Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koronawirus: Dotacje i świadczenia dla firm w październiku

 

08/10/2020

zus-duzy

Bezzwrotne dotacje uruchomione po raz kolejny. Ale nie tylko. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą wciąż liczyć na cały wachlarz instrumentów pomocowych w związku z trwającą epidemią koronawirusa. Jaka jeszcze pomoc finansowa dla przedsiębiorców będzie możliwa do uzyskania w najbliższych tygodniach?

 W związku z jesienną falą epidemii koronawirusa, przedsiębiorcy mogą liczyć na środki finansowe w ramach kolejnych instrumentów pomocowych oferowanych przez instytucje rządowe. W tym kontekście, na szczególną uwagę zasługuje nowa edycja programu bezzwrotnych dotacji zapowiedziana przez Ministerstwo Funduszy.


Pomimo tego, że od wybuchu epidemii upłynęło już ponad pół roku, firmy będą mogły w dalszym ciągu korzystać również z dotychczasowych programów pomocowych. Niektóre z nich będą funkcjonować na niezmienionych zasadach. Inne z kolei zostaną zmodyfikowane i przysługiwać będą wybranym grupom przedsiębiorców. Jaka pomoc finansowa dla przedsiębiorców będzie wciąż dostępna w najbliższych tygodniach?

 

Bezzwrotne dotacje dla firm (nowa pula środków)

Dotacje na kapitał obrotowy cieszyły się w ostatnich tygodniach niezwykłą popularnością wśród przedsiębiorców z całego kraju. Przypomnijmy, że osoby samozatrudnione mogły otrzymać aż 23,5 tys. zł zupełnie bezzwrotnej dotacji. W większości województw konkursy na bezzwrotne dotacje dla firm zostały już jednak rozstrzygnięte. O tym, jakie regiony są aktualnie wciąż w trakcie uruchamiania dotacji, piszemy tutaj.

Przedsiębiorcy, którym nie udało się uzyskać dotacji w pierwszej edycji programu, otrzymają kolejną szansę na uzyskanie finansowania. Ministerstwo Funduszy zapowiedziało już bowiem uruchomienie kolejnych środków z przeznaczeniem na bezzwrotne dotacje dla małych firm. Tym razem pula środków przeznaczonych na dotacje może być jednak znacząco większa niż w pierwszej edycji programu. Szczegółowo na temat nowych dotacji dla firm piszemy na tej stronie.

 

Przedłużone zwolnienie z ZUS

Dotychczas najbardziej popularnym instrumentem pomocowym było 3-miesięczne zwolnienie ze składek ZUS, z którego skorzystało już prawie 2 mln przedsiębiorców. Zwolnienie z ZUS obejmowało jednak tylko okres od marca do maja 2020 r. Już w lipcu przedsiębiorcy zapłacili więc ponownie składki według dotychczasowych stawek obowiązujących przed epidemią.

Znowelizowane przepisy
tarczy antykryzysowej wprowadzają jednak możliwość wydłużenia zwolnienia z ZUS na kolejne 3 miesiące. Z kolejnego zwolnienia składkowego skorzystają jednak tylko niektórzy przedsiębiorcy, działający w określonych branżach. O tym, jakie to branże, piszemy szczegółowo w tym artykule.

 

Bezzwrotne dofinansowanie do prowadzenia działalności

Rozwiązanie wciąż niedoceniane a jednocześnie stosunkowo łatwe do uzyskania, polega na możliwości uzyskania dofinansowania do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. W ramach tego programu, osoby samozatrudnione wciąż mogą otrzymać nawet 7 tys. zł całkowicie bezzwrotnego dofinansowania.

Przypomnijmy, że dofinansowanie do kosztów działalności skierowane jest do firm, które nie zatrudniają żadnych pracowników.

Uzyskanie dofinansowania uzależnione jest od spadku przychodów. Przedsiębiorca powinien zatem wykazać, że jego łączne obroty, w ciągu dwóch kolejnych miesięcy kalendarzowych w roku bieżącym, są o przynajmniej 30% niższe w porównaniu do przychodów z analogicznych dwóch miesięcy w roku poprzednim. Więcej na temat warunków uzyskania tego dofinansowania, piszemy na tej stronie.

Wysokość bezzwrotnego dofinansowania zależy od skali spadku przychodów i może wynieść od 1300 zł do 2340 zł. Co jednak istotne, dofinansowanie przyznane może zostać od razu na 3 kolejne miesiące, w związku z czym przedsiębiorca może otrzymać jednorazowo nawet 7 tys. zł bezzwrotnego dofinansowania.

O tym, w jaki sposób złożyć wniosek o bezzwrotne dofinansowanie kosztów działalności, piszemy na tej stronie.

 

Świadczenie postojowe wciąż aktualne

Wielu przedsiębiorców do tej pory nie wykorzystało przysługującej im możliwości 3-krotnej wypłaty świadczenia postojowego.

