Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koronawirus: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Do kiedy przysługuje?

 

25/05/2020

zus-duzy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany rodzicom z powodu epidemii koronawirusa będzie wydłużony o kolejny miesiąc. Zasiłek otrzymają również Ci rodzice, którzy zrezygnują z posłania dzieci do otwieranych szkół i przedszkoli.

 Przypomnijmy, że od dnia zamknięcia szkół i przedszkoli z powodu epidemii koronawirusa, rodzicom dzieci uczęszczających do szkół i przedszkoli przysługuje prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego. Wypłacany przez ZUS zasiłek opiekuńczy przysługuje bowiem nie tylko w przypadku choroby dziecka, ale również w sytuacji nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.

O ile jednak w przypadku choroby, zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicowi do 14 roku życia dziecka, o tyle w przypadku zamknięcia placówki oświatowej, rodzice mogą liczyć na zasiłek z ZUS jedynie w przypadku dzieci, które nie ukończyły 8 lat. Więcej na temat zasiłku opiekuńczego można przeczytać na tej stronie.


W normalnej sytuacji, maksymalny okres, za który ZUS wypłaca zasiłek opiekuńczy, wynosi 60 dni w ciągu całego roku kalendarzowego. Przy czym łączny okres 60 dni przysługuje łącznie matce i ojcu dziecka. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Przepisy tarczy antykryzysowej wprowadzają jednak wyjątkową zasadę, zgodnie z którą w przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka z powodu epidemii koronawirusa, rodzicowi dziecka przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który nie wlicza się do wspomnianego wcześniej limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego na zasadach ogólnych, lecz przysługuje dodatkowo, ponad standardowy limit.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu epidemii koronawirusa przysługuje od dnia 12 marca 2020 roku, przy czym łączny okres pobierania zasiłku był już wydłużany kilkukrotnie. Ostatnia nowelizacja tarczy antykryzysowej wydłużyła okres pobierania zasiłku do dnia 24 maja.

Obecnie okres ten został wydłużony odpowiednim rozporządzeniem do dnia 14 czerwca.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało jednak, iż okres ten zostanie wydłużony po raz kolejny, po uchwaleniu następnej wersji tarczy antykryzysowej. Nowe przepisy zawarte w tzw. tarczy 4.0 wydłużają bowiem okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego do dnia 28 czerwca.

Oznacza to, że całkowity okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego wyniesie łącznie 109 dni, tj. od 12 marca do 28 czerwca 2020 roku.

Pełna treść nowych przepisów dostępna jest tutaj.

Co istotne, z zasiłku będą mogły skorzystać również te osoby, które podejmą decyzję o nieposyłaniu dzieci do przedszkoli i szkół otwieranych odpowiednio 6 maja i 25 maja.

Przypomnijmy również, że osoby prowadzące działalność gospodarczą, w celu uzyskania zasiłku nie muszą składać standardowego kompletu dokumentów (tj. formularzy ZUS Z-15A oraz ZUS Z-3b). Wnioskowanie o dodatkowy zasiłek opiekuńczy odbywa się bowiem w oparciu o uproszczony wniosek wysyłany na formularzu ZAS-58. Wniosek ten można pobrać na tej stronie.

O tym, jak obliczyć wysokość przysługującego nam zasiłku opiekuńczego, piszemy w tym artykule.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Koronawirus: Bezzwrotna pożyczka dla każdego przedsiębiorcy
  Koronawirus: Wniosek o kolejne świadczenie postojowe
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?