Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koronawirus: Bezzwrotne dotacje wystartują w kolejnych województwach

 

30/06/2020

zus-duzy

Bezzwrotne dotacje dla małych firm uruchamiane są w kolejnych województwach. Okazuje się, że wnioski o dotacje będzie można składać nawet w tych regionach, w których wcześniej nie przewidywano uruchomienia takiego programu. Osoby samozatrudnione mogą otrzymać bezzwrotne dotacje w wysokości 23 tys. zł.

 Przypomnijmy, że bezzwrotne dotacje wypłacane są w ramach programu "Dotacje na kapitał obrotowy" tym przedsiębiorcom, którzy w wyniku epidemii koronawirusa doświadczyli spadku płynności finansowej. Szczegółowo na temat programu piszemy w tym artykule.

Początkowo z dotacji mogły korzystać jedynie firmy średnie. Jednak od zeszłego tygodnia wnioski o dotacje mogą już składać również mikro i mali przedsiębiorcy, w tym osoby samozatrudnione. W tym ostatnim przypadku wysokość bezzwrotnej dotacji wynosi aż 23 tys. zł.


Warunkiem wypłaty dotacji jest wykazanie przez przedsiębiorcę, że w wyniku epidemii koronawirusa doświadczył spadku przychodów o przynajmniej 30% w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 roku w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego okresu ubiegłego roku. O tym, jakie jeszcze warunki musi spełnić przedsiębiorca oraz jak liczona jest wysokość dotacji, piszemy na tej stronie.

Co istotne, w przypadku firm średnich, wnioski o dotacje przyjmowane są w sposób scentralizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. W przypadku zaś mikro i małych przedsiębiorców, programy dotacyjne uruchamiane są - oddzielnie dla każdego województwa - przez poszczególne urzędy marszałkowskie.

To zaś oznacza, iż w różnych województwach warunki przydzielania dotacji mogą się istotnie różnić. Poszczególne urzędy mogą bowiem zaostrzać lub luzować kryteria przydziału dotacji w danym regionie. Mogą też wykluczać z dotacji konkretne branże.

Konsekwencją powierzenia programu dotacji władzom samorządowym jest również brak jednolitego harmonogramu. Oznacza to, że poszczególne województwa mogą uruchamiać programy bezzwrotnych dotacji w różnych terminach. I co najistotniejsze - urzędy marszałkowskie mogą podjąć decyzję o tym, że program w danym województwie w ogóle nie zostanie uruchomiony.

W poprzednim artykule informowaliśmy o tym, na jakim etapie znajdują się programy dotacyjne w poszczególnych województwach. Pełna lista województw znajduje się tutaj.

Jeszcze tydzień temu, zaledwie dziewięć z szesnastu urzędów marszałkowskich deklarowało chęć uruchomienia bezzwrotnych dotacji dla małych firm. W pozostałych siedmiu zaś program miał w ogóle nie wystartować. Rosnąca popularność dotacji i naciski ze strony przedsiębiorców z całego kraju spowodowały jednak, że kolejne samorządy zaczęły zmieniać swoje wcześniejsze decyzje, składając deklaracje uruchomienia programów w najbliższym czasie.

Sytuacja taka miała miejsce m.in. w województwie mazowieckim, w którym wcześniej nie przewidywano przeznaczenia środków na dotacje dla małych firm. W tym tygodniu sytuacja uległa jednak zmianie. Obecnie marszałek województwa mazowieckiego deklaruje już chęć uruchomienia bezzwrotnych dotacji, ale nie udzielił jeszcze informacji o terminie naboru.

Podobna sytuacja miała miejsce w województwie łódzkim. Władze samorządowe tego regionu również zapowiedziały już uruchomienie programu, ale - podobnie jak na Mazowszu - nie poznaliśmy dotąd terminu, w jakim przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o bezzwrotne dotacje.

Aktualna lista województw planujących uruchomienie bezzwrotnych dotacji znajduje się na tej stronie.

Szczególna sytuacja z kolei miała miejsce w województwie dolnośląskim. Tamtejszy samorząd uruchomił bezzwrotne dotacje jako jeden z pierwszych w Polsce. Nabór wniosków wystartował bowiem już 23 czerwca. Jednak już dwa dni później nabór został w całości anulowany ze względu na awarię serwerów. Wszystkie złożone wnioski zostały unieważnione, a nabór ma zostać uruchomiony po raz kolejny w ciągu najbliższych 14 dni.

Na dzień dzisiejszy wiemy już, że program bezzwrotnych dotacji został lub zostanie uruchomiony w dwunastu województwach. W kolejnych dwóch regionach program nie wystartuje, ale zamiast niego uruchomiony zostanie inny program, na podobnych zasadach. Z kolei pozostałe dwa województwa obecnie w ogóle nie przewidują uruchomienia bezzwrotnych dotacji.

Pełna lista województw wraz z bieżącymi informacjami na temat stanu programów w poszczególnych regionach dostępna jest na tej stronie.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Koronawirus: Dofinansowanie do działalności gospodarczej
  Koronawirus: Duże zmiany w tarczy antykryzysowej
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?