Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koronawirus: Całkowite zwolnienie z ZUS i specjalny zasiłek dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

 

26/03/2020

zus-duzy

Znamy już szczegóły rządowej pomocy dla przedsiębiorców. Jeśli miesięczne przychody firmy nie przekroczyły 15 tys. zł, przedsiębiorca otrzyma nie tylko zwolnienie z ZUS, ale również specjalny zasiłek postojowy w wysokości 2 tys. zł.

 Rząd ogłosił założenia do projektu tzw. tarczy antykryzysowej. Wśród wielu rozwiązań, mających złagodzić gospodarcze skutki epidemii koronawirusa, znalazły się również propozycje dla najmniejszych firm, w tym dla osób samozatrudnionych.

 

Zwolnienie ze składek ZUS

Zgodnie z wczorajszymi zapowiedziami Ministerstwa Rozwoju, przepisy tarczy antykryzysowej wprowadzają całkowite zwolnienie ze składek ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Zwolnienie będzie przysługiwać przez 3 kolejne miesiące. Co ważne, potwierdziły się wcześniejsze informacje o tym, że ZUS nie będzie wymagał udowadniania spadku przychodów.


Aby móc skorzystać ze zwolnienia, przedsiębiorca musi spełnić dwa warunki:

  • Działalność gospodarcza musiała być zarejestrowana przed dniem 1 lutego 2020 r. oraz
  • Przychód z działalności gospodarczej w miesiącu lutym 2020 r. nie przekroczył 3-krotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia czyli kwoty 15 681 zł.

Co istotne, zwolnienie ze składek ZUS nie oznacza, że dla przedsiębiorcy będzie to okres bezskładkowy. Składki za te trzy miesiące pokryje bowiem państwo. To niezwykle istotna informacja, gdyż oznacza to, że przedsiębiorca przez cały ten czas jest osobą ubezpieczoną, której przysługują wszelkie świadczenia z ZUS. To zaś oznacza, że przedsiębiorcy zwolnieni ze składek, mogą wciąż ubiegać się m.in. o zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dziećmi pozostającymi w domu. Szerzej o zasiłku opiekuńczym pisaliśmy w tym artykule.

 

Świadczenie postojowe

Oprócz zwolnienia ze składek ZUS, przedsiębiorcom przysługiwać będzie również specjalny zasiłek postojowy. Wysokość zasiłku wyniesie 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia czyli 2080 zł.

Nieco inaczej kwota ta będzie kalkulowana w przypadku osób rozliczających się na podstawie karty podatkowej. W tym przypadku bowiem zasiłek wyniesie 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia czyli 1300 zł.

Obie kwoty są kwotami netto, które nie będą podlegać opodatkowaniu.

Zasiłek wypłacany będzie przez okres maksymalnie 6 miesięcy, ale jedynie w tych miesiącach, w których przedsiębiorca spełnia warunki do jego wypłaty. Aby otrzymać świadczenie postojowe, przedsiębiorca musi spełnić trzy warunki:

  • Działalność gospodarcza musiała być zarejestrowana przed dniem 1 lutego 2020 r.,
  • Przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekroczył 3-krotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia czyli kwoty 15 681 zł,
  • Przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku spadł przynajmniej o 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Przepisy tarczy antykryzysowej mają zostać uchwalone już w najbliższy piątek i zaczną obowiązywać prawdopodobnie już od 1 kwietnia. O wszelkich zmianach w zakresie zwolnień i świadczeń dla przedsiębiorców będziemy na bieżąco informować na naszych stronach. 

AKTUALIZACJA (29.03.2020): Sejm uchwalił przepisy tarczy antykryzysowej w zmienionej formie. Wiadomo już, komu będzie przysługiwać zwolnienie ze składek ZUS i zasiłek postojowy. (zobacz szczegóły).

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Koronawirus: Zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony
  Koronawirus: Zwolnienie z ZUS dla wszystkich firm
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?