Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Firma bez ZUS nie dla każdego

 

19/04/2023

zus-duzy

Już wkrótce znacznie więcej osób skorzysta z możliwości, jakie daje tzw. działalność nierejestrowana. Okazuje się jednak, że nie wszyscy niezarejestrowani unikną składek ZUS.

 Przypomnijmy, że nie każda osoba prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek jej rejestracji. Od 2018 roku obowiązują bowiem przepisy nowej Ustawy Prawo Przedsiębiorców, które wprowadziły pojęcie tzw. działalności nieewidencjonowanej

Brak obowiązku rejestracji przez osobę prowadzącą drobną działalność gospodarczą niesie ze sobą kilka niezwykle istotnych korzyści. Najważniejszą z nich jest brak obowiązku opłacania składek ZUS (zobacz szczegóły).

W aktualnym stanie prawnym, działalność nie podlega obowiązkowi rejestracji w przypadku, gdy miesięczny przychód z takiej działalności nie przekracza kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie pensja minimalna wynosi 3490 zł, w związku z czym wspomniany miesięczny limit jest równy kwocie 1745 zł (zobacz szczegóły).


Już wkrótce jednak limit ten zostanie znacząco podwyższony. Od lipca tego roku zaczną bowiem obowiązywać nowe przepisy, zgodnie z którymi limit przychodów uprawniający do prowadzenia działalności nierejestrowanej zostanie podwyższony z 50% do 75% wynagrodzenia minimalnego. Sama płaca minimalna od lipca 2023 roku również wzrośnie - do kwoty 3600 zł. W konsekwencji, miesięczny limit przychodów dla działalności nierejestrowanej wzrośnie z obecnych 1745 zł do kwoty aż 2700 zł.

Zainteresowanie działalnością nierejestrowaną od kilku lat systematycznie rośnie. Obecnie z tej formy działalności korzysta już bowiem ok. 32 tys. osób. Podwyższenie limitu aż o 80% od lipca tego roku spowoduje więc z pewnością skokowy wzrost zainteresowania taką możliwością zarobkowania. Okazuje się jednak, że nie wszyscy zainteresowani będą mogli skorzystać z największego dobrodziejstwa działalności nierejestrowanej, jaką jest możliwość uniknięcia składek ZUS.

Zgodnie z przedstawionym niedawno stanowiskiem Ministerstwa Rozwoju i Technologii, brak obowiązku opłacania składek ZUS przy działalności nierejestrowanej dotyczy jedynie tych osób, które uzyskują przychody z tytułu handlu lub twórczości. Zwolnienie takie nie przysługuje jednak w przypadku świadczenia usług. W odpowiedzi na zapytanie DGP, ministerstwo stwierdziło, że:

"Jeśli dana osoba wykonuje pracę na podstawie np. umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, (...) to umowa taka stanowi tytuł do ubezpieczeń. Zasady te obowiązują od wielu lat i Konstytucja Biznesu nie dokonała modyfikacji przepisów w tym zakresie. Odpłatne świadczenie usług jest zawsze związane z zawarciem przez strony umowy cywilnoprawnej, nawet jeśli nie ma ona formy pisemnej, tzn. jest zawarta ustnie."

Stanowisko resortu może wydawać się zaskakujące. Taka interpretacja przepisów powoduje bowiem, iż największa zaleta działalności nierejestrowanej, jaką jest właśnie brak konieczności odprowadzania składek ZUS, nie będzie mieć zastosowania do bardzo dużej części, jeśli nie większości osób, które z takiej formy działalności chciałyby skorzystać. Wykluczenie możliwości zwolnienia ze składek ZUS w przypadku usług powoduje bowiem, że działalność nierejestrowana pozostaje dla takich osób instrumentem w zasadzie bezużytecznym.

Wydaje się to tym dziwniejsze, iż w momencie wprowadzania przepisów o działalności nierejestrowanej, zachwalano ją m.in. w środowisku korepetytorów, którzy jak się okazuje, zgodnie z nową interpretacją przepisów, nie mogą jednak korzystać ze zwolnienia ze składek ZUS.

Zasadnicze pytanie brzmi zatem, jaką moc prawną ma wspomniane pismo Ministerstwa Rozwoju i czy można je traktować na równi z wiążącą interpretacją przepisów? Kompletnie niezrozumiałym i zupełnie niespójnym wydaje się bowiem wydawanie opinii zniechęcających do działalności nierejestrowanej w sytuacji, gdy w tym samym czasie nowelizowane są przepisy zwiększające limity dla tejże działalności, a które mają do jej prowadzenia zachęcać.

O tym, kto może prowadzić działalność nierejestrowaną oraz w jaki sposób rozliczać podatki w ramach takiej działalności, piszemy szczegółowo na tej stronie.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać dopłatę do paliwa w 2023 roku?
  Działalność bez ZUS będzie bardziej dostępna
  Działalność gospodarcza na nowych zasadach
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?