Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Jak zwiększyć zasiłek macierzyński do 62 tys. zł ?

 

27/05/2013

zus

Niedawno opisywaliśmy mechanizm, na podstawie którego każda kobieta może podwyższyć zasiłek macierzyński do kwoty 35 tys. zł. Rząd straszył wówczas rychłym ukróceniem takich praktyk. Tymczasem nowe przepisy umożliwiają zwiększenie zasiłku do kwoty... aż 62 tys. zł.

 Mechanizm umożliwiający otrzymywanie bardzo dużych kwot zasiłku macierzyńskiego dotyczy każdej kobiety, która krótko przed porodem założyła działalność gospodarczą lub została zarejestrowana jako osoba współpracująca przy prowadzeniu działalności gospodarczej (np. działalności męża).

W takim przypadku kwota wypłacanego przez ZUS zasiłku macierzyńskiego zależy jedynie od średniej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe. Tę średnią oblicza się z ostatnich 12 miesięcy, jednak w przypadku gdy kobieta prowadzi działalność gospodarczą (lub współpracuje przy prowadzeniu takiej działalności) tylko przez jeden miesiąc, do wyliczenia kwoty zasiłku uwzględnia się jedynie podstawę z tego jednego miesiąca.

Działanie tego mechanizmu dokładnie opisaliśmy w poprzednim artykule.

W przypadku działalności gospodarczej, podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe jest niezależna od osiąganego dochodu. Podstawę tę kobieta deklaruje sama. Kwota tej podstawy może być więc bardzo wysoka, co przełoży się na odpowiednio wysokie świadczenia z ZUS (zasiłek chorobowy lub zasiłek macierzyński).

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe jest jednak ograniczona górnym limitem. Obecnie maksymalna podstawa wynosi 9225,75 zł (od czerwca 2013 r. wzrośnie do 9350,13 zł).

Kobieta pragnąca uzyskać wysoki zasiłek macierzyński zakłada działalność gospodarczą i opłaca składki ZUS za jeden miesiąc od tej maksymalnej podstawy. Łączne składki ZUS od takiej maksymalnej podstawy wyniosą ją 3430,77 zł. To jednorazowy koszt, który ponosi kobieta.

Jednak już po miesiącu kobieta odchodzi na urlop macierzyński. W tym przypadku nie jest już dłużej zobowiązana do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne (opłaca jedynie 261,73 zł tytułem składki zdrowotnej), natomiast nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego. W jakiej kwocie? Jeszcze do niedawna, tak jak to opisywaliśmy w tym artykule, miesięczna kwota zasiłku wynosiła 6185,68 zł. Maksymalny okres urlopu macierzyńskiego wynosił wówczas 24 tygodnie, wobec czego łączna kwota zasiłku wypłaconego za ten okres wynosiła ok. 35 tys. zł.

W związku z tym, iż opisywany mechanizm stawał się coraz bardziej popularny, rząd zapowiedział ukrócenie takich możliwości i wprowadzenie przepisów, które uniemożliwiłyby pobieranie wysokich zasiłków macierzyńskich po opłaceniu tylko jednej składki. Skończyło się jednak na samych tylko groźnych zapowiedziach. Nowe przepisy nie tylko nie weszły w życie. Do tej pory nie został nawet przygotowany odpowiedni projekt ustawy.

W międzyczasie zmieniły się jednak inne przepisy, które powodują, iż taki zasiłek macierzyński nie tylko nie ulegnie obniżeniu, ale zostanie podwyższony prawie 2-krotnie. Rząd postanowił bowiem wydłużyć ponad dwukrotnie okres pobierania zasiłku macierzyńskiego. Jeszcze w zeszłym roku maksymalny okres urlopu macierzyńskiego wynosił 24 tygodnie. Jednak dla kobiet, które urodziły dziecko w 2013 r. okres ten został wydłużony do 52 tygodni. Od tego roku maksymalny zasiłek macierzyński może być więc pobierany przez okres całego roku.

Dodatkowo, podwyższeniu uległa maksymalna podstawa wymiaru. W zeszłym roku wynosiła ona 8742,05 zł. Obecnie wynosi już 9225,75 zł a od czerwca wzrośnie aż do 9350,13 zł.

Jedyne ograniczenie jakie zostało wprowadzone przez nowe przepisy sprowadza się do tego, iż kwota zasiłku obliczana jest obecnie nie od 100% podstawy wymiaru, jak poprzednio, lecz od 80% podstawy wymiaru. Maksymalny zasiłek macierzyński wynosi więc obecnie "jedynie" 5158,66 zł miesięcznie. Jest więc on o 1000 zł niższy niż w poprzednim systemie. Jednak uwzględniając fakt, iż okres pobierania zasiłku został wydłużony do roku, łączna kwota zasiłku, pobieranego przez cały okres urlopu macierzyńskiego, wyniesie aż... 62 tys. zł.    

Zobacz również:  Jak uniknąć ZUS?
  Jak nie płacić składek ZUS od umowy zlecenia?
  Kiedy nie trzeba płacić składek ZUS na Fundusz Pracy?
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?