Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Kolejne świadczenie postojowe. Jak złożyć wniosek o świadczenie za kolejny okres?

 

11/05/2020

zus-duzy

Znamy już nowy wniosek o świadczenie postojowe za kolejny okres. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą już wnioskować o kolejny z rzędu zasiłek postojowy.

 Przypomnijmy, że od 1 kwietnia osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą wnioskować o przyznanie tzw. świadczenia postojowego w wysokości 2080 zł miesięcznie.

Warunkiem uzyskania świadczenia postojowego jest wykazanie spadku przychodów o przynajmniej 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego. Szczegółowo na temat warunków przyznawania zasiłku postojowego pisaliśmy w tym artykule.


Pierwotna wersja przepisów tarczy antykryzysowej zakładała, iż zasiłek postojowy będzie świadczeniem jednorazowym. Ostatecznie jednak, nowelizacja przepisów wprowadziła zasadę, zgodnie z którą świadczenie postojowe może zostać wypłacone jednemu przedsiębiorcy nawet 3-krotnie. O nowych zasadach przyznawania świadczenia pisaliśmy tutaj.

Wypłata kolejnego zasiłku postojowego odbywać się będzie jednak na innych zasadach niż w przypadku pierwszego świadczenia. O ile bowiem w pierwszym wniosku należało wykazać spadek przychodów o przynajmniej 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego, o tyle w nowych przepisach znalazł się zapis, mówiący o tym, iż:

"Warunkiem przyznania kolejnego świadczenia postojowego jest wykazanie w oświadczeniu, że sytuacja materialna wykazana we wniosku nie uległa poprawie."

Powyższy zapis stanowił więc podstawę, którą kierował się ZUS przy konstruowaniu nowego wniosku o świadczenie postojowe. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w tym tygodniu ZUS opublikował nowy wniosek RSP-DK, który stosowany będzie do ubiegania się o świadczenie postojowe za kolejny okres. Nowy wniosek można pobrać z tej strony.

AKTUALIZACJA (01.06.2020): Zasady składania wniosków uległy istotnym zmianom. (zobacz szczegóły).

Treść nowego wniosku znacząco różni się od formularza, jaki składany jest w przypadku ubiegania się o pierwsze świadczenie postojowe. We wniosku o powtórne świadczenie przedsiębiorca nie musi bowiem wykazywać przychodu ani żadnych innych danych finansowych. Zawiedziony będzie jednak każdy ten, kto spodziewał się konkretów w postaci doprecyzowania niejasno sformułowanego ustawowego zapisu. Cała treść wniosku sprowadza się bowiem do jednego krótkiego oświadczenia:

"Oświadczam, że moja sytuacja materialna wykazana we wniosku o świadczenie postojowe nie uległa poprawie. Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia."

I to wszystko. Co jednak należy rozumieć przez "brak poprawy sytuacji materialnej"? Oświadczenie może wydawać się nieprecyzyjne, gdyż "sytuację materialną" można rozumieć na wiele różnych sposobów.

W oświadczeniu znajduje się jednak odniesienie do poprzedniego (pierwszego) wniosku o świadczenie postojowe. W tym pierwszym wniosku przedsiębiorca wykazywał swój ówczesny przychód. Brak poprawy sytuacji materialnej należy zatem rozumieć jako sytuację, w której aktualny przychód jest nie wyższy od przychodu wykazanego we wniosku poprzednim.

Przykładowo, jeśli we wniosku składanym w kwietniu, wykazaliśmy przychód z lutego oraz mniejszy od niego o przynajmniej 15% przychód z marca, to kolejny wniosek o świadczenie postojowe (składany w maju) możemy złożyć tylko wówczas, gdy przychód z kwietnia jest nie wyższy niż przychód z marca.

Pozostaje oczywiście pytanie, czy w tej sytuacji wzrost przychodu o 10 zł oznacza rzeczywistą "poprawę sytuacji materialnej". Wyjaśnianie takich niuansów stanie się zapewne przedmiotem tysięcy zapytań, jakie w najbliższym czasie zaczną spływać do ZUS.

Nowy wniosek o świadczenie postojowe na kolejny okres można pobrać z tej strony.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Koronawirus: Połowa polskich firm otrzymała bezzwrotne pożyczki
  Koronawirus: Zwolnienie z ZUS zostanie rozszerzone
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?