Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koronawirus: Będzie nowa tarcza antykryzysowa

 

20/10/2020

zus-duzy

Rząd zapowiedział uruchomienie dodatkowego wsparcia finansowego dla firm dotkniętych drugą falą epidemii koronawirusa. Wkrótce ruszy kolejna tarcza antykryzysowa.

 Po kilkunastu tygodniach względnego spokoju i powrotu gospodarki na normalne tory, polscy przedsiębiorcy ponownie stanęli przed widmem finansowej zapaści. Nagły powrót epidemii koronawirusa pociągnął za sobą kolejne restrykcje i ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej. I choć rząd zapewnia, że kolejnego zatrzymania gospodarki na pewno nie będzie, to ograniczenie możliwości zarobkowania w wielu branżach stało się już faktem. Oficjalnie nikt lockdownem tego nie nazywa, jednak faktycznie z takim właśnie pełzającym lockdownem mamy obecnie do czynienia.


Zamknięcie wielu obiektów i praktyczne uniemożliwienie prowadzenia działalności tysiącom przedsiębiorców w całej Polsce spotkało się z natychmiastową reakcją Rzecznika Przedsiębiorców, Adama Abramowicza. Rzecznik zaapelował do Premiera o wprowadzenie mechanizmu wypłaty odszkodowań dla firm dotkniętych unieruchomieniem z powodu rządowych restrykcji. Odszkodowania te, zdaniem Rzecznika, powinny pokryć całość kosztów ponoszonych przez zamykane firmy.

W piśmie skierowanym do Premiera, Rzecznik Przedsiębiorców wskazuje, że brak natychmiastowego skierowania pomocy publicznej do polskich firm spowoduje, iż wiele branż nie doczeka kolejnego otwarcia gospodarki i ostatecznie upadnie.

Rzecznik zauważa przy tym, że obecne restrykcje dotknęły nie tylko firmy działające w bezpośrednio zamykanych branżach (takich jak siłownie, kluby fitness, pływalnie czy organizatorzy wesel), ale uderzyły również rykoszetem w szereg innych branż, które formalnie restrykcjami nie zostały objęte (np. brak wesel i innych uroczystości oznacza bankructwo dla wielu kwiaciarni). W tym kontekście, Rzecznik zaproponował również wprowadzenie ponownego zwolnienia ze składek ZUS.

Jeszcze tego samego dnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wydała komunikat zapowiadający wprowadzenie kolejnych instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami drugiej fali epidemii.

Komunikat wydany został po posiedzeniu Gospodarczego Sztabu Kryzysowego, w którym udział wzięli Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Gowin, Prezes NBP Adam Glapiński oraz prezes PFR Paweł Borys. Na stronach Kancelarii Premiera przeczytać możemy, iż:

"Spotkanie poświęcone było m.in. instrumentom i dodatkowym formom wsparcia dla przedsiębiorców z branż, które mają ograniczone możliwości dochodowe w wyniku pandemii koronawirusa i wprowadzonymi w związku z tym zasadami bezpieczeństwa. Sztab pracuje nad systemem wsparcia i zapewnieniem utrzymania miejsc pracy osób zatrudnionych w tych branżach. Informacje o nowych możliwościach dla firm zostaną przedstawione w ciągu najbliższych dni."

Wcześniej Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd nadal ma przestrzeń na ewentualne dalsze wsparcie gospodarki i działania pomocowe mogą być kontynuowane:

"W ramach pierwszej tarczy antykryzysowej mamy możliwość emisji obligacji do poziomu 112 mld zł. Wykorzystane zostało ok. 70 mld zł z pierwszej tarczy i w podobnej proporcji tarcza finansowa nie została jeszcze wykorzystana."

Wypowiedzi premiera mogą zatem wskazywać, że niewykorzystane środki o wartości nawet kilkudziesięciu miliardów złotych mogą jeszcze zostać wykorzystane w ramach kolejnej tarczy antykryzysowej.

W jaki sposób skonstruowane zostaną nowe instrumenty pomocowe i komu będą one przysługiwać? O tym dowiemy się zapewne już w ciągu kilku najbliższych dni. Warto jednak przypomnieć, że już miesiąc temu Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiedziało uruchomienie kolejnych środków na wypłatę bezzwrotnych dotacji dla firm. O szczegółach tej zapowiedzi piszemy na tej stronie.

Warto również pamiętać, iż niezależnie od zapowiedzianej właśnie nowej tarczy antykryzysowej, przedsiębiorcy mają wciąż możliwość korzystania z dotychczasowych instrumentów pomocowych, wdrożonych jeszcze w ramach pierwszej tarczy. Wiele firm do tej pory nie skorzystało jeszcze bowiem z przysługujących im dotacji i dofinansowań, pomimo że środki te wciąż na nich czekają. O tym, jaką pomoc finansową można wciąż uzyskać w ramach obecnych form wsparcia, można przeczytać na tej stronie.

O nowych instrumentach finansowych, w ramach nowej tarczy antykryzysowej, będziemy na bieżąco informować na naszych stronach. 

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  COVID-19: Pożyczka płynnościowa dla firm
  Koronawirus: Będą nowe bezzwrotne dotacje dla firm
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?