02/01/2019
Chcesz opłacać niższe składki ZUS od przychodu? Masz czas jedynie do 8 stycznia. Sprawdziliśmy, jakich formalności należy dopełnić, aby uwolnić się od wysokich, ryczałtowych składek ZUS.
Przypomnijmy, że 1 stycznia 2019 roku weszły w życie nowe przepisy umożliwiające najmniejszym przedsiębiorcom rezygnację z ryczałtowych składek ZUS i opłacanie składek w wysokości zmiennej, uzależnionej od wartości osiągniętych przychodów.
Składki ZUS od przychodu to rozwiązanie przysługujące jedynie najmniejszym przedsiębiorcom, tj. takim, których przychody w roku poprzednim nie przekroczyły 30-krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że z nowego rozwiązania w roku 2019 skorzystają jedyne te osoby, których roczny przychód w roku 2018 nie przekroczył kwoty 63 tys. zł.
Dodatkowym ograniczeniem jest minimalny okres prowadzenia działalności gospodarczej. Składki ZUS od przychodu przysługują bowiem jedynie tym osobom, które w roku poprzednim prowadziły działalność gospodarczą przez minimum 60 dni. Szczegółowe warunki uprawniające do przejścia na tzw. "mały ZUS" opisywaliśmy w tym artykule.
Mało czasu na decyzję
Przedsiębiorca, który chciałby przejść na opłacanie zmiennych składek od przychodu musi dopełnić pewnych formalności w ZUS. I niestety, ma na to niewiele czasu. Zgodnie z przepisami nowej ustawy, dokumenty zgłoszeniowe należy bowiem złożyć w ZUS w ciągu 7 dni od dnia 1 stycznia. Ostatecznym terminem na złożenie dokumentów jest zatem dzień 8 stycznia.
AKTUALIZACJA (04.06.2019): W kolejnych latach termin na złożenie wniosku zostanie wydłużony (zobacz szczegóły).
Przedsiębiorca, który spóźni się ze złożeniem dokumentów, będzie mógł skorzystać z obniżonego ZUS-u dopiero od kolejnego roku.
Wyjątkiem są osoby prowadzące działalność gospodarczą krócej niż 2 lata, które opłacają obecnie tzw. składki preferencyjne. Osoby takie mogą dokonać zgłoszenia do małego ZUS-u po zakończeniu okresu dotychczasowej preferencji. Na zgłoszenie mają 7 dni od końca okresu objętego 2-letnią preferencją. W tym przypadku zgłoszenie może zatem nastąpić w trakcie roku.
Jakie dokumenty należy złożyć w ZUS?
Przejście na mały ZUS wiąże się ze zmianą tzw. kodu ubezpieczenia. Osoby zamierzające opłacać składki ZUS od przychodu powinny zgłosić się do ubezpieczenia z nowym kodem 05 90. W tym celu należy:
- wyrejestrować się z dotychczasowych ubezpieczeń za pomocą formularza ZUS ZWUA oraz
- zgłosić się do ubezpieczeń społecznych z nowym kodem 05 90 za pomocą formularza ZUS ZUA.
Ostatnią formalnością, jakiej należy dopełnić, jest złożenie deklaracji rozliczeniowej. Przedsiębiorca, który opłaca składki wyłącznie za siebie, składa deklarację ZUS DRA. Deklarację tę należy złożyć do 10-do dnia miesiąca następującego po dniu rejestracji. Jeśli zatem rejestracja nastąpiła w styczniu, deklarację ZUS DRA powinniśmy złożyć w terminie do 10 lutego.
W deklaracji ZUS DRA powinniśmy poinformować ZUS o:
- przychodzie osiągniętym z działalności gospodarczej w roku poprzednim oraz
- podstawie wymiaru składek, jaka będzie nas obowiązywać w bieżącym roku.
O tym, jak wyliczyć obowiązującą nas podstawę wymiaru oraz wysokość należnych składek ZUS, szczegółowo pisaliśmy tutaj.
Składka zdrowotna płatna w całości
Nowe przepisy umożliwiają najmniejszym przedsiębiorcom obniżenie składek na ubezpieczenie społeczne. Należy jednak pamiętać, iż obniżka ta nie dotyczy składki zdrowotnej, która płacona jest zawsze w pełnej wysokości, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności czy poziomu osiąganego przychodu. O nowej wysokości składki zdrowotnej obowiązującej od Nowego Roku można przeczytać tutaj.
Zobacz również: | Jak uniknąć składek ZUS |
Składki ZUS na 2019 rok | |
Składki ZUS 2019. Podwyżka większa niż zapowiadano. | |