11/05/2020
Znamy już nowy wniosek o świadczenie postojowe za kolejny okres. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą już wnioskować o kolejny z rzędu zasiłek postojowy.
Przypomnijmy, że od 1 kwietnia osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą wnioskować o przyznanie tzw. świadczenia postojowego w wysokości 2080 zł miesięcznie.
Warunkiem uzyskania świadczenia postojowego jest wykazanie spadku przychodów o przynajmniej 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego. Szczegółowo na temat warunków przyznawania zasiłku postojowego pisaliśmy w tym artykule.
Pierwotna wersja przepisów tarczy antykryzysowej zakładała, iż zasiłek postojowy będzie świadczeniem jednorazowym. Ostatecznie jednak, nowelizacja przepisów wprowadziła zasadę, zgodnie z którą świadczenie postojowe może zostać wypłacone jednemu przedsiębiorcy nawet 3-krotnie. O nowych zasadach przyznawania świadczenia pisaliśmy tutaj.
Wypłata kolejnego zasiłku postojowego odbywać się będzie jednak na innych zasadach niż w przypadku pierwszego świadczenia. O ile bowiem w pierwszym wniosku należało wykazać spadek przychodów o przynajmniej 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego, o tyle w nowych przepisach znalazł się zapis, mówiący o tym, iż:
"Warunkiem przyznania kolejnego świadczenia postojowego jest wykazanie w oświadczeniu, że sytuacja materialna wykazana we wniosku nie uległa poprawie."
Powyższy zapis stanowił więc podstawę, którą kierował się ZUS przy konstruowaniu nowego wniosku o świadczenie postojowe. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w tym tygodniu ZUS opublikował nowy wniosek RSP-DK, który stosowany będzie do ubiegania się o świadczenie postojowe za kolejny okres. Nowy wniosek można pobrać z tej strony.
AKTUALIZACJA (01.06.2020): Zasady składania wniosków uległy istotnym zmianom. (zobacz szczegóły).
Treść nowego wniosku znacząco różni się od formularza, jaki składany jest w przypadku ubiegania się o pierwsze świadczenie postojowe. We wniosku o powtórne świadczenie przedsiębiorca nie musi bowiem wykazywać przychodu ani żadnych innych danych finansowych. Zawiedziony będzie jednak każdy ten, kto spodziewał się konkretów w postaci doprecyzowania niejasno sformułowanego ustawowego zapisu. Cała treść wniosku sprowadza się bowiem do jednego krótkiego oświadczenia:
"Oświadczam, że moja sytuacja materialna wykazana we wniosku o świadczenie postojowe nie uległa poprawie. Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia."
I to wszystko. Co jednak należy rozumieć przez "brak poprawy sytuacji materialnej"? Oświadczenie może wydawać się nieprecyzyjne, gdyż "sytuację materialną" można rozumieć na wiele różnych sposobów.
W oświadczeniu znajduje się jednak odniesienie do poprzedniego (pierwszego) wniosku o świadczenie postojowe. W tym pierwszym wniosku przedsiębiorca wykazywał swój ówczesny przychód. Brak poprawy sytuacji materialnej należy zatem rozumieć jako sytuację, w której aktualny przychód jest nie wyższy od przychodu wykazanego we wniosku poprzednim.
Przykładowo, jeśli we wniosku składanym w kwietniu, wykazaliśmy przychód z lutego oraz mniejszy od niego o przynajmniej 15% przychód z marca, to kolejny wniosek o świadczenie postojowe (składany w maju) możemy złożyć tylko wówczas, gdy przychód z kwietnia jest nie wyższy niż przychód z marca.
Pozostaje oczywiście pytanie, czy w tej sytuacji wzrost przychodu o 10 zł oznacza rzeczywistą "poprawę sytuacji materialnej". Wyjaśnianie takich niuansów stanie się zapewne przedmiotem tysięcy zapytań, jakie w najbliższym czasie zaczną spływać do ZUS.
Nowy wniosek o świadczenie postojowe na kolejny okres można pobrać z tej strony.
Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:
Zobacz również: | Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy? |
Koronawirus: Połowa polskich firm otrzymała bezzwrotne pożyczki | |
Koronawirus: Zwolnienie z ZUS zostanie rozszerzone | |