pisaliśmy o tym tutaj).

Piszemy o sytuacji "nietypowej", gdyż w poprzednich latach tempo wzrostu składek ZUS było wyraźnie wyższe od tempa wzrostu emerytur. W ciągu sześciu analizowanych lat emerytury wzrosły bowiem zaledwie o 33%, podczas gdy składki ZUS, w tym samym okresie, uległy wzrostowi aż o 45% (ten problem szczegółowo opisywaliśmy tutaj). Skokowy wzrost emerytury minimalnej od przyszłego roku może zaś te dysproporcje w znacznym stopniu zneutralizować.

Zobacz również:  Jak uniknąć ZUS?
  Koniec ryczałtowego ZUS-u dla małych firm
  Rząd likwiduje górne ograniczenie składek ZUS
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?