Składki ZUS - Aktualne i historyczne

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koronawirus: Ruszyły bezzwrotne dotacje dla małych firm. Jak złożyć wniosek o dotację?

 

22/06/2020

5-zl-2-quart-big

Osoby samozatrudnione mogą już składać wnioski o bezzwrotne dotacje w wysokości 23 tys. zł. Jak i gdzie złożyć wniosek o bezzwrotną dotację?

 W zeszłym tygodniu informowaliśmy o uruchomieniu - w związku z epidemią koronawirusa - nowego programu bezzwrotnych dotacji finansowanych z funduszy unijnych (zobacz tutaj).

Jeszcze tydzień temu z dotacji mogły korzystać jedynie firmy średnie, tj., zatrudniające powyżej 50 osób. Już wtedy sygnalizowaliśmy jednak, że program zostanie wkrótce rozszerzony również na mikro i małych przedsiębiorców. Tak się właśnie stało. Od tego tygodnia najmniejsi przedsiębiorcy, w tym osoby samozatrudnione, mogą już składać wnioski o wypłatę dotacji na sfinansowanie bieżących potrzeb firmy.


Przypomnijmy, że w ramach programu "Dotacje na kapitał obrotowy" przedsiębiorcy dotknięci epidemią koronawirusa otrzymają łącznie ponad 3 mld zł całkowicie bezzwrotnych dotacji, z czego ponad 500 mln zł przeznaczonych zostanie dla mikro i małych przedsiębiorców.

 

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dotację?

Dotacje przeznaczone są dla firm, które znalazły się w sytuacji nagłego niedoboru lub braku płynności finansowej.

Warunkiem wypłaty dotacji jest wykazanie przez przedsiębiorcę spadku przychodów o przynajmniej 30% w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 roku w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego okresu ubiegłego roku.

UWAGA! Sformułowanie "po 1 lutego" oznacza w praktyce, że pierwszym możliwym miesiącem, który możemy uwzględnić do porównań, jest miesiąc marzec 2020 roku. W takim przypadku porównujemy więc przychód z marca 2020 roku do przychodu z lutego 2020 roku lub przychód z marca 2020 roku do przychodu z marca 2019 roku.

O bezzwrotną dotację mogą wnioskować jedynie Ci przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą w dniu 31 grudnia 2019 roku.

Dodatkowo, przedsiębiorca wnioskujący o dotację musi wykazać, iż nie znajdował się w trudnej sytuacji w dniu 31 grudnia 2019 r. W praktyce oznacza to, iż na ten dzień nie mógł posiadać zaległości w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym.

Środki uzyskane z dotacji można przeznaczyć na pokrycie bieżących wydatków firmy, takich jak najem lokalu, zakup towaru, opłacenie rachunków za media, czy zakup paliwa.

Przedstawione powyżej warunki, są warunkami ogólnymi. W poszczególnych województwach warunki te mogą być jednak modyfikowane. Wprowadzone mogą zostać również dodatkowe warunki. Szczegółowo na ten temat piszemy w dalszej części artykułu.

 

Jaka jest kwota bezzwrotnej dotacji?

Wysokość bezzwrotnej dotacji dla mikro i małych przedsiębiorców zależy od liczby zatrudnionych pracowników i wyliczana jest według następującego wzoru:

Dotacja =  7845,11 zł * √x

gdzie x oznacza ilość zatrudnionych osób, łącznie z samym przedsiębiorcą.

Co istotne, dotacja przysługuje również osobom samozatrudnionym. Miesięczna wartość dotacji dla osoby samozatrudnionej wyniesie zatem 7845,11 zł.

Z kolei firma zatrudniająca 5 pracowników może wnioskować o miesięczną dotację o wartości 7845,11 zł * √6, tj. w kwocie 19216,52 zł.

Bezzwrotna dotacja wypłacana będzie przez 3 miesiące. Oznacza to, że całkowita wartość dotacji dla osoby samozatrudnionej wyniesie 3 x 7845,11 zł, czyli 23535,33 zł.

 

Jak złożyć wniosek o bezzwrotną dotację?

