Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Jak złożyć wniosek o wakacje składkowe?

 

14/10/2024

zus-duzy

Już 1 listopada ZUS umożliwi składanie wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorca, który nie złoży wniosku do końca miesiąca, straci prawo do zwolnienia z ZUS w 2024 roku. Jak prawidłowo złożyć wniosek o wakacje składkowe? Kto i na jakich warunkach może skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS?

 



Przypomnijmy, że 1 listopada wchodzi w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy wprowadzają zwolnienie z ZUS w formie tzw. wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami, osoby prowadzące działalność gospodarczą, po spełnieniu szeregu warunków, będą mogły wnioskować o zwolnienie z opłacania składek ZUS przez jeden miesiąc w roku.

Co istotne, w ostatecznej wersji przepisów zabrakło, obiecanego w kampanii wyborczej, świadczenia urlopowego dla przedsiębiorców, a same wakacje od składek ZUS finalnie nie obejmą, jak wcześniej zapowiadano, trzech miesięcy w roku, a tylko jeden miesiąc (zobacz szczegóły).

 

Kto nie skorzysta z wakacji składkowych?

Zgodnie z nowymi przepisami, wakacje składkowe dotyczą jedynie składek na ubezpieczenie społeczne. Zwolnienie nie obejmuje zatem składki zdrowotnej, którą opłacić trzeba w całości, za 12 pełnych miesięcy.


Co więcej, z wakacji składkowych skorzystać mogą jedynie te osoby prowadzące działalność gospodarczą, które osiągają roczne przychody nie wyższe niż 2 mln EUR oraz są płatnikami dla nie więcej niż 9 ubezpieczonych.

Co istotne, ze zwolnienia skorzystać może jedynie sam przedsiębiorca. Wakacje od ZUS nie obejmują zatem osób współpracujących, ani też wynagrodzenia pracowników czy zleceniobiorców.

Zwolnienie nie przysługuje ponadto tym osobom, które w poprzednim lub bieżącym roku wykonywały działalność na rzecz byłego pracodawcy.

Kolejnym warunkiem uzależniającym możliwość skorzystania z wakacji składkowych jest konieczność zmieszczenia się w limicie pomocy de minimis. Przedsiębiorcy, który wykorzystał już ten limit, zwolnienie bowiem nie przysługuje.

 

Zwolnienie nie obejmie składki zdrowotnej

Skrócenie wakacji składkowych do jednego miesiąca i uzależnienie zwolnienia od szeregu wymagań to jeszcze nie wszystko. Przedsiębiorca, który spełnia wszystkie warunki, może bowiem wybrać jeden miesiąc w roku, w którym zostanie zwolniony jedynie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne oraz składki na Fundusz Pracy.

Zwolnienie nie obejmie jednak składki zdrowotnej. Ta, zgodnie z nowymi przepisami, musi zostać opłacona w całości, na standardowych zasadach (zobacz szczegóły).

Co więcej, przyznanie zwolnienia w ramach wakacji składkowych nie zwalnia przedsiębiorcy ze złożenia dokumentów rozliczeniowych. Przedsiębiorca jest bowiem zobligowany do złożenia deklaracji rozliczeniowych ZUS DRA oraz ZUS RCA za wszystkie 12 miesięcy w roku, w tym również za miesiąc "wakacyjny".

 

Zwolnienie ze składek tylko na wniosek

Spełnienie wszystkich warunków opisanych powyżej nie oznacza jeszcze, że przedsiębiorca automatycznie zwolniony zostanie ze składek ZUS. Warunkiem koniecznym jest bowiem złożenie odpowiedniego wniosku w ZUS.

Wniosek o wakacje składkowe może być złożony jedynie drogą elektroniczną, za pośrednictwem portalu ZUS PUE.

Co istotne, zaakceptowany przez ZUS wniosek nie będzie podlegał korekcie. Przedsiębiorca nie będzie zatem mógł go wycofać, ani dokonać zmiany wybranego wcześniej miesiąca zwolnienia.

Tak jak już wspomnieliśmy, nowa ustawa przewiduje, iż do każdego wniosku przedsiębiorca załączyć musi również oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w okresie poprzednich trzech lat. Co istotne, w przypadku niektórych branż nie wystarczy jednak zwykłe oświadczenie przedsiębiorcy i przepisy nakładają obowiązek załączenia zaświadczenia wydanego przez odpowiedni urząd. O tym, jakie branże objęte zostały takim obowiązkiem, przeczytać można w przepisach ustawy, która  dostępna jest tutaj.

 

Tylko 30 dni na złożenie wniosku

Przedłużający się proces legislacyjny spowodował, że ustawa nie wejdzie w życie, tak jak pierwotnie zapowiadano - w październiku, a dopiero w dniu 1 listopada. W praktyce oznacza to, że dopiero od tego dnia zainteresowani przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o wakacje składkowe.

Zgodnie z ustawą, wniosek o wakacje składkowe należy złożyć w miesiącu poprzedzającym wybrany miesiąc zwolnienia. Wniosek złożony w listopadzie będzie zatem dotyczył zwolnienia ze składek ZUS za miesiąc grudzień.

Jedyną szansą skorzystania z wakacji składkowych jeszcze w 2024 roku jest zatem złożenie wniosku w dniach 1-30 listopada. Niezłożenie wniosku w tym terminie nieodwracalnie pozbawi przedsiębiorcę prawa do zwolnienia ze składek ZUS w roku 2024. Wniosek można oczywiście złożyć również w grudniu 2024, ale będzie on dotyczył już zwolnienia za miesiąc styczeń 2025 roku.

Wnioski o wakacje składkowe przyjmowane będą na formularzach ZUS RWS. Odpowiedni formularz pojawi się na portalu PUE w dniu 1 listopada.

Pamiętajmy zatem o złożeniu wniosku w odpowiednim terminie. Pozwoli to na przynajmniej częściowe zniwelowanie podwyżek składek ZUS. Przypomnijmy bowiem, że jeden miesiąc wakacji składkowych jest de facto równoważny obniżeniu wysokości rocznych składek o 1/12 czyli o 8%. W 2024 roku składki ZUS wzrosły jednak o 13%, a od Nowego Roku wzrosną o kolejne 11%. Ustawowe wakacje składkowe pozwolą zatem na przynajmniej częściowe ograniczenie tej podwyżki. O tym, jak obniżyć składki ZUS przez kolejnych 10 miesięcy, piszemy na tej stronie.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uniknąć podwyżki składek ZUS?
  Składki ZUS: Duża podwyżka w 2025 roku
  Nowa składka zdrowotna. Kiedy zmiany dla firm?
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 



Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?