Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koniec z deklaracjami. ZUS sam rozliczy nasze składki.

 

08/10/2020

zus-duzy

ZUS zapowiada systemową rewolucję. Wszelkie deklaracje i rozliczenia składkowe ZUS przygotuje automatycznie, a przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z obowiązku ich sporządzania. Tym samym ZUS przejmie znaczną część obowiązków należących obecnie do biur rachunkowych, biorąc jednocześnie odpowiedzialność za prawidłowość tych rozliczeń.

 W komunikacie opublikowanym na stronach ZUS, prezes ZUS poinformowała o przygotowywanym planie transformacji ZUS i całego systemu ubezpieczeń społecznych. W ciągu najbliższych trzech lat system ten ma ulec poważnym przeobrażeniom.


Prezes ZUS ujawniła, iż ZUS zamierza zdjąć z przedsiębiorców obowiązki związane z rozliczaniem składek. Według przedstawionego planu, obliczenie wysokości należnych składek i przygotowanie deklaracji rozliczeniowych nie będzie już należeć bo obowiązków przedsiębiorcy ani obsługującego go biura rachunkowego. System ZUS automatycznie wyliczy bowiem wysokość należnych składek ZUS i wygeneruje wszystkie niezbędne deklaracje:

"Chcemy zredukować biurokrację i ułatwić prowadzenie biznesu. Po wprowadzeniu reformy, rozliczenia z ZUS będą zabierały minimum czasu i nie będą wymagały zaawansowanej wiedzy."

Automatyczne generowanie dokumentów i rozliczeń przez system ZUS oznacza, że zadaniem przedsiębiorcy będzie jedynie zatwierdzenie tak przygotowanego zestawu dokumentów. Zgodnie z założeniami, system rozliczeń ZUS ma więc funkcjonować w taki sam sposób, w jaki obecnie działa system rocznych rozliczeń PIT. Aktualnie bowiem rozliczenie takie przygotowywane jest automatycznie przez samą skarbówkę, a podatnik jedynie akceptuje zestaw gotowych dokumentów lub odrzuca je, wprowadzając odpowiednie zmiany.

Co istotne, prezes ZUS zapowiedziała, że w nowym systemie to ZUS weźmie pełną odpowiedzialność za prawidłowość przygotowanych w ten sposób dokumentów. Plan zakłada, że mniejsza ilość błędów w rozliczeniach przełoży się tym samym na znaczne ograniczenie kontroli w firmach:

"Zakład weźmie na siebie odpowiedzialność związaną z rozliczaniem składek. Dzięki temu zapobiegniemy błędom m.in. w kwestii ustalania podstawy wymiaru składek. Przedsiębiorcy będą mieli pewność co do swoich rozliczeń. Ponadto wprowadzenie reformy pozytywnie wpłynie na jakość danych zgromadzonych na kontach płatników i ubezpieczonych w ZUS. Pozwoli to szybciej przyznawać zasiłki, emerytury i renty z uwagi na mniejszą liczbę postępowań wyjaśniających."

Wdrożenie nowego systemu, prezes ZUS określa mianem budowy "wirtualnego biura rachunkowego". Wprowadzenie automatycznych deklaracji i gotowych rozliczeń oznacza bowiem, że ZUS już wkrótce przejmie zadania, które do tej pory spoczywały na biurach rachunkowych. Dla przedsiębiorców oznaczać to będzie ograniczenie kosztów związanych z obsługą rachunkową.

Według zapowiedzi ZUS, pierwsze rozwiązania dla przedsiębiorców mają zostać wdrożone już w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Pełna transformacja systemu ma zaś nastąpić w ciągu trzech lat.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  COVID-19: Pożyczka płynnościowa dla firm
  Koronawirus: Będą nowe bezzwrotne dotacje dla firm
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?