Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koronawirus: Ruszyły bezzwrotne pożyczki dla firm

 

20/04/2020

zus-duzy

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą już składać wnioski o bezzwrotne pożyczki w wysokości 5 tys. zł. Weszły w życie nowe przepisy zakładające umorzenie pożyczek wszystkim mikroprzedsiębiorcom.

 W sobotę weszły w życie znowelizowane przepisy tarczy antykryzysowej. Jednym z rozwiązań, które uległo istotnej zmianie, a które budziło największe chyba emocje, jest rozszerzenie możliwości uzyskania bezzwrotnej pożyczki również na osoby samozatrudnione.

O sprawie pisaliśmy już w zeszłym tygodniu, jeszcze przed ogłoszeniem nowych przepisów. Przypomnijmy, że choć przepisy dotyczące bezzwrotnej pożyczki obowiązują już od trzech tygodni, to pierwotna wersja tych przepisów nie objęła wszystkich przedsiębiorców. Zgodnie bowiem z pierwotną wersją tarczy antykryzysowej, pożyczka udzielona przedsiębiorcy ulegała umorzeniu tylko wówczas, gdy przedsiębiorca taki wykazał, że przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia nie zmniejszył stanu zatrudnienia. Z takiego zapisu wynikało zatem, iż umorzenie dotyczy jedynie tych firm, które zatrudniają przynajmniej jednego pracownika. To zaś oznaczało, że pożyczka nie może zostać umorzona, gdy została zaciągnięta przez osobę samozatrudnioną.


Z kolei w nowej wersji ustawy uwzględnione zostały zapisy, które umożliwiają umorzenie pożyczki wszystkim mikroprzedsiębiorcom.

Nowe przepisy zostały podpisane przez Prezydenta w piątek i już w sobotę weszły w życie. Oznacza to, że osoby prowadzące działalność gospodarczą i niezatrudniające żadnych pracowników mogą już składać wnioski o bezzwrotne pożyczki w wysokości 5 tys. zł.

Opublikowany w sobotę, nowy wniosek o bezzwrotną pożyczkę umożliwia już złożenie oświadczenia o zerowym zatrudnieniu, co oznacza że jest on już dostępny także dla osób samozatrudnionych.

 

Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać bezzwrotną pożyczkę?

Maksymalna wysokość pożyczki, o jaką możemy wnioskować, to 5000 zł.

O udzielenie pożyczki może wnioskować jedynie tzw. mikroprzedsiębiorca, czyli osoba prowadząca działalność gospodarczą, która zatrudnia nie więcej niż 9 pracowników.

Pożyczka udzielana jest jedynie tym przedsiębiorcom, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 roku.

AKTUALIZACJA (18.05.2020): Nowelizacja ustawy zmienia graniczną datę uprawniającą do wnioskowania o pożyczkę. (zobacz szczegóły).

Środki uzyskane z pożyczki mogą być przeznaczone na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności, czyli np. na opłacenie podatków, składek czy kosztów wynajmu lokalu. Wydatków tych nie trzeba jednak dokumentować.

 

Umorzenie pożyczki

Zgodnie z nowymi przepisami pożyczka umarzana jest na wniosek przedsiębiorcy. We wniosku o umorzenie przedsiębiorca oświadcza, że prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. I jest to jedyny warunek, jaki należy spełnić, aby uzyskać umorzenie.

AKTUALIZACJA (01.06.2020): Zasady umarzania pożyczki uległy istotnym zmianom. (zobacz szczegóły).

 

Jak złożyć wniosek o bezzwrotną pożyczkę?

Pożyczka udzielana jest z środków Funduszu Pracy. Oznacza to, że wnioski o udzielenie pożyczki należy składać w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Wypełniony wniosek można przesłać pocztą tradycyjną na adres urzędu pracy. Wniosek można również złożyć w formie elektronicznej, podpisując go Profilem Zaufanym.

Do wniosku należy załączyć umowę pożyczki (treść umowy dostępna jest tutaj) oraz załącznik w postaci formularza pomocy publicznej (załącznik dostępny jest tutaj).

Wniosek o pożyczkę w wersji papierowej można pobrać z tej strony.

Elektroniczny wniosek o udzielenie pożyczki można złożyć na tej stronie. 

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Koronawirus: Zwolnienie ze składek ZUS na nowych zasadach
  Koronawirus: Jak złożyć wniosek o świadczenie postojowe?
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?