Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koronawirus: Sejm uchwalił zasiłek postojowy dla przedsiębiorców. Ale nie dla wszystkich.

 

29/03/2020

zus-duzy

Sejm uchwalił przepisy dotyczące specjalnego zasiłku dla przedsiębiorców w wysokości 2 tys. zł. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać to świadczenie?

 W nocy z piątku na sobotę Sejm uchwalił przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Wśród rozwiązań, mających złagodzić gospodarcze skutki epidemii dla małych firm, znalazło się nie tylko zwolnienie ze składek ZUS (szczegółowo pisaliśmy o nim tutaj), ale również specjalny zasiłek postojowy dla przedsiębiorców.

 

Kto otrzyma zasiłek postojowy?

Aby otrzymać świadczenie postojowe, przedsiębiorca musi spełnić trzy warunki.

Pierwszy warunek dotyczy okresu prowadzenia działalności gospodarczej. Zasiłek wypłacany będzie bowiem jedynie tym przedsiębiorcom, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed dniem 1 lutego 2020 roku.


Drugi warunek dotyczy wysokości osiąganych przychodów. Zasiłek będzie przysługiwał tylko wówczas, gdy przychód uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku był nie wyższy niż 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.

Na dzień dzisiejszy kwota równa tej 3-krotności wynosi 15 595,74 zł. W kwietniu ogłoszona zostanie jednak nowa wartość tego wskaźnika, w związku z czym limit przychodów uprawniający do zasiłku również ulegnie zmianie.

Trzeci warunek odnosi się do spadku przychodów spowodowanego epidemią koronawirusa. Zasiłek zostanie bowiem wypłacony jedynie tym osobom, których przychód uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku był o co najmniej 15% niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc.

Jeżeli więc wniosek o zasiłek postojowy składamy w kwietniu, to przychód z miesiąca marca musi być przynajmniej o 15% niższy od przychodu osiągniętego w lutym.

AKTUALIZACJA (20.04.2020): Nowelizacja tarczy antykryzysowej wprowadza nowe zasady przyznawania zasiłku postojowego. (zobacz szczegóły).

 

 

Ile wynosi zasiłek postojowy?

Wysokość zasiłku postojowego wynosi 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia czyli 2080 zł.

Nieco inaczej kwota ta będzie kalkulowana w przypadku osób rozliczających się na podstawie karty podatkowej. W tym przypadku bowiem zasiłek wyniesie 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia czyli 1300 zł. W przypadku tych osób nie będzie jednak stosowane kryterium przychodowe ani kryterium dotyczące spadku przychodów.

Kwota wypłaconego zasiłku postojowego jest kwotą netto, a więc nie podlega opodatkowaniu ani oskładkowaniu.

 

Zasiłek i jednoczesne zwolnienie ze składek ZUS

Co niezwykle istotne, z ostatecznej wersji ustawy usunięty został projektowany przepis, który wykluczał jednoczesne zwolnienie ze składek ZUS i pobieranie zasiłku postojowego. Zgodnie z finalnym kształtem tarczy antykryzysowej, przedsiębiorca spełniający odpowiednie warunki ma możliwość zarówno pobierania zasiłku postojowego, jak i skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS. O tym, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać prawo do zwolnienia ze składek, piszemy w tym artykule.

Na dzień dzisiejszy nie znamy jeszcze trybu, w jakim składane mają być wnioski o wypłatę zasiłku. O wszelkich nowych informacjach w tym zakresie będziemy na bieżąco informować na naszych stronach.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Koronawirus: Zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony
  Koronawirus: Sejm uchwalił zwolnienie ze składek ZUS
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?