Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koronawirus: Nowy plik JPK. Rząd podał nowy termin.

 

31/05/2020

urzad-skarbowy-very-big

W związku z epidemią koronawirusa rząd zmienił termin wprowadzenia nowego pliku JPK. Odsunięcie zmian w czasie będzie dotyczyło wszystkich firm. Nowy plik JPK wprowadzi niezwykle istotne zmiany.

 



Ministerstwo Finansów oficjalnie potwierdziło wczoraj, że nowy plik JPK nie zacznie obowiązywać w lipcu 2020 roku, jak to pierwotnie planowano. Nowy termin wprowadzenia bardzo istotnych zmian w Jednolitym Pliku Kontrolnym będzie dotyczył nie tylko firm dużych, ale również tych średnich i małych.

Przypomnijmy, że 1 lipca 2020 roku miały wejść w życie nowe przepisy dotyczące scalenia pliku JPK z deklaracją VAT-7. Zgodnie z nowymi zasadami, oddzielne deklaracje VAT-7 ulegną całkowitej likwidacji, a przedsiębiorca zobowiązany będzie do comiesięcznego przesyłania tylko jednego dokumentu w formie scalonego pliku JPK.


Scalenie pliku JPK z deklaracją VAT-7 to jednak nie wszystko. Nowy plik JPK wprowadza bowiem daleko idące zmiany, które spowodują wzrost obowiązków sprawozdawczych po stronie każdego przedsiębiorcy.

Przypomnijmy, że nowy plik JPK zawierać będzie dodatkowe, zupełnie nowe dane, których do tej pory przedsiębiorcy nikomu ujawniać nie musieli.

Nowy plik JPK będzie składany w jednym z dwóch wariantów:

  • JPK_V7M - dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie lub
  • JPK_V7K - dla podatników, którzy rozliczają się kwartalnie.

Nowy scalony plik JPK zawierać będzie informacje o zakupach i sprzedaży zawarte w ewidencjach VAT oraz wszystkie pozycje zawarte w dotychczasowych deklaracjach VAT-7. Ale to nie wszystko. Pojawią się bowiem również dodatkowe informacje, które do tej pory nie były nigdzie raportowane.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Finansów, w nowym pliku JPK powinny znaleźć się również dodatkowe oznaczenia przyporządkowane do niektórych rodzajów transakcji. Nowe przepisy nakładają bowiem obowiązek oznaczania poszczególnych grup towarów i usług i raportowania tych oznaczeń w nowym pliku JPK. Co istotne, informacje te podawane będą wyłącznie w pliku JPK, choć nie będą uwidaczniane na samych fakturach.

Rozporządzenie wymienia 13 liczbowych znaczników dla poszczególnych rodzajów transakcji, w tym 10 oznaczeń dla sprzedaży towarów oraz dodatkowe 3 oznaczenia dla sprzedaży usług.

Liczbami od 01 do 10 będą musiały być znakowane transakcje dotyczące sprzedaży m.in.:

  • napojów alkoholowych,
  • wyrobów tytoniowych,
  • urządzeń elektronicznych,
  • pojazdów i części samochodowych,
  • leków
  • budynków i gruntów.

Są to tylko niektóre towary objęte obowiązkiem oznaczania. Pełna lista towarów podlegających znakowaniu w nowym pliku JPK wraz z odpowiadającymi im kodami, dostępna jest tutaj.

Oznaczeniom podlegać będą również niektóre usługi, w tym m.in.:

  • usługi doradcze, księgowe i prawne,
  • usługi zarządcze, szkoleniowe i marketingowe,
  • usługi reklamowe, badania rynku i opinii publicznej,
  • usługi transportowe i gospodarki magazynowej.

Pełna lista usług podlegających znakowaniu w nowym pliku JPK wraz z odpowiadającymi im kodami, dostępna jest na tej stronie.

To jednak nie wszystko. Dodatkowe, "nieliczbowe" oznaczenia przyporządkowywane będą musiały być transakcjom dotyczącym m.in. sprzedaży wysyłkowej, świadczenia usług elektronicznych czy usług turystyki. Jeszcze inne oznaczenia będą obowiązkowe dla importu oraz transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Pełna treść rozporządzenia wraz ze wszystkimi kodami obowiązującymi w nowym pliku JPK, dostępna jest tutaj.

Dodatkowa grupa oznaczeń w nowym pliku JPK zarezerwowana została również dla niektórych dokumentów, takich jak:

  • dokumenty wewnętrzne,
  • raporty z kas fiskalnych oraz
  • faktury wystawione na podstawie paragonu.

Po wejściu w życie nowych przepisów, każdy przedsiębiorca będzie zatem zobowiązany do szczegółowego identyfikowania rodzaju przeprowadzanych transakcji, przyporządkowania im określonego kodu i raportowania ich co miesiąc w ramach nowego pliku JPK. Pełna lista oznaczeń transakcji na potrzeby nowego pliku JPK dostępna jest na tej stronie.

 

Koronawirus przesuwa termin nowego pliku JPK

Wprowadzenie nowego pliku JPK pierwotnie planowane było na 1 kwietnia 2020 roku. Termin ten dotyczył dużych firm. Z kolei małe firmy, według pierwotnej wersji przepisów, miały zostać objęte nowym obowiązkiem od dnia 1 lipca 2020 roku.

Epidemia koronawirusa, która od marca 2020 roku w ogromny sposób wpłynęła na funkcjonowanie większości firm w Polsce, wymusiła na rządzie modyfikację pierwotnych planów i przesunięcie terminu wprowadzenia nowego pliku JPK. Początkowo jednak zmiany miały dotyczyć jedynie firm dużych, dla których termin przesunięto na 1 lipca 2020 roku. Oznaczało to więc de facto zrównanie terminów dla wszystkich firm, przy czym dla firm średnich i małych termin pozostał niezmieniony.

W zeszłym tygodniu Rzecznik Przedsiębiorców zaapelował jednak do Ministra Finansów o przesunięcie, o kolejne trzy miesiące, terminu wdrożenia nowego pliku JPK. Reakcja Ministerstwa była natychmiastowa. Ministerstwo Finansów, w komunikacie opublikowanym przez PAP poinformowało, że:

"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników w celu odciążenia ich z nowych obowiązków w związku z panującym stanem epidemii spowodowanym wirusem SARS CoV-2, przesuwamy termin obligatoryjnego składania nowego JPK_VAT dla wszystkich podatników z 1 lipca 2020 r. na 1 października 2020 r."

Przesunięcie terminu wprowadzenia nowego pliku JPK natychmiast znalazło odzwierciedlenie w projektowanych przepisach. Procedowana właśnie w Sejmie kolejna wersja tarczy antykryzysowej (tzw. tarcza 4.0) uwzględnia już poprawkę, zgodnie z którą nowy plik JPK wejdzie w życie dopiero w październiku 2020 roku. Z nową wersją tarczy antykryzysowej można zapoznać się na tej stronie. 

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Koronawirus: Umorzenie pożyczki dla firm bez składania wniosku
  Koronawirus: Wniosek o kolejne świadczenie postojowe
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?