Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koronawirus: Bon turystyczny również dla przedsiębiorców

 

08/06/2020

500-plus-piasek-2

Bon turystyczny w wysokości 500 zł na każde dziecko otrzymają również osoby prowadzące działalność gospodarczą. Bon turystyczny przysługiwał będzie przedsiębiorcy, niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu.

 Przypomnijmy, że już w maju Ministerstwo Rozwoju ogłosiło wprowadzenie tzw. bonu turystycznego, który miał na celu pobudzenie krajowej branży turystycznej.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami, bon turystyczny miał przysługiwać każdej osobie zatrudnionej na umowę o pracę, która otrzymuje wynagrodzenie nie wyższe niż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, tj. nie więcej niż 4918,17 zł miesięcznie. Według tej pierwotnej koncepcji, osoby takie miały otrzymać bon turystyczny w wysokości 1000 zł.


Wszystko wskazuje jednak na to, że idea bonu turystycznego ulegnie znacznym modyfikacjom. Wszystko za sprawą Prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział złożenie w najbliższych dniach własnego projektu ustawy w tej sprawie.

Prezydencka propozycja przepisów przewiduje, że wartość przysługującego bonu turystycznego zależeć będzie od liczby dzieci w rodzinie. Za każde dziecko w rodzinie przysługiwać będzie kwota 500 zł.

Co istotne, bon turystyczny przysługiwać będzie niezależnie od wysokości osiąganych dochodów. Liczba dzieci w rodzinie będzie bowiem jedynym wymaganym kryterium.

Zgodnie z poprzednią wersją projektu, z bonu turystycznego nie mogłyby skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą, a jedynie te zatrudnione na umowę o pracę.

Zgodnie zaś z prezydencką propozycją, sytuacja ulegnie zmianie również i w tym zakresie. Bon turystyczny otrzymają bowiem wszystkie rodziny wychowujące dzieci, niezależnie od tego, z jakiego źródła otrzymują dochody. Bon przysługiwał będzie zatem także osobom prowadzącym działalność gospodarczą.

Zgodnie z zapowiedzią Prezydenta, przepisy dotyczące bonu turystycznego mają wejść w życie jeszcze w te wakacje. Bon będzie można jednak wykorzystać przez znacznie dłuższy okres, bo aż do końca 2021 roku.

W przeciwieństwie do np. świadczenia wychowawczego 500+, bon turystyczny udzielany będzie w formie bezgotówkowej. Prezydent zapowiedział, że bon turystyczny przyznawany będzie elektronicznie, za pośrednictwem platformy ZUS:

"Bon będzie miał postać elektroniczną, cyfrową. Bon będzie uzyskiwało się poprzez rejestrację na platformie usług elektronicznych ZUS. Po zarejestrowaniu się na tej platformie, po zweryfikowaniu uprawnienia, ten bon będzie przydzielany."

Przysługujący nam bon turystyczny będzie można wykorzystać do uiszczenia opłat za usługi turystyczne na terenie Polski, w tym m.in. za noclegi w polskich hotelach, pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Koronawirus: Nowe zasady zwolnienia ze składek ZUS
  Koronawirus: Duże zmiany w tarczy antykryzysowej
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?