Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koniec zwolnienia ze składek ZUS. Jakie składki zapłacimy w lipcu 2020 roku?

 

30/06/2020

zus-duzy

Czerwiec był ostatnim miesiącem, w którym przedsiębiorcy nie musieli płacić składek ZUS z powodu epidemii koronawirusa. Począwszy od lipca wracamy do opłacania comiesięcznej daniny na rzecz ZUS. Termin płatności najbliższej składki upływa już 10 lipca.

 Przypomnijmy, że w związku z epidemią koronawirusa, w kwietniu tego roku uchwalone zostały przepisy, zgodnie z którymi osoby prowadzące działalność gospodarczą mogły uzyskać zwolnienie z opłacania składek ZUS za okres marzec - maj 2020 r. O tym, jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać ze zwolnienia, pisaliśmy w tym artykule.

Na chwilę obecną nie zostały uchwalone żadne dodatkowe przepisy, które umożliwiałyby przedsiębiorcom przedłużenie tego zwolnienia na kolejne miesiące.


Pierwszym miesiącem nieobjętym zwolnieniem jest miesiąc czerwiec. Oznacza to, że już w lipcu osoby prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są do opłacenia składek ZUS na takich samych zasadach, jakie obowiązywały przed wybuchem epidemii koronawirusa.

Przedsiębiorcy opłacający składki ZUS wyłącznie za siebie, zobowiązani są zatem do zapłaty składek za miesiąc czerwiec, w terminie do 10 lipca 2020 roku.

Przedsiębiorcy będący płatnikami składek również za innych ubezpieczonych, opłacają składki ZUS w terminie do 15 lipca.

Poniższa tabela przedstawia wysokość obowiązkowych składek ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

 

Składki ZUS za czerwiec 2020 r., płatne do 10 lipca 2020 r.

 

Składki pełne

Składki preferencyjne

- składka zdrowotna 362,34 zł 362,34 zł
- składka emerytalna 612,19 zł 152,26 zł
- składka rentowa 250,90 zł 62,40 zł
- składka chorobowa 76,84 zł 19,11 zł
- składka wypadkowa 52,37 zł 13,03 zł
- składka na Fundusz Pracy 76,84 zł -

Łącznie składki ZUS za miesiąc czerwiec wynoszą 1431,48 zł (łącznie z dobrowolną składką na ubezpieczenie chorobowe) lub 1354,64 zł (bez składki chorobowej).

Łączna wysokość preferencyjnych składek ZUS za miesiąc czerwiec wynosi 609,14 (łącznie z dobrowolną składką na ubezpieczenie chorobowe) lub 590,03 zł (bez składki chorobowej).

Powrót do comiesięcznych płatności składek ZUS w lipcu 2020 roku dotyczy wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od branży, w której prowadzą działalność. Przypomnijmy jednak, że przedsiębiorcy szczególnie dotknięci skutkami epidemii mogą wciąż korzystać z innych form pomocy finansowej, o których piszemy tutaj.

Przypomnijmy także, iż od tego miesiąca, osoby prowadzące działalność gospodarczą w niektórych województwach mogą również składać wnioski o bezzwrotne dotacje w wysokości 23 tys. zł. Szczegółowo na temat warunków uzyskania dotacji piszemy w tym artykule.

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Koronawirus: Będą dopłaty do czynszu
  Koronawirus: Bon turystyczny również dla przedsiębiorców
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?