Przypomnijmy, że świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł miesięcznie wypłacane jest tym przedsiębiorcom, którzy wykażą spadek przychodów o przynajmniej 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego. Szczegółowe warunki uzyskania świadczenia opisane zostały na tej stronie.

Następne dwie wypłaty świadczenia nie wymagają jednak wykazywania kolejnych spadków przychodu. Wystarczy bowiem oświadczyć, iż nasza sytuacja materialna nie uległa poprawie. O tym, jak złożyć kolejny wniosek o świadczenie postojowe, piszemy w tym artykule.

Co więcej, wielu przedsiębiorców nie wystąpiło do tej pory o wypłatę żadnego świadczenia postojowego, mylnie sądząc, iż świadczenie dotyczyło jedynie przychodów z okresu od marca do maja 2020 roku. Tymczasem przepisy o świadczeniu postojowym wciąż obowiązują w takim samym zakresie, jak na początku epidemii. Oznacza to, że wnioski o świadczenie postojowe (zarówno te pierwsze jak i kolejne) można składać również w odniesieniu do aktualnych przychodów, tj. przychodów z sierpnia a nawet września.

Zgodnie z przepisami, o świadczenie postojowe można wnioskować nawet 3 miesiące po zniesieniu stanu epidemii. Przypomnijmy, że stan epidemii do tej pory nie został zniesiony, co oznacza, że wnioski o świadczenie postojowe będziemy mogli składać jeszcze przez długi czas.

Jednorazowa wartość świadczenia postojowego wynosi 2080 zł. W przypadku 3-krotnego przyznania świadczenia, możemy otrzymać więc ponad 6 tys. zł bezzwrotnego świadczenia.

 

Kolejne 3 miesiące świadczenia postojowego

W przypadku osób, które wykorzystały już 3-krotny limit wypłat świadczenia postojowego, pojawiła się nowa perspektywa. Znowelizowane przepisy tarczy antykryzysowej przewidują bowiem możliwość uzyskania zasiłku postojowego za kolejne trzy miesiące.

Dodatkowe świadczenie postojowe przysługiwać będzie jednak tylko niektórym przedsiębiorcom, którzy działalność gospodarczą prowadzą w określonych branżach. Uzyskanie nowego świadczenia postojowego uzależnione będzie ponadto od spełnienia znacznie bardziej rygorystycznego spadku przychodów na poziomie aż 75%.

Przedsiębiorcy spełniający te warunki mają więc możliwość pobrania świadczenia postojowego łącznie za okres aż 6 miesięcy. Szczegółowe informacje dotyczące branż uprawnionych do nowego świadczenie postojowego znajdują się na tej stronie.

 

Bezzwrotna pożyczka (5 tys. zł)

Osoby, które do tej pory nie skorzystały z bezzwrotnej pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, wciąż jeszcze mają taką możliwość. Przepisy nie określają bowiem końcowej daty programu, a Urzędy Pracy wciąż przyjmują nowe wnioski.

Bezzwrotna pożyczka w wysokości 5 tys. zł może zostać przyznana praktycznie każdemu mikroprzedsiębiorcy, po spełnieniu minimalnych warunków dotyczących m.in. okresu prowadzenia działalności gospodarczej. Szczegółowe warunki uzyskania bezzwrotnej pożyczki opisujemy tutaj.

Przypomnijmy, że pożyczka w wysokości 5 tys. zł ulega automatycznemu umorzeniu po 3 miesiącach od dnia jej zaciągnięcia. Jedynym warunkiem umorzenia jest kontynuowanie działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od dnia zaciągnięcia pożyczki. Szczegółowo na temat warunków wykorzystania pożyczki piszemy na tej stronie.

 

Pożyczka płynnościowa z oprocentowaniem 0%

W ramach pomocy finansowej w związku z COVID-19, państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił właśnie kolejną edycję tzw. pożyczki płynnościowej. W jej ramach do przedsiębiorców trafi aż 1,1 mld zł.

Pożyczka płynnościowa skierowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Każda firma może otrzymać nawet 15 mln zł pożyczki z oprocentowaniem 0%. Oznacza to, że przedsiębiorca zwróci bankowi jedynie sam kapitał, nie płacąc przy tym żadnych odsetek.

Pożyczki płynnościowe skierowane są do wszystkich firm, niezależnie od branży. Uzyskanie pożyczki nie jest uzależnione od spadku przychodów.

Na dzień dzisiejszy, środki w ramach trzeciej edycji pożyczki płynnościowej uruchomione zostały już we wszystkich województwach. Szczegółowe warunki, na jakich udzielana jest pożyczka płynnościowa, dostępne są na tej stronie.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Koniec z deklaracjami ZUS
  Zwolnienie ze składek. ZUS ponownie rozpatrzy wnioski.
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?