Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Jak uzyskać elektroniczne zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS?

 

18/10/2017

zus-duzy

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS można uzyskać, nie wychodząc z domu. Po złożeniu wniosku przez Internet, otrzymamy z ZUS odpowiedni dokument drogą elektroniczną. Jak i gdzie złożyć taki wniosek?

 




Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą prędzej czy później zetknie się z sytuacją, w której potrzebować będzie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS. Najczęstszym powodem wnioskowania o takie zaświadczenie jest ubieganie się o kredyt w banku lub udział naszej firmy w przetargu. Ale nie tylko. Często zdarza się, że przedsiębiorcy występują o zaświadczenie "na wszelki wypadek", po to tylko, aby uzyskać pewność co do braku zadłużenia w ZUS-ie.

W przeszłości, otrzymanie zaświadczenia o niezaleganiu wiązało się z obligatoryjną wizytą w oddziale ZUS, odstaniem w kolejce, a czasem również z długotrwałym oczekiwaniem na papierowy dokument. Obecnie mamy jednak możliwość otrzymania takiego zaświadczenia w formie elektronicznej, a sam wniosek o wydanie tego dokumentu również możemy złożyć przez Internet. Poniżej prezentujemy, w jaki sposób złożyć taki wniosek.

 

Elektroniczne zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek

Wydanie zaświadczenia nie wiąże się z żadnymi opłatami, niezależnie od tego ile razy i jak często o nie występujemy. Wniosek o wydanie zaświadczenia możemy złożyć za pośrednictwem Platfomy Usług Elektronicznych (PUE), pod warunkiem że wcześniej założyliśmy i aktywowaliśmy w ZUS-ie konto na tej Platformie.


Jeśli posiadasz już uwierzytelniony profil PUE lub masz możliwość logowania przez ePUAP, możesz przystąpić do wypełnienia wniosku. Jeśli nie posiadasz takiej możliwości, zobacz jak ją uzyskać.

Cała procedura złożenia wniosku powinna nam zająć nie więcej niż 3 minuty.

 

1. Gdzie jest wniosek?

Po zalogowaniu na platformę PUE, musimy odnaleźć właściwy wniosek.  Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Pierwszym krokiem jest wybranie zakładki "Płatnik" widniejącej w górnej części strony. Następnie, w widocznym po lewej stronie menu, wybieramy opcję "Usługi", a po jego rozwinięciu "Katalog usług".

Ukazuje się nam okno z listą przeróżnych wniosków. Na liście tej musimy odnaleźć wniosek ZUS-EWN. W tym celu w okienku wyszukiwania wpisujemy "zus-ewn". Po odnalezieniu wniosku, klikamy na znajdujący się obok link "Przejdź do usługi", a następnie "OK" w wyskakującym okienku.

Kolejność czynności przedstawia zrzut ekranu poniżej.

pue-ewn-1-mini

 

2. Jak wypełnić wniosek?

Po wykonaniu czynności opisanych powyżej, otworzy nam się wniosek ZUS-EWN. Dokument składa się z dwóch stron.

Wniosek jest automatycznie wypełniany naszymi danymi pobranymi z systemu ZUS. Do wypełnienia w zasadzie pozostają jedynie trzy pola. Pierwsze z nich znajduje się w dolnej części pierwszej strony. W polu tym wpisać musimy powód, dla którego wnioskujemy o wydanie zaświadczenia. Możemy wpisać: "w celach kredytowych" lub "w celu przedłożenia w banku". Z kolei w dolnej części strony pozostaje do wpisania jedynie miejscowość oraz... ilość egzemplarzy zaświadczenia, jaką chcielibyśmy otrzymać.

Żądanie przez ZUS takiej informacji w przypadku zaświadczenia elektronicznego jest całkowicie niezrozumiałe, gdyż dokument elektroniczny i tak wydany zostanie w jednym egzemplarzu, który jednak będziemy mogli kopiować, drukować i wykorzystywać nieskończoną ilość razy. W każdym razie, pole to należy wypełnić, wpisując dowolną liczbę. 

Jeżeli wszystko się zgadza, klikamy na znajdujący się u góry przycisk "Zapisz", a następnie "Zamknij".

pue-ewn-2-mini

 

3. Jak wysłać wniosek?

Po zamknięciu formularza, system przeniesie nas z powrotem do głównego okna. Aby wysłać wniosek, klikamy na przycisk "Wyślij".

pue-ewn-3-mini

Ukaże nam się okno, w którym wybieramy sposób odbioru wiadomości zwrotnej z ZUS. Domyślnie zaznaczone jest "elektronicznie", ale możemy wybrać również "pocztą tradycyjną" lub "do odbioru w ZUS". Wybieramy i klikamy "OK".

W kolejnym etapie wybieramy sposób podpisania dokumentu. Mamy do wyboru:

  • profil zaufany ePUAP
  • podpis elektroniczny
  • profil PUE

Jeśli wcześniej zakładaliśmy konto ePUAP, wybieramy "profil zaufany ePUAP" i przechodzimy przez proces podpisywania, wpisując otrzymane SMS-em hasło.

pue-5-min

Otrzymujemy komunikat o wysłaniu dokumentu. Klikamy "OK".

 

Kiedy otrzymamy zaświadczenie?

Według zapewnień ZUS, zaświadczenie powinniśmy otrzymać niezwłocznie, jednak w praktyce może to potrwać nawet kilka dni. Jeśli jednak przedsiębiorca nie posiada zadłużenia, ZUS ma obowiązek wydania zaświadczenia nie później niż w ciągu 7 dni od złożenia wniosku.

Gdy zaświadczenie będzie już gotowe, otrzymamy powiadomienie za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz SMS-a.

Aby odebrać zaświadczenie, musimy ponownie zalogować się na platformę PUE i tym razem przejść do sekcji "Dokumenty i wiadomości". Tam zaś wybieramy pozycję "Skrzynka odbiorcza". Na liście powinna znajdować się "Odpowiedź z ZUS". Klikamy "Szczegóły", a w następnym oknie "Przeglądaj dokument". Jeśli wszystko poszło dobrze, powinniśmy zobaczyć nasze elektroniczne zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami.

pue-ewn-4-mini

 

Potwierdzenie autentyczności zaświadczenia

Zaświadczenie w wersji elektronicznej możemy wykorzystać w kontaktach z bankami i innymi instytucjami na dwa sposoby: drukując je lub wysyłając jako plik. W praktyce jednak dla banku istotny jest sam tylko numer zaświadczenia, gdyż to właśnie na jego podstawie można stwierdzić, czy zaświadczenie jest autentyczne. Instytucja, której dostarczymy nasze zaświadczenie ma bowiem możliwość natychmiastowego zweryfikowania autentyczności tego dokumentu za pośrednictwem prostego narzędzia udostępnionego na stronie ZUS. Autentyczność zaświadczenia można sprawdzić na tej stronie, wprowadzając numer zaświadczenia oraz numer NIP przedsiębiorcy.

Zobacz również:  Jak uniknąć ZUS?
  Zasiłek chorobowy a działalność gospodarcza
  Kiedy nie trzeba płacić składek na Fundusz Pracy?
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?