Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koronawirus: Nowe zasady zwolnienia ze składek ZUS

 

18/05/2020

zus-duzy

Weszły w życie nowe zasady wnioskowania o zwolnienie ze składek ZUS z powodu epidemii koronawirusa. Oprócz limitu przychodowego wprowadzony zostaje również limit dochodowy. Limit ten liczony będzie jednak inaczej niż wcześniej zapowiadano.

 Przypomnijmy, że ustawa zmieniająca zasady zwolnienia ze składek ZUS została uchwalona przez Sejm już pod koniec kwietnia. Tzw. trzecia tarcza antykryzysowa na długo utknęła jednak w Senacie i dopiero teraz nowe przepisy wchodzą w życie.

O zmianach wprowadzanych przez tzw. tarczę 3.0 pisaliśmy szczegółowo w tym artykule. Senackie poprawki wprowadzone do ustawy spowodowały jednak, że zasady przyznawania zwolnienia z ZUS będą odbywać się na nieco innych zasadach, niż zakładała to pierwotna wersja przepisów.


 

Ulga na start a zwolnienie z ZUS w ramach tarczy

Pierwszą zmianą, jaką wprowadza nowa ustawa, jest objęcie zwolnieniem ze składek ZUS również osób korzystających z tzw. ulgi na start.

Dotychczasowa treść przepisów tarczy antykryzysowej powodowała, iż osoby korzystające z 6-miesięcznego zwolnienia w ramach ulgi na start, nie zostały objęte zwolnieniem w ramach pomocy antykryzysowej. Osoby takie zobowiązane były zatem do kontynuowania opłacania pełnej składki zdrowotnej.

Najnowsza nowelizacja tarczy antykryzysowej zmienia ten stan rzeczy. Nowe przepisy zwalniają bowiem z opłacania składki zdrowotnej również osoby korzystające z ulgi na start.

 

Limit przychodowy i limit dochodowy

Przypomnijmy, że obowiązujące od początku kwietnia przepisy, w odniesieniu do osób samozatrudnionych uzależniały uzyskanie zwolnienia ze składek ZUS od spełnienia kryterium przychodowego. Zgodnie z tym kryterium, przedsiębiorca niezatrudniający żadnych pracowników, mógł skorzystać ze zwolnienia z ZUS jedynie wówczas, gdy jego przychody, osiągnięte w pierwszym miesiącu objętym wnioskiem, nie przekroczyły kwoty 15 681 zł.

Celem najnowszej nowelizacji tarczy antykryzysowej (tarczy 3.0) było poszerzenie kręgu przedsiębiorców uprawnionych do zwolnienia składkowego. Zgodnie z nowymi przepisami, zwolnieniem z ZUS zostali zatem objęci również Ci samozatrudnieni, których przychody przekraczają kwotę 15 681 zł. W przypadku takich osób, spełniony musi zostać jednak również dodatkowy warunek. Zwolnienie z ZUS przysługiwać będzie bowiem tylko wtedy, gdy miesięczny dochód przedsiębiorcy nie przekracza 7 tys. zł.

Pierwotna wersja przepisów zakładała jednak, że limit dochodowy w wysokości 7 tys. zł nie będzie się odnosił - jak ma to miejsce w przypadku limitu przychodowego - do pierwszego miesiąca objętego wnioskiem, lecz zawsze do dochodu uzyskanego w miesiącu lutym 2020 roku.

Poprawki wprowadzone do ustawy zmieniły treść tego przepisu. Zgodnie z uchwaloną wersją ustawy, na potrzeby limitu dochodowego ostatecznie uwzględniany będzie dochód uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek. Będzie to więc ten sam miesiąc, dla którego liczymy limit przychodowy.

Zgodnie zatem z nowymi przepisami, przedsiębiorca uzyska prawo do zwolnienia ze składek ZUS w przypadku, gdy:

  • jego przychód w pierwszym miesiącu, za który składany jest wniosek, nie przekroczył kwoty 15 681 zł albo gdy
  • jego przychód w pierwszym miesiącu, za który składany jest wniosek, przekroczył kwotę 15 681 zł, a jego dochód w pierwszym miesiącu, za który składany jest wniosek nie przekroczył kwoty 7000 zł.

Co istotne, osoby które uzyskają prawo do zwolnienia na podstawie nowych przepisów, zostaną zwolnione ze składek ZUS jedynie za dwa miesiące, tj. za kwiecień i maj 2020 roku. Osoby takie nie będą mogły zatem wnioskować o zwolnienie składkowe za miesiąc marzec.

Osoby, które spełniają warunki do uzyskania zwolnienia na nowych zasadach, powinny złożyć nowy wniosek o zwolnienie ze składek ZUS. Nowy wniosek RDZ został już opublikowany przez ZUS i dostępny jest tutaj. 

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Koronawirus: Bezzwrotna pożyczka dla każdego przedsiębiorcy
  Koronawirus: Wniosek o kolejne świadczenie postojowe
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?