Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koronawirus: Rodzice otrzymają zasiłek opiekuńczy za okres ferii zimowych

 

28/12/2020

zus-duzy

Premier Morawiecki zapowiedział przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 17 stycznia 2021 roku. W związku z zamknięciem szkół, ZUS wypłaci rodzicom świadczenia opiekuńcze za cały okres ferii zimowych.

 Przypomnijmy, że przepisy tarczy antykryzysowej z marca 2020 roku wprowadziły zasadę, zgodnie z którą w przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka z powodu epidemii koronawirusa, rodzicom dziecka przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Szerzej na temat zasad pobierania zasiłku opiekuńczego, piszemy w tym artykule.

W związku z drugą, jesienną falą epidemii koronawirusa, rząd przywrócił możliwość wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Obowiązujące dotychczas rozporządzenie umożliwiało jednak pobieranie świadczenia opiekuńczego jedynie za okres od 9 listopada do 24 grudnia.


Z nowego harmonogramu prac Rady Ministrów wynika jednak, że już w najbliższych dniach opublikowane zostanie rozporządzenie, zgodnie z którym okres pobierania zasiłku opiekuńczego przedłużony zostanie do 17 stycznia 2021 roku. Informację tę potwierdził również premier Mateusz Morawiecki:

"Podjąłem decyzję, by zasiłek opiekuńczy był wypłacany w trakcie ferii (...) żeby niezależnie od tego, iż w przypadku normalnych ferii corocznych zasiłek opiekuńczy nie jest stosowany, nie przysługuje, to jednak ze względu na tę nadzwyczajną sytuację, która dotknęła Polaków, zastosować zasiłek opiekuńczy. (...) Dla tych rodziców, którzy nie będą mogli inaczej poradzić sobie ze swoimi pociechami, będzie wypłacany zasiłek opiekuńczy."

Zgodnie z projektem nowego rozporządzenia, dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony na okres kolejnych 21 dni i wypłacany będzie w okresie od 28 grudnia 2020 roku do 17 stycznia 2021 roku. Świadczeniem objęta zostanie więc znaczna część przerwy ś‌wiątecznej oraz cały okres ferii zimowych.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w 2021 roku wypłacany będzie na dotychczaowych zasadach. Oznacza to, że możliwość uzyskania zasiłku ograniczona będzie wiekiem dziecka.

O ile bowiem w przypadku choroby, zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicowi do 14 roku życia dziecka, o tyle w przypadku zamknięcia placówki oświatowej, rodzice mogą liczyć na zasiłek z ZUS jedynie w przypadku dzieci, które nie ukończyły 8 latZ zasiłku można więc korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka. Więcej na temat zasiłku opiekuńczego można przeczytać na tej stronie.

Wyjątek dotyczy dzieci, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. W tym przypadku, dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany jest do ukończenia przez dziecko:

  • 16 lat, w przypadku posiadania orzeczenia o niepełnosprawności,
  • 18 lat, w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • 24 lat, w przypadku posiadania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

 

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, w celu uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, nie muszą składać standardowego kompletu dokumentów (tj. formularzy ZUS Z-15A oraz ZUS Z-3b). Wnioskowanie o dodatkowy zasiłek opiekuńczy odbywa się bowiem w oparciu o uproszczony wniosek wysyłany na formularzu ZAS-58. Wniosek ten można pobrać na tej stronie.

O tym, w jaki sposób obliczyć wysokość przysługującego nam zasiłku oraz jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy, piszemy szczegółowo na tej stronie.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Pomoc finansowa dla firm w 2021 roku
  Wyższe składki ZUS w 2021 roku
  Będą nowe dotacje dla firm. Bezzwrotne 5 tys. zł.
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?