Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Jak przejść na "Mały ZUS Plus" czyli składki ZUS od dochodu?

 

03/02/2020

zus-duzy

Chcesz opłacać niższe składki ZUS od dochodu? Masz czas jedynie do 2 marca. Sprawdziliśmy, jakich formalności należy dopełnić, aby uwolnić się od wysokich, ryczałtowych składek ZUS.

 Przypomnijmy, że 1 lutego 2020 roku weszły w życie nowe przepisy umożliwiające najmniejszym przedsiębiorcom rezygnację z ryczałtowych składek ZUS i opłacanie składek w wysokości zmiennej, uzależnionej od wartości osiągniętych dochodów.

Składki ZUS od dochodu to rozwiązanie przysługujące jedynie najmniejszym przedsiębiorcom, tj. takim, których przychody w roku poprzednim nie przekroczyły kwoty 120 tys. zł.


Dodatkowym ograniczeniem jest minimalny okres prowadzenia działalności gospodarczej. Składki ZUS od dochodu przysługują bowiem jedynie tym osobom, które w roku poprzednim prowadziły działalność gospodarczą przez minimum 60 dni. Szczegółowe warunki uprawniające do przejścia na tzw. "Mały ZUS Plus" opisywaliśmy w tym artykule.

 

Mało czasu na decyzję

Przedsiębiorca, który chciałby przejść na opłacanie zmiennych składek od dochodu musi dopełnić pewnych formalności w ZUS. Zgodnie z przepisami nowej ustawy, dokumenty zgłoszeniowe należy bowiem złożyć w ZUS w ciągu miesiąca od dnia wejścia ustawy w życie. W 2020 roku, ostatni dzień miesiąca wypada w sobotę, zatem ostatecznym terminem na złożenie dokumentów będzie dzień 2 marca 2020 roku.

W kolejnych latach, termin na złożenie wniosku upływał będzie z dniem 31 stycznia każdego roku.

Przedsiębiorca, który spóźni się ze złożeniem dokumentów w terminie, będzie mógł skorzystać z obniżonego ZUS-u dopiero od kolejnego roku.

Wyjątkiem są osoby prowadzące działalność gospodarczą krócej niż 2 lata, które opłacają obecnie tzw. składki preferencyjne. Osoby takie mogą dokonać zgłoszenia do małego ZUS-u po zakończeniu okresu dotychczasowej preferencji. Na zgłoszenie mają 7 dni od końca okresu objętego 2-letnią preferencją. W tym przypadku zgłoszenie może zatem nastąpić w trakcie roku.

Zgłoszenia w trakcie roku mogą dokonać również te osoby, które wznawiają zawieszoną wcześniej działalność gospodarczą. Osoby takie również obowiązuje 7-dniowy termin na złożenie wniosku.

 

Jakie dokumenty należy złożyć w ZUS?

Przejście na "Mały ZUS Plus" wiąże się ze zmianą tzw. kodu ubezpieczenia. Osoby zamierzające opłacać składki ZUS od dochodu powinny zgłosić się do ubezpieczenia z nowym kodem 05 90. W tym celu należy:

  • wyrejestrować się z dotychczasowych ubezpieczeń za pomocą formularza ZUS ZWUA oraz
  • zgłosić się do ubezpieczeń społecznych z nowym kodem 05 90 za pomocą formularza ZUS ZUA.

Ostatnią formalnością, jakiej należy dopełnić, jest złożenie deklaracji rozliczeniowych. Przedsiębiorca, który opłaca składki ZUS wyłącznie za siebie, składa deklarację ZUS DRA. Dodatkowo, osoba opłacająca obniżone składki ZUS od dochodu ma obowiązek złożenia również drugiej części tej deklaracji, czyli formularz ZUS DRA cz. II. W tej drugiej deklaracji powinniśmy poinformować ZUS o:

  • przychodzie i dochodzie osiągniętym z działalności gospodarczej w roku poprzednim oraz
  • podstawie wymiaru składek, jaka będzie nas obowiązywać w bieżącym roku.

Obie deklaracje należy złożyć do 10-do dnia miesiąca następującego po dniu rejestracji. Jeśli zatem rejestracja nastąpiła w lutym, komplet deklaracji ZUS DRAZUS DRA cz. II powinniśmy złożyć w terminie do 10 marca.

O tym, jak wyliczyć obowiązującą nas podstawę wymiaru oraz wysokość należnych składek ZUS, szczegółowo pisaliśmy tutaj.

 

Składka zdrowotna płatna w całości

Nowe przepisy umożliwiają najmniejszym przedsiębiorcom obniżenie składek na ubezpieczenie społeczne. Należy jednak pamiętać, iż obniżka ta nie dotyczy składki zdrowotnej, która płacona jest zawsze w pełnej wysokości, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności czy poziomu osiąganego dochodu. O nowej wysokości składki zdrowotnej obowiązującej od Nowego Roku można przeczytać tutaj. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS
  Składki ZUS na 2020 rok
  Ważne zmiany w ZUS w 2020 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?