Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koronawirus: Firmy dostaną dopłaty do odsetek

 

07/07/2020

zus-duzy

Nowelizacja tarczy antykryzysowej przewiduje, że państwo pokryje koszt części odsetek od kredytów zaciągniętych przez firmy. Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca, aby skorzystać z rządowej dopłaty?

 Pod koniec czerwca weszły w życie przepisy kolejnej nowelizacji tarczy antykryzysowej, czyli tzw. tarczy 4.0. Nowe przepisy pomocowe wprowadzają m.in. mechanizm dopłat do kredytów firmowych.

 

Kto skorzysta z dopłaty do kredytu?

Zgodnie z nowymi przepisami, o dopłatę do kredytu może starać się każda firma, niezależnie od branży, w jakiej prowadzi działalność. Przedsiębiorca musi jednak wykazać, że znalazł się w trudnej sytuacji finansowej z powodu epidemii koronawirusa.


Dopłaty udzielane będą do firmowych kredytów obrotowych, odnawialnych i nieodnawialnych, zaciągniętych przez firmę w banku komercyjnym lub banku spółdzielczym.

Wysokość dopłaty do odsetek zależeć będzie od wielkości firmy. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymają dopłatę do odsetek w wysokości 2 punktów procentowych. Z kolei przedsiębiorstwa duże mogą liczyć na dopłatę w wysokości 1 p.p.

Co istotne, dopłaty udzielane będą zarówno do kredytów nowo zaciąganych, jak i do kredytów już istniejących, zaciągniętych jeszcze przed uchwaleniem przepisów o dopłatach.

Dopłaty do odsetek finansowane będą z nowo powstałego Funduszu Dopłat do Oprocentowania. Środkami z Funduszu dysponował będzie Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który przekazywał będzie odpowiednią dopłatę do poszczególnych banków, z którymi przedsiębiorcy mają zawarte umowy kredytowe. Przedsiębiorca zapłaci zatem swojemu bankowi tylko część odsetek stanowiących różnicę między odsetkami naliczonymi przez jego bank, a kwotą, która zostanie przekazana bezpośrednio do banku przez BGK.

Co istotne, jeden przedsiębiorca może skorzystać z dopłat w ramach tylko jednego kredytu firmowego.

Zobacz aktualną ofertę kredytów firmowych.

Dopłaty udzielane będą w roku 2020 i 2021, jednak łączny okres korzystania z dopłat nie może przekroczyć 12 miesięcy.

Przedsiębiorcy zainteresowani otrzymaniem dopłaty do kredytu mogą składać wnioski do końca 2020 roku. Wniosek składa się bezpośrednio w banku, w którym zaciągnięty został kredyt firmowy. Uzyskanie dopłaty do odsetek możliwe będzie jednak jedynie w tych bankach, które ostatecznie podpiszą odpowiednie umowy z BGK.

Pełna treść przepisów dostępna jest na tej stronie. 

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Koronawirus: Będą dopłaty do czynszu
  Koronawirus: Ruszyły bezzwrotne dotacje dla firm
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?