Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Skarbówka kontroluje pliki JPK

 

29/11/2018

urzad-skarbowy-very-big

Od początku roku skarbówka wytypowała 194 tysiące faktur budzących podejrzenia. Firmy, które je wystawiły dostaną wkrótce powiadomienia mailowo oraz SMS-em.

 Przypomnijmy, że od stycznia tego roku obowiązkiem wysyłki Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) objęci zostali wszyscy płatnicy podatku VAT prowadzący działalność gospodarczą na terenie Polski (o szczegółach pisaliśmy tutaj). W lutym miała więc miejsce pierwsza wysyłka plików JPK, którą objęte zostały nawet najmniejsze, jednoosobowe działalności gospodarcze.

Nowy i zupełnie nieznany dotąd obowiązek podatkowy wzbudził - z oczywistych względów - wiele obaw i wątpliwości, m.in. co do tego, czy mali przedsiębiorcy podołają realizacji narzuconych im wymagań. Przypomnijmy bowiem, że wysyłka ewidencji VAT w postaci pliku JPK jest pierwszym w historii obowiązkiem fiskalnym, który od samego początku musiał być realizowany wyłącznie w formie elektronicznej.


 

Wielka kontrola faktur

Pliki JPK przesłane przez przedsiębiorców w okresie od stycznia do września 2018 roku dostarczyły ministerstwu informacji o ponad 4 miliardach faktur. Po dokonaniu ich automatycznej analizy, ministerstwo wytypowało 194 tysiące faktur, które wzbudziły podejrzenia i będą wymagać dalszego wyjaśnienia.

Podejrzane faktury wystawione zostały przez 73 tysiące podmiotów, a ich łączna wartość opiewa na kwotę 378 mln zł.

Przedsiębiorcy, którzy wystawili budzące wątpliwości faktury - podobnie jak w poprzednich miesiącach - otrzymają w najbliższym czasie powiadomienia z ministerstwa finansów, z prośbą o weryfikację przesłanego pliku JPK i jego ewentualną korektę. W pierwszej kolejności, powiadomienia będą wysyłane SMS-em oraz mailowo na podany w JPK adres e-mail. Jeśli takich danych urząd nie posiada, przedsiębiorca otrzyma zawiadomienie pisemne.

Przedsiębiorcy, u których stwierdzono nieprawidłowości, otrzymają wiadomość e-mail z adresu Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. (nadawcą będzie "Ministerstwo Finansów"). Jak informuje ministerstwo, wiadomości te nie będą zawierały żadnych wezwań do zapłaty podatku, odnośników zewnętrznych ani załączników w formie plików.

Ministerstwo przypomniało jednocześnie, że w celu otrzymywania e-maili, dających możliwość korekty JPK bez konsekwencji, należy wypełniać i aktualizować pole 'adres e-mail' w pliku JPK. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Deklaracje VAT zostaną zlikwidowane
  Koniec z rocznymi deklaracjami PIT
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?