Przypomnijmy, że program "Dotacje na kapitał obrotowy" początkowo uruchomiony został jedynie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Pomoc Agencji skierowana jest jednak tylko do firm średniej wielkości.

W przypadku mikro i małych przedsiębiorców, bezzwrotne dotacje uruchamiane są przez marszałków poszczególnych województw. Powyższa okoliczność ma bardzo istotne znaczenie, gdyż marszałkowie województw mogą, ale nie muszą uruchomić dotacji w ramach opisywanego programu. Ponadto, województwa które dotacje uruchomią, mogą to zrobić w różnych - wyznaczonych przez siebie - terminach.

Regionalizacja dotacji przekłada się również na sposób składania wniosków, który może być różny w różnych województwach. Ponadto, niektóre województwa wprowadzają do programu dodatkowe warunki, np. możliwość skorzystania z dotacji tylko wtedy, gdy firma prowadzi działalność jedynie w określonych branżach. Inne z kolei zaostrzają istniejące już warunki, np. zwiększenie wymaganego spadku przychodów.

Na dzień dzisiejszy wiemy już, w jakich województwach program bezzwrotnych dotacji już wystartował lub zostanie uruchomiony w najbliższych dniach. Znamy też województwa, w których dotacje nie zostaną uruchomione.

Oto lista województw wraz z odnośnikami do szczegółowych informacji na temat dotacji i sposobu składania wniosków w poszczególnych regionach (stan na 01.09.2020 r.):

 • dolnośląskie - nabór ruszył 23.06.2020 r. i został anulowany. Kolejny nabór rusza 13.07.2020 r. (zobacz szczegóły)
 • kujawsko-pomorskie - program rusza na początku lipca. Szczegóły dostępne będą tutaj.
 • lubelskie - program rusza 15.07.2020 r.. Szczegóły dostępne są tutaj.
 • lubuskie - program nie został uruchomiony. Uruchomiono zbliżony program, który rusza 01.07.2020 r. (zobacz szczegóły)
 • łódzkieprogram rusza 03.09.2020 r. Szczegóły dostępne są tutaj.
 • małopolskie - program rusza 31.08.2020 r. (zobacz szczegóły)
 • mazowieckie - program rusza w drugiej połowie lipca. Obejmie tylko branżę turystyczną (zobacz szczegóły)
 • opolskie - program rusza 25.06.2020 r. (zobacz szczegóły)
 • podkarpackie - program rusza w drugiej połowie lipca. (zobacz szczegóły)
 • podlaskie - program rusza 22.06.2020 r. (zobacz szczegóły). Jest zapowiedź uruchomienia kolejnego naboru (zobacz szczegóły).

 • pomorskie - program nie został uruchomiony. Uruchomiono zbliżony program skierowany do jedynie kilku branż (zobacz szczegóły).
 • śląskie - program nie został uruchomiony
 • świętokrzyskie - program zostanie uruchomiony w lipcu 2020 r.. Szczegóły dostępne będą tutaj.
 • warmińsko-mazurskie - program zostanie uruchomiony w III kwartale 2020 r. (zobacz szczegóły).
 • wielkopolskie - program rusza 24.08.2020 r.. (zobacz szczegóły)
 • zachodniopomorskie - program rusza w drugiej połowie lipca (zobacz szczegóły)

AKTUALIZACJA (16.09.2020): Rząd zapowiedział uruchomienie kolejnych środków na bezzwrotne dotacje dla firm (zobacz szczegóły).

Jak wynika z powyższego zestawienia, program bezzwrotnych dotacji został lub zostanie uruchomiony w dwunastu województwach. W pozostałych czterech - w związku z decyzją władz samorządowych - dotacje prawdopodobnie w ogóle nie wystartują lub uruchomiony zostanie program zamienny. O nowych informacjach w tym zakresie będziemy informować na naszych stronach.

Przedsiębiorcom, którzy nie będą mogli skorzystać z bezzwrotnych dotacji, pozostaje zatem skorzystanie z pozostałych form pomocy antykryzysowej, o których pisaliśmy tutaj

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Koronawirus: Dofinansowanie do działalności gospodarczej
  Koronawirus: Bon turystyczny również dla przedsiębiorców
